• $7,9701
  • €9,4633
  • 487.203
  • 1190.63
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
23 Haziran 2020 Salı 15:43 | Son Güncelleme:

Çocuklarda göz tembelliği nasıl tedavi ediliyor?

Çocuklarda göz tembelliği nasıl tedavi ediliyor"
IHA

Çocuklarda göz tembelliği son yıllarda merak edilen göz hastalıkları arasında yer alıyor. Gözlerden birinden beyne görüntü gelmediğinde beynin o gözü iptal ettiğini belirten uzmanlar, göz tembelliğine karşı aileleri uyardı. İşte çocuklarda göz tembelliği tedavisi ile ilgili detaylar...

Çocuklarda göz tembelliği nedir? Göz tembelliği tedavisi nasıldır? gibi soruların cevabı vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Göz tembelliğinin çocuklar için çok önemli bir rahatsızlık olduğuna dikkat çeken uzmanlar, göz tembelliği tedavisinde kapama yöntemi hakkında bilgi verdi. 

Göz tembelliğinin erken çocukluk döneminde normal görsel gelişimini tamamlayamamış göz için kullanılan bir terim olduğunu söyleyen Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Zübeyde Aydın Başhekim, şunları söyledi:

“Beyin her iki gözden gelen görüntüleri üst üste çakıştırarak tek görüntü elden etmektedir. Gözlerden birinden beyne tek görüntü gelmezse beyin o gözü iptal etmektedir. İşte buna ‘göz tembelliği’ diyoruz. Göz tembelliğini düzeltmek için çocuk genellikle zayıf olan gözünü kullanmaya zorlanır. Kapama tedavisi iyi gören gözün kapatılması esnasına dayanılmaktadır. Böylece az gören gözün daha iyi görmesi hedeflenmektedir. İyi gören göz kapatıldığın da tembel olan göz özellikle yakın mesafe uğraşlar tavsiye etmekteyiz.

GÖZ TEMBELLİĞİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIYOR?

Göz tembelliğine karşı kapama tedavisinin uygulandığını belirten Başhekim, şu şekilde bilgi verdi:

“Kapama tevdisi uygularken bir gözünde tembellik olanlara haftanın altı günü kapama yapılmasını haftanın bir günü ise iki gözün açık kalmasını söylüyoruz. Kapama tedavisi 13 yaşına kadar uygulanmaktadır. Bazı bilimsel yazılarda 17 yaşına kadar kapama tedavisi uygulandığı görülmektedir. Ancak yaş ilerledikçe tembelliğin düzelme miktarı azalmakta ve kapama tedavisi bırakıldıktan sonra yeniden tembelleşme riski artmaktadır. Bu yaş sınırı çok önemlidir çünkü bazı meslektaşlarımızın 8 yaşın üzerinde ve göz tembelliği olan çocukları “ tedavi şansını kaçırmışsın artık yapacak bir şey yok” diyerek evine gönderdiğine şahit oluyoruz. 13 yaş altında olup ta o güne kadar hiç kapama tedavisi uygulanmamış olanlara bir kez şans verilmekte olduğunu düşünüyorum. Çünkü kapama tedavisinin 8-13 yaş aralığında hiçbir zararı yoktur. Sadece kapama tedavisi ile hastalara ücretsiz tedavi şansını sunmak gerektiğini düşünüyorum çünkü kapama rondeli masrafı dışında bir maliyeti yoktur. Yeni geliştirilen “ nörovizyon yöntemi insanlara çok pahalı gelmektedir.” 
<p>Ümraniye'de otobüse durak dışında binmek isteyen kadın, alınmayınca deliye döndü. Taksiyle takip

Ümraniye'de ilginç olay: Öfkeli kadın otobüsü önce yumrukladı sonra boyadı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İlk kez duyacağını ilginç pratik bilgiler

Ankara'da asayiş uygulaması! 750 polisin katıldı