• $8,3542
  • €10,2078
  • 501.436
  • 1459.57
26 Nisan 2021 Pazartesi 15:37 | Son Güncelleme:

Çikolata kistine dikkat! 10 kadından 1'ini etkiliyor

Çikolata kistine dikkat! 10 kadından 1'ini etkiliyor
DHA

Kadınlar arasında yaygın görülen çikolata kistinin kadınların yüzde 30'unda kısırlık nedeni olduğunu söyleyen uzmanlar, çikolata kisti belirtileri hakkında bilgi verdi.

Son yıllarda kadınlarda görülme sıklığı artan çikolata kisti belirtileri merak ediliyor. Endometriozis, bilinen adıyla çikolata kisti kadınların yüzde 30'unda infertilite (kısırlık) nedeni olduğunu söyleyen uzmanlar, tedavi konusunda uyardı.

DHA'da yer alan habere göre Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Erkut Attar, kadınları uyararak, "Kadın gebe kalmadan ya da yumurta toplama işlemi gerçekleştirilmeden kistin cerrahiyle alınması durumunda hastanın doğurganlığına ağır şekilde zarar verebilir." dedi.

GENÇ KIZLARDA ŞİDDETLİ ADET AĞRISI BELİRTİ OLABİLİR

Endometriozis (çikolata kisti), toplumda ortalama 10 kadından 1'ini etkiliyor. Üreme çağının başlamasından itibaren çikolata kisti görülebildiğini anlatan Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Erkut Attar önemli uyarılarda bulundu.

Hastalığın özellikle genç kızlarda adet ağrıları şeklinde bulgu verdiğini hatırlatan Prof. Dr. Erkut Attar, şu bilgileri verdi:

"İlerleyen yaşlarda benzer şekilde adet döneminde ve ilişki sırasında ağrı ve kasık ağrıları şeklinde şikâyetlere neden olur. Çikolata kisti östrojene bağlı bir hastalık olduğu için yaygın olarak üreme çağında görülmekle birlikte nadiren de olsa menopoza giren kadınlarda da ortaya çıkabilir. Çikolata kistleri kısırlığın en önemli nedenlerinden biri olduğu için bu sorunun görüldüğü kadınların yüzde 30'unda kısırlık ortaya çıkar."

BEBEK SAHİBİ OLMAK İSTEYENLER NE YAPMALI?

Çikolata kistlerinin tedavi yaklaşımının bebek sahibi olabilmek ve ağrıyı tedavi etmek adına iki farklı şekilde olduğunu anlatan Prof. Dr. Erkut Attar, "Bebek sahibi olmak isteyen ve yumurtalık rezervi iyi olan kadınlarda bir süre beklemeyi tercih ederiz. Çünkü bu hastaların kendi kendine gebe kalma olasılığı her zaman vardır. Bununla birlikte erken evre çikolata kistlerinde aşılama tedavisinin de yararı var. Eğer buradan bir sonuç alınamazsa da tüp bebek tedavisi uygulanır." diye konuştu.

Attar, çikolata kistlerinin vücudun her yerinde görülebileceğini; ameliyat kesilerinin içinde, akciğerler ve hatta beyinde dahi bulunabileceğini de sözlerine ekledi.

"ÇİKOLATA KİSTİNİN OLUŞUMUNU ENGELLEMEK MÜMKÜN"

Kistin oluşumunu önlemede adet kanamalarını azaltmanın ya da durdurmanın önemli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Attar şöyle devam etti:

"Kontrol etmede doğum kontrol hapları çok yararlı. Bununla birlikte egzersiz yapma, beslenme şeklini düzenleme gibi yaşam tarzı değişiklikleri de endometriozisi önlemede oldukça önem taşır. Düzenli egzersiz yapan kadınlarda çikolata kistinin daha az görüldüğünü biliyoruz."

Endometriozisin ortaya çıkmasında genetik faktörlerin de etkili olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Erkut Attar, özellikle birinci derece yakınlarında endometriozis hikâyesi olan kadınlarda görülme olasılığının yüksek olduğunu ve bu nedenle farkındalığın artırılması gerektiğini hatırlattı.

BEBEK DÜŞÜNMEDEN ÖNCE BUNLARA DİKKAT

Çikolata kistlerinin cerrahisinin çok titizlikle yapılması gerektiği uyarısında bulunan Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Erkut Attar, şöyle devam etti:

"Yumurtalık kapasitesi ya da rezervleri düşük hastalarda, yumurtalık rezervlerine zarar verebileceği için cerrahiden kaçınmak gerekli. Bu hastalarda, eğer kadın henüz evli değilse ve çocuk sahibi olmayı düşünüyorsa yumurta dondurmayı öneririz. Hasta evli ve bebek istiyor fakat aynı zamanda yumurtalık rezervleri düşükse zaman kaybetmeden önce tüp bebek tedavisi sonra da cerrahi alternatifini sunarız. Çikolata kisti iki taraflı ise ve hasta gebe kalmadan ya da yumurtaları toplanmadan çıkartılırsa, kadının doğurganlığı çok ağır şekilde zarar görebilir. Bu nedenle cerrahi birdenbire değil, hastanın rezervlerini kontrol edilerek çok dikkatli şekilde yapılmalı. Bu aşamadan sonra da hastanın tıbbi tedavisinin devam etmesi ve sürekli izlenmesi gerekiyor. Çünkü cerrahiden sonra hiçbir tedavi ve kontrol yapılmayan hastalarda 24 ay içerisinde ağrı ve çikolata kistinin tekrarlama olasılığı oldukça yüksek olduğu unutulmamalı."
  • çikolata kistleri
  • kadınlarda çikolata kistleri
  • çikolata kisti belirtileri
  • çikolata kisti tedavisi
<p>PKK'yı reddeden bir kişi HDP'nin içinde barınabilir mi?</p><p><br></p><p>HDP Millet İttifakı'na g

CHP'den HDP'ye 'bakanlık vaadi' tartışması

İstanbul'da kısıtlama öncesi trafik yoğunluğu yaşandı

Rus donanmasına ait savaş gemisi İstanbul Boğazı'ndan geçti

İsrail polisi Kudüs'teki Şam Kapısı'nda Filistinlilere saldırdı