• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
27 Mayıs 2021 Perşembe 19:14 | Son Güncelleme:

Yatırım iştahında Türk KOBİ'ler zirveye yerleşti

Yatırım iştahında Türk KOBİ'ler zirveye yerleşti

Tedarik zinciri finansmanı alanında faaliyet gösteren C2FO, pandeminin etkilerini ele aldığı global araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

Aralarında, ABD, Çin, Almanya, Hindistan ve İngiltere gibi dev ekonomilerin bulunduğu 13 ülkeden 6.780 katılımcı şirketle gerçekleştirilen araştırmada, pandeminin işletme sermayesi üzerindeki etkileri ve finansmana erişim koşullarındaki değişim gibi konular ele alındı. Açıklanan sonuçlara göre Türk KOBİ'ler yatırım iştahıyla tüm ülkeleri geride bıraktı.

GİRİŞİMCİ RUH VAR

C2FO Türkiye Ülke Direktörü Serden Keçecioğlu, "Tüm zorluklara ve belirsizliklere karşın, 'eğer daha çok nakdiniz olsaydı nasıl kullanırdınız?' sorusuna yüzde 60 oranla 'daha çok ekipman ve stok alırdık', yüzde 55 oranla ise 'operasyonlarımızı genişletip ihracatta büyürdük' şeklinde yanıt verilmesi, Türkiye'deki yatırım iştahına ve güçlü girişimci ruha işaret ediyor. Ülkemizdeki KOBİ'ler bu sonuçla Çin ve Hindistan'ı geride bırakarak birinci sıraya yerleşen bir motivasyon ortaya koyuyorlar" dedi.

KREDİYE ERİŞİM İMKANI ARTTI

C2FO'nun araştırmasına göre 2020 yılında artan faizlerin ve uzayan tahsilat sürelerinin KOBİ'leri zorladığı görülen araştırmaya göre krediler adeta can suyu oldu. 'Kredi imkânınız genişledi mi' sorusuna, yüzde 59 ile en çok 'Evet' cevabı Türkiye'den gelirken; aynı soruya İtalya'da yüzde 57, İngiltere'de ise yüzde 45 oranında 'Kredi imkânımız geriledi!" yanıtı verildi. Katılımcılar, 'Kovid-19 sonrası maliyetleriniz arttı mı?' sorusuna da yüzde 69 ile 'Evet' yanıtını verdi.

<p>Duygu Gecü Yüzseven'in sunduğu Sağlık Raporu programında Prof. Dr. Gürkan Arıkan sağlıklı doğumda

Kök hücre tedavisi hangi hastalıklara çare oluyor?

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!