• $ 6,7273
  • € 7,5766
  • 367.372
  • 109111
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
16 Nisan 2019 Salı 10:42 | Son Güncelleme:

Almula Merter kim, kaç yaşında? Ferdi Merter'in kızı Almula Merter'in hayatı!

Kanal D'nin gündüz kuşağında sevilen programı Müge ve Gülşen'le 2.sayfaya konuk olan Almula Merter gündem konusu oldu. Almula Merter kimdir? Ferdi Merter'in kızı Almula Merter kaç yaşında? sorularının yanıtları araştırılmaya başlandı. Yaşamını gözlerden uzakta yaşayan Ferdi Merter'in kızı Almula Merter, projelerinin yanı sıra konuk olarak katıldığı programlarla gündeme geliyor. Almula Merter hakkında merak edilenlerin tümünü sizler için araştırdık..

Usta oyuncu Ferdi Merter'in kızı olan Almula Merter'in kim olduğu merak ediliyor. Kanal D'nin gündüz kuşağında sevilen programı Müge ve Gülşen'le 2.sayfaya konuk olan Almula Merter programa katılması ile birlikte gündeme yeniden geldi. Yaşamını herkesten uzakta yaşayan Ferdi Merter'in kızı Almula Merter, projelerinin yanı sıra konuk olarak katıldığı programlarla gündeme geliyor Peki, Almula Merter kimdir, kaç yaşındadır? Almula Merter hakkında merak edilenlerin tümünü sizler için araştırdık... 

ALMULA MERTER KİMDİR?
Almula Merter, 1966 yılında Ankara‘da doğmuştur. Tiyatro sanatçısı Ferdi Merter‘in kızıdır. Annesinin adı Cansın’dır. 1982 ile 1084 yılları arasında Hacettepe Üniversitesinde sosyoloji ve psikoloji eğitimi aldıktan sonra 1984 ile 1988 yılları arasında Ankara Devlet Konservatuarı, tiyatro bölümünü okuyarak bitirdi.

Konservatuarın tiyatro bölümünden mezun olduktan sonra Devlet Tiyatrolarında oyuncu olarak çalışmaya başladı. 1990 yılında İtalya‘ya Roma’ya giderek Spazio Müzik Okulunda modern dans, sahne tasarımı, ses ve vücut dili eğitimi ve Alexander tekniği ile İngiltere‘de de oyunculuk tekniği, psikodrama eğitimi aldı. Çeşitli workshoplara katıldı. Amerika da fonetik bilimi, yaratıcı drama, modern dans, ses ve nefes teknikleri, shiatsu, reiki, alexander tekniğiyle oyunculuk ve reji eğitimi aldı.

Almula Merter, Tümay Özokur ajansına bağlı olarak çalışmaktadır.

Almula Merter, 1976 yılından beri, dublaj yapmakta ve birçok dizisinde rol aldı. Ayrıca TRT, Kanal 6 ve HBB TV de sunuculuk yaptı.

Müjdat Gezen Sanat Okulunda ve Yedi Tepe Üniversitesinde öğretim görevlisi oldu.

Yazar Eve Ensler tarafından yazılan, Türkiye’de Almula Merter’in sahneye koyduğu, Arzu Yanardağ, Berna Öztürk, Güner Özkul ve Müge Oruçkaptan‘ın oynadığı ‘Vajina Monologları‘ adlı oyununu 2003 yılında Almula Merter yönetmen olarak sahneledi.

2003 yılında Kadıköy Kaymakamı Yüksel Peker “Vajina Monologları” isimli oyunun Halk Eğitim Merkezi’nde sahnelenmesine izin vermemiş. Kaymakam, “oyunun ismini telaffuz etmeye bile utanıyorum.” demiş. Oyunun yönetmeni Almula Merter, buna karşılık: “Vajina tıbbi bir isim, utanacak bir şey yok, o asıl ‘kaymakam’ sözcüğüyle uğraşsın” demiştir.

2004 yılında, babası Ferdi Merter‘le birlikte Çığır Sahneyi, kurdu. Yurt dışında kadınlar ve özellikle Müslüman kadınlar üstüne seminerler vermektedir. 2007 yılında Bulgaristan‘da müzikal oyun sahneye koymuştur.

İyi derecede İngilizce, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca konuşmakta ve çeviri yapmakta olan Almula Merter, yeni kültür ve dilleri öğrenmek için sirk dahil pek çok işte çalışarak, dünyayı gezmiştir.

2008 yılında Duygu Asena‘ya ithaf ettiği ve Türkiye’nin ünlü kadınlarıyla cinsellik hakkında yapılan röportajların yer aldığı “Aslında Erkek Diye Birşey Yok” adlı kitabını yazmıştır.

Almula Merter, 2011 yılında Londra‘ya taşındı. Londra’daki okullarda drama dersi veriyor ve Cosmopolitan-Trend-Dishy-Socıety dergilerinde köşe yazıları ve röportajları yer almaktadır.

İş hayatına Londra’da devam eden Almula Merter, 3 Mart 2014 tarihinde üniversite yöneticisi İngiliz Robert Churm ile Londra’da Methodist Kilisesi’nde evlendi.

Filmleri ve Dizileri :
2010 – Sevgililer Günü (Türkçe Seslendirme) (Sinema Filmi) 
2009 – 40 (Yıldız) (Sinema Filmi) 
2008 – Küçük Denizkızı Ponyo (Türkçe Seslendirme) (Sinema Filmi) 
2008 – Boleyn Kızı (Türkçe Seslendirme) (Sinema Filmi) 
2005 – Acı Hayat (TV Dizisi) 
2000 – 3. Göz (Türkçe Seslendirme) (Sinema Filmi) 
1997 – İlişkiler (Nihal) (TV Dizisi) 
1997 – Deli Divane (Ceyda) (TV Dizisi) 
1996 – Tatlı Kaçıklar (Alev) (TV Dizisi) 
1995 – Çiçek Taksi (Şermin) (TV Dizisi) 
1995 – Süper Yıldız (Gonca) (TV Dizisi) 
1995 – Palavra Aşklar ( ) (TV Dizisi) 
1992 – Kurşun Adres Sormaz (Sinema Filmi) 
1989 – Şeytanın Kurbanları (TV Dizisi) 
– Yurttaş Kane (Türkçe Seslendirme) (Sinema Filmi)

Kitapları : 
2007 – İksir – Alternatif Hayat 
2008 – Aslında Erkek Diye Birşey Yok
 
FERDİ MERTER KİMDİR?

Ferdi Merter, 19 Haziran 1939 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Tam adı Ferdi Merter Fosforoğlu'dur. Babası oyuncu Renan Fosforoğlu, annesi oyuncu Muazzez Arçay’dır. Babası Renan Fosforoğlu'nun ikinci eşi Mualla Fırat eski sinema sanatçısı, ondan olan oğlu oyuncu Enis Fosforoğlu (d.1948) ile kardeştir. Liseyi İtalyan lisesinde okudu. Ardından, 1959 yılında konservatuvara girdi ve 1962 yılında Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü'nden mezun oldu.

1940 yılında Tosun Paşa filminde daha bebek iken kamera karşısına geçti. Daha sonra çocuk ve genç oyuncu olarak devam etti. 1945 yılında Yeşilçam'da dublaj sanatçılığı yapmaya başladı. Ferdi ismini dublaj hocası olan Ferdi Tayfur (Dublaj)'dan almıştır.

1963 yılında askerliğini Sivas'ta yaptı.

1976-1980 seneleri arasında Devlet Tiyatroları Çalışanları Derneği (DETÇA) Genel Sekreterliği ve Başkanlığı yaptı, Devlet Tiyatroları adına ''Yerinden Yönetim Yasa Tasarısı'' projesini başlattı.

Devlet Tiyatrolarından 1983 yılında emekli oldu. Aynı sene AST (Ankara Sanat Tiyatrosu) oyuncusu oldu. 1984 yılında Hürol Tiyatrosunda oyunculuk ve yönetmenlik yaptı. 1985 yılında Devlet Tiyatrolarına geri döndü.

Ferdi Merter, 1986 yılında Devlet Tiyatrorı Adana Bölge Müdürlüğüne getirildi. 1987 yılında Ankara Devlet Tiyatrosu'na döndü. 1988 yılında Devlet Tiyatroları Çalışanları Derneği (DETÇA) Genel Başkanlığı yaptı. 1992 yılında SES-DER Genel Başkanlığı yaptı.

1992 ve 1993 yılında Devlet Tiyatroları ''Edebi Kurul Sanatçı Temsilcisi'' seçildi. 1995 yılında Devlet Tiyatroları ''Disiplin Kurulu'' seçimli temsilcisi oldu.

2004 yılında oyuncu olan kızı Almula Merter ile birlikte Çığır Sahne’yi kurdu.

1965 yılında Cansın ile evlendi. 1966 yılında tiyatrocu kızı Almula Merter doğdu. 1970 yılında Teymuralp Merter adında oğlu oldu.

En son "Kiralık Aşk" dizisinde oynayan sanatçı, "Vay Başıma Gelenler 2 Buçuk", "Kolpaçino: Bomba", "Kurtlar Vadisi Pusu", "Kaptan", "Acı Hayat",

"Turist Ömer Uzay Yolunda", "Ayrı Dünyalar", "İhtiras Kurbanları" ve "Asi Evlat" adlı yapımlarda da rol almıştı.

27 Şubat 2018 tarihinde evinde düşerek kalçasını kıran ve geçirdiği operasyon sonrası tedavi sürecinde olan Ferdi Merter 2 Mayıs 2018 tarihinde Ankara’da bir özel hastanede yoğun bakıma alındı.

19 Eylül 2018 tarihinde Ankara’da 79 yaşında hayatını kaybetti.

 

Kontrolden çıkan otomobil trafikteki araçların arasına böyle daldı

Kontrolden çıkan otomobil trafikteki araçların arasına böyle daldı

Her gün bir avuç çağla o hastalığa şifa oluyor

Her gün bir avuç çağla o hastalığa şifa oluyor

Klima yüzünden virüsler gelsin istemiyorsanız...

Klima yüzünden virüsler gelsin istemiyorsanız...

Kahramanmaraş'a has lezzetlerde Avrupa Birliği atağı

Kahramanmaraş'a has lezzetlerde Avrupa Birliği atağı