• $9,3505
  • €10,872
  • 530.8
  • 1417.7
28 Kasım 2019 Perşembe 07:34 | Son Güncelleme:

Böylesi görülmedi: İneklere sanal gözlük takıldı

Böylesi görülmedi: İneklere sanal gözlük takıldı

Rusya'da ineklere sanal gözlük takılması ülke gündemine oturdu. Süt kalitesini ve üretimini artırmak için ineklere sanal gerçeklik gözlüğü takıldı. Haberimizin devamında ineklere sanal gözlük takılmasının detaylarını bulabilirsiniz.

Başkent Moskova bölgesinde Tarım ve Gıda Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren RusMoloko Çiftliği'nde denenen VR (Virtual reality) olarak bilinen sanal gerçeklik gözlükleri, kış aylarında depresyona giren ve süt üretimi azalan ineklere sıcak yaz günlerini hatırlatmak için özel olarak tasarlandı.

Yetkililer ilk denemelerde gözlüklerin başarı sağladığını ve ineklerin kış aylarında artan gergin durumlarının azaldığını ve ruh hallerinin iyileştiğini açıkladı. Araştırmacılar süt üretiminde kesin sonuçlar elde edene kadar belli bir süre daha söz konusu gözlükleri hayvanlar üzerinde denemeye devam edeceğini ifade etti. İneklerin kafaları için özel olarak tasarlanan gözlükler başarılı olduğu taktirde seri olarak üretilecek.

Süt üretimini artırmak için inekler üzerinde farklı uygulamalara oldukça sıkça rastlanılıyor. Bazı çiftlikler hayvanlara klasik müzik dinletirken, bazı üretim tesislerinde ineklerin sırtlarını kaşıyan ve onlara masaj yapan bazı aletler bulunuyor.

<p> </p>

Trabzonspor-Fenerbahçe Maç Yorumu Hakemin hatası var mıydı?

Cerrahpaşa'da yeni yoğun bakım servisleri açıldı

Kargaların şaşırtıcı zekası ve alet kullanabilme becerisi

Dev şirketlerinin logolarındaki gizli anlamlar