• $7,5575
  • €8,9826
  • 473.93
  • 1111.96
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
14 Ağustos 2020 Cuma 09:58 | Son Güncelleme:

Bamya nasıl kurutulur?

Bamya nasıl kurutulur"
IHA

Çorum'da kışlık bamya hazırlığı başladı. Sofraya zahmetli bir yolculuğu olan bamya yazın yaş, kışın ise kuru olarak tüketiliyor. Faydaları saymakla bitmeyen bamyanın hazırlanması ve kurutulması ile ilgili detaylar haberimizde.

Faydaları saymakla bitmeyen bamya, tarladan sofraya gelene kadar birçok aşamadan geçiyor. Peki, hem yazın hem de kışın tüketilen bamya nasıl kurutuluyor? İşte Çorum'da ev hanımlarından bamyayı kurutmanın püf noktaları...

İHA'da yer alan habere göre Çorum’un Osmancık ilçesinde bamya hasadıyla birlikte evlerde kış hazırlığı başladı.

Üretiminden hasadına kadar bin bir emek isteyen, tek tek iplere dizilerek kurutulan çiçek bamyasının daha önce fiyatı altınla yarışırken bu yıl fiyatı 20 ile 120 lirayı arasında değişiyor. Tarladan, sofraya zahmetli bir yolculuğu olan bamya yazın yaş kışın ise kuru olarak tüketiliyor.

Nisan ayında ekimini yaptığı bamyaların hasadının Ağustos ayında başladığını ve Ekim ayına kadar da hasadın devam ettiğini belirten ev hanımı Ruşen Emre, dikenli bir bitki olan bamyanın toplamasının zahmetli bir iş olduğunu kaydetti. Emre, kalite bakımından da ürünün toplandığı gün pazara sunulması gerektiğinin altını çizdi.

Bamyaların boyutunun da önemli olduğunu belirten Emre, özellikle küçük bamyaların tercih edildiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Nisan ayında 3-4 dönümlük alana ektiğim bamyaları hasat ederek hem ailemizin kullanımı hem de satışı için Ağustos ayında bamyaları hasat etmeye başladık, talep oldukça satıyoruz. Ekimi, çapası, toplaması meşakkatli bir iş. Küçükleri talep gördüğü içinde her iki üç günde bir toplanması gerekiyor. Hava şartlarına göre Ekim ayına kadar bamya hasat edilebiliyor.” 

“KİLOSU YAZ MEVSİMİNDE 20, KIŞ MEVSİMİNDE 120 LİRADAN ALICI BULUYOR”

Bamyanın kilosunun yaz mevsiminde 20 lira, kışın tüketilen kurusunun kilosunun ise 120 liradan alıcı bulduğunu anlatan Emre, şu şekilde bilgi verdi:

“Haftalık pazarın durumuna göre yaşının kilosu 18-20 lira arasında değişirken kışın tüketilmek üzere kurutulanlar ise 120 liraya kadar çıkabiliyor. Çok pahalı olduğunu düşünenler pazarlık yapabiliyorlar. Bizde diyoruz ki; Gelin tarlamıza akşama kadar bizimle toplayın, topladığınız sizin olsun. Bu sefer tarlaya girdiklerinde 5-10 dakika sonra çıkıyorlar. Çünkü yaprakları yakıyor, ellerine diken batıyor insanların. İpe dizerken bile dikenleri batmaya devam ediyor. Yapılacak bir iş değil ama ekmek parası.” 

İPE DİZEREK KURUTMA YÖNTEMİ NASIL YAPILIYOR?

En çok kuru bamyanın tercih edildiğine dikkat çeken Emre, “İpe dizerek kurutma yönteminde özellikle ufak bamyalar tercih ediliyor. Aynı boydaki bamyaları ipe dizmeden önce sap kısımlarından bıçak yardımıyla keskinleştiriyoruz. Sap kısmından olmak şartıyla iğneye taktığımız pamuklu ipe çok sık olmayacak şekilde diziyoruz. Kolye şeklini alan bu dizinleri güneşe maruz kalmayacak ancak gün ışığından faydalanacak havadar bir yere asıyoruz. Kuruduğuna kanaat getirdiğimizde ise genelde bez torbalarda havadar bir yerde kışın tüketmek üzere saklıyoruz” ifadelerini kullandı.

<p>EDİTÖR: Eda Cabul</p>

Hangi filmler vizyona giriyor?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Yeni Kömürhan Köprüsü'nün iki yakası birleşti

Osmanlı'da ''insana verilen değerin'' anlatıldığı müze ilgi görüyor