• $8,0432
  • €9,5036
  • 491.221
  • 1178.46
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
30 Temmuz 2020 Perşembe 11:23 | Son Güncelleme:

Erzurum'da geleneksel değer olan ehram, modernize ediliyor

DHA

Erzurum'da açılan ehram dokuma merkezinde kadınlar hem bütçelerine katkı sağlıyor hem de sanat öğreniyor. Ehram, ince eğrilmiş koyun yününden yapılan zahmetli aşamalardan geçerek kadın dış giysisinin adı olarak biliniyor. İşte hem geleneksel olan hem de kadınlara iş kapısı olan ehramın hikâyesi...

El sanatları kursları unutulmaya yüz tutmuş yöresel değerlerimizi gün yüzüne çıkarıyor. Bunlardan biri de Erzurum ile özdeşleşen ehram. Erzurum Aziziye'de açılan ehram dokuma kursunda kadınlar, hem sanat öğreniyor hem de aile bütçelerine katkı sağlıyor. Ehram, ince eğrilmiş koyun yününden yapılan zahmetli aşamalardan geçerek kadın dış giysisinin adı olarak biliniyor. Ehram yünden yapılıyor ve farklı aşamalardan geçiyor. İşte ehramın hikâyesi...

DHA'da yer alan habere göre 2011 yılından beri yöresel dokuma ehramı geliştirmek için faaliyetlerini sürdüren Erzurum Aktif İş Kadınları Dostluk ve Dayanışma Derneği (ERAKDAY), Aziziye Belediyesi işbirliği ve İş-Kur desteğiyle ehram dokuma kursu açtı. Kadın kursiyerler, sabahları araçlarla alınarak üretim işletmesine getiriliyor. Her türlü ihtiyaçları karşılanan kadınlar, hem sanat öğreniyor hem de aile bütçelerine katkı sağlıyor.

YÜNÜ İPLİĞE DÖNÜŞTÜREREK İŞE BAŞLIYORLAR

Aziziye El Sanatları Üretim İşletmesi'nde eğitim gören kadınlar, mesaiye havanın yaz olması sebebiyle bahçede koyunlardan kırkılarak yıkanan yünleri iplik hâline dönüştürerek başlıyor. Taraklardan geçirilen yünler teşi olarak bilinen aletlerle ipliğe dönüştürülüyor. Çiriş unuyla sertleştiren yün ipler, binanın içindeki tezgahlara takılarak ehram dokunmaya başlıyor. Yaklaşık 15 gün süren bir çalışma sonunda ehram dokuması tamamlanıyor.

EHRAMI GİYİMDE VE FARKLI ALANLARDA DA KULLANACAĞIZ

Erzurum'un yöresel dokuması ehramı geliştirmek, gelecek nesillere aktarmak amacıyla Aziziye Belediyesi'yle ortak bir çalışma başlattıklarını belirten ERAKDAY Derneği Başkanı Hülya Saltuklu, şu şekilde konuştu:

"İşletmemizde İş-Kur desteğiyle 14 elemanlı kursumuz var. Kursiyerlere ehram dokuma öğretecek, sonra da çeşitli ürünler yapmaya çalışacağız. Geçmişte kadınların boy örtüsü olarak kullandığı ehramı modernize ederek ev aksesuarlarında, erkek, kadın giyiminde, çeyizlerde, hediyelik eşya olarak yaparak değişik platformlara taşıyacağız." 
<p>İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, krizin patlak vermesinin ardından yargı sürecini bekleyece

İYİ Parti'de kritik hafta... Akşener, Özdağ için karar verecek

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Türkiye'nin yerli ve milli sebze tohumları kadınlara emanet

Adana'da kocasının kıskançlık nedeniyle eve kilitlediği kadın koruma altına alındı