İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.5721
  • 5.3261
  • 186.12
  • 95852
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Genç girişimci esnafa 100 bin TL’ye kadar kredi

KOSGEB uygulamalı girişimci eğitimini bitiren, 30 yaşını tamamlamamış genç girişimci esnafa, onaylanan projelerini bankaya sunmaları durumunda 100 bin liraya kadar yüzde 100 faiz indirimli kredi sağlanabilecek.

Esnaf ve sanatkarlar, Halk Bankası’ndan doğrudan kullanacakları ve Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri (ESKKK) kefaletiyle alacakları kredilerde yüzde 50 faiz indirimiyle desteklenecek. Bakanlar Kurulu’nun konuyla ilgili kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak 1 Ocak’tan geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi. Buna göre, esnaf ve sanatkarın finansman ihtiyacının uygun koşullarda karşılanması amacıyla önceki yıllarda alınan Bakanlar Kurulu kararıyla Halk Bankası tarafından ESKKK kefaletiyle veya doğrudan esnaf ve sanatkarlara kullandırılıp bakiyesi 2018'e devreden kredilerle bu sene sonuna kadar kullanılan kredilerde yüzde 50 faiz indirimi uygulanacak.

YÜZDE 100 FAİZ İNDİRİMİ VAR

Bankanın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren şubelerince aynı tarihlerdeki krediler için de faiz desteği sağlanacak.  Gelir Vergisi Kanunu’nda belirtilen, geleneksel, kültürel, sanatsal değeri olan kaybolmaya yüz tutmuş el dokuma işleri, bakır işletmeciliği, bastonculuk, semercilik, yazmacılık, çini ve çömlek yapımı gibi meslek kollarında faaliyet gösteren ve ‘Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi’ sahibi esnaf ve sanatkarlara söz konusu tarihlerdeki krediler için yüzde 100 faiz indirimi uygulanacak. 

Borçlarını ödemesi şart 

Esnafa makine, ekipman ve demirbaş alımları, işyeri modernizasyonu veya döner sermaye ihtiyaçlarının karşılanması için kullandırılan 30 bin lira tavanlı kredilerden bakiyesi 2018’e devredenler için yüzde 100 faiz indirimi sağlanacak. Ertelenmiş, taksitlendirilmiş, tasfiye olunacak alacaklar hesabında borcu bulunan veya yeniden yapılandırılmış kredi borcu olan esnafa borçların tamamı ödenmeden kredi 
açılamayacak.  

KOSGEB eğitimini tamamlamalı

Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında en az 1 yıllık ustalık belgesine sahip olan ve bu belgeyle ilgili meslek kolunda son 1 yıl içinde kendi adına işletme kurduğunu belgeleyen girişimci esnaf ve sanatkarlara da faizsiz kredi desteği verilecek. KOSGEB tarafından sağlanan hibe ve faizsiz kredi desteğinden yararlananlar hariç, KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimini bitiren, 30 yaşını tamamlamamış genç girişimci esnafa KOSGEB tarafından onaylanan projelerini bankaya sunmalarıyla 100 bin liraya kadar yüzde 100 faiz indirimli kredi kullandırılabilecek. 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
Basın toplantısı yapan CHP Parti Sözcüsü Bülent Tezcan  'Birinci turda iddiamız Sayın Erdoğan´ın seç

CHP´li Tezcan 'Erdoğan´ın kazanacağına inanıyoruz'

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Türkiye sandık başında

Hangi İlden hangi parti 1. sırada çıktı

En Çok Okunanlar