• $15,9739
  • €16,7692
  • 931.424
  • 2393.61
19 Eylül 2020 Cumartesi 16:22 | Son Güncelleme:

Hipertansiyonda ilk belirti baş ağrısı

Hipertansiyonda ilk belirti baş ağrısı
IHA

Hipertansiyonun belirtileri ve nedenleri merak ediliyor. Hipertansiyonun damarlar, kalp, gözler ve beyinde ciddi zararlara yol açtığını belirten uzmanlar, rahatsızlığın tedavi altına alınmadığı taktirde çok kötü sonuçlara yol açabileceğini söyledi.

Hipertansiyon vücudun tüm organlarını etkileyen ve ciddi zararlara neden olan hastalıkların başında geliyor. Peki, hipertansiyon belirtileri nelerdir? Hipertansiyon tedavisi nasıl olur? Yanıtlar haberimizde.

İHA'ya açıklamalarda bulunan Dahiliye (İç hastalıkları) Uzmanı Dr. Dündar Güngör, damarlar, kalp, gözler ve beyinde ciddi zararlara yol açabilen hipertansiyon rahatsızlığı ile ilgili konuştu. 

HİPERTANSİYON SAĞLIĞI NASIL ETKİLER?

Rahatsızlığın tedavi altına alınmadığı taktirde çok kötü sonuçlara yol açabileceğini dile getiren Güngör, “Kalpte büyüme, inme, görme bozukluğu, beyin kanaması, kalp krizi, böbrek fonksiyonlarında bozukluklar meydana gelir, hatta hastayı ölüme kadar götürebilir.” diye konuştu.

Tansiyon değerlerinin birinin ya da ikisinin 140/90 mmHg ve ya üstünde ölçülen ya da sürekli yüksek olan kişilerin hipertansiyon hastası olduğunu belirten Güngör, hipertansiyon belirtisi taşıyan kişilerin mutlaka bir hekime başvurmaları gerektiği söyledi.

HAREKETSİZ YAŞAM HİPERTANSİYON GETİRİYOR

Hipertansiyonun en büyük nedeninin hareketsiz yaşam olduğunu dile getiren Dr. Güngör, “Stres, kilo artışı, aşırı tuz tüketimi, sigara ve alkol tüketimi, diyabet, böbrek ve kalp yetmezliği hastalıkları, kullanılan ilaçlar, fast-food ağırlıklı beslenme ve genetik faktörler hipertansiyonu tetikleyebilir.” ifadelerini kullandı.

HİPERTANSİYON BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hipertansiyonun en önemli belirtisinin baş ağrısı olduğunu söyleyen Güngör, “Çarpıntı, nefes darlığı, vertigo, halsizlik, yorgunluk, kulakta çınlama, göğüs ağrısı, kalpte ritim bozukluğu, aralıklı burun kanaması ve sinirlilik hali de hipertansiyonun belirtileridir.” şeklinde konuştu.

“HASTALAR EGZERSİZ YAPMALI”

Hipertansiyon tedavilerinin, rahatsızlığın nedenine bağlı olarak değişkenlik gösterdiğini dile getiren Uzm. Dr. Güngör, şu bilgileri verdi:

“Böbrek damarlarının darlığına bağlı oluşmuşsa cerrahi operasyon ile tedavi edilebilir. İdiopatik hipertansiyon denen ve hipertansiyonluların yüzde 98’den fazlasını kapsayan gruptaki hastalar ise yaşam tarzı değişikliği ve sürekli ilaç tedavisi almalıdır. Hipertansiyon hastaları, kesinlikle egzersiz yapmalı, tuzsuz beslenmeli, stresten uzak durmalı, sigara ve alkol kullanmamalı, kilo vermeli, yağlı ve karbonhidratlı gıdalar tüketmemeli, aşırı kafein tüketiminden de kaçınmalıdır. Hipertansiyon mutlaka kontrol altına alınmalı ve tedavi edilmelidir.” 
Bakan Nebati Mısır'a gidiyor
Bakan Nebati Mısır'a gidiyor

Bakan Nebati Mısır'a gidiyor

Delice tuzu dünya sofralarında! Mineral zenginliğiyle ön plana çıkıyor
Delice tuzu dünya sofralarında! Mineral zenginliğiyle ön plana çıkıyor

Delice tuzu dünya sofralarında! Mineral zenginliğiyle ön plana çıkıyor

Sona gelindi... TOGG'dan heyecanlandıran paylaşım!
Sona gelindi... TOGG'dan heyecanlandıran paylaşım!

Sona gelindi... TOGG'dan heyecanlandıran paylaşım!

<p>Sadakatsiz dizisi Doctor Foster dizisinden uyarlanmış ve özellikle ilk sezonu ile ekrana damgasın

Sadakatsiz'de finale giderken 3 muhtemel senaryo

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister