• $13,5511
  • €15,2967
  • 800.616
  • 1951.17
17 Aralık 2021 Cuma 15:43 | Son Güncelleme:

Türkiye'de en çok okunan kitap serisi: Kral Şakir

Türkiye'de en çok okunan kitap serisi: Kral Şakir
- ezgi aşık

Türkiye'de her yaş grubundan insanın ilgiyle takip ettiği “Kral Şakir” çizgi dizisi merakla izleniyor. Hem televizyon hem dijital platfromlarda izleyenlerle buluşan “Kral Şakir” kitaplarla da okurla buluşuyor.

Çocukların severek takip ettiği "Kral Şakir" çizgi dizisinin yeni kitabını da minik okurlarla buluştu. Peki, yeni kitap okurları hangi serüvene çıkarıyor? Grafi2000'in kurucusu ve yapımcı Varol Yaşaroğlu Kral Şakir kitaplarıyla ilgili tüm merak edilenleri Ezgi Aşık'a anlattı.

Yapımcı Varol Yaşaroğlu, "Kral Şakir'in kitaplarının toplamda beş milyon adedin üzerinde satışı oldu. Şu an 10. kitabımız çıktı. Seriye ek olarak, televizyon filmlerimiz Mikrop Avcıları ve Cumburlop'un da kitapları çıktı. Ayrıca daha küçük yaş grupları için ayrı bir 'ilk okuma' serimiz var." şeklinde konuştu.

"Kral Şakir" Türkiye'de neredeyse her yaş kesimi tarafından sevilen bir animasyon çizgi filmi. Kral Şakir'in bu kadar benimsenmesine ve sevilmesini neye bağlıyorsunuz?

Biz Grafi2000 olarak 20 senedir mizah işindeyiz. Çocuk için yaptığımız işler kadar yetişkinler için yaptığımız "Koca Kafalar", "Fırıldak Ailesi", "Noel Dayı" gibi pek çok içeriğimiz, yayında olmadıkları halde popüler kültürün anımsanan öğeleri olmaya devam ediyor. Çocuk dünyasındaki varlığımızı misyon edinmeden önce de Türkiye'de mizah konusunda üretken ve iddialı bir ekiptik. Çocuklar kadar yetişkinleri de güldürebilme gücümüz bizi farklı bir noktaya taşıyor.

Çizgi filme odaklanmaya başladığımızda, bu güçlü mizah altyapısının üzerine çocuğun algısı ve ihtiyaçlarını gözeten bir yapı kurduk. Çocuk başlı başına ayrı bir uzmanlık gerektiriyor. O yüzden çizgi filmlerimizi, hem aktardığı değerler hem de aktarım şekilleri bakımından titizlikle kurguluyoruz.

Kral Şakir'in başarısının sırlarını sıralayacak olursam: Evrensel ölçüde de kabul görüp beğenilen, özenle seçilmiş renkleri, güçlü stilizasyon ve grafikleri ile son derece özenli ve sevimli karakter tasarımları, Kral Şakir karakterlerinin en büyük beğenilme nedenlerinden biri.

"SENARYOLARIMIZDA GÜÇLÜ BİR MİZAH VAR"

Bu yüzden, yılların deneyimi sade çizgilere indirgenmiş karakterleri, çocuklar durmadan, sevgiyle çizerek bizimle paylaşıyorlar. Ayrıca Türk insanını anlattığı için halkımız karakterlerle güçlü bir bağ kurup, hemen özdeşleştiler. Senaryolarımızda güçlü bir mizah var. Bu mizah sadece çocuğa "değin" esprilerden oluşmuyor. Aksine biz yetişkinlerden çok daha zeki bir kuşağa hitap eden esprilerden oluşuyor. Bu, çocuğun ebeveyni ile birlikte eğlenip gülebilmesini mümkün kılıyor. Ve hayvanları tüm insanlarla birlikte biz de çok seviyoruz. Bu hayvan sevgisi de Kral Şakir'in çok beğenilme nedenleri arasında.

Doğru kurgu ve güçlü mizah kadar önemli bir unsur da bu kadar gülmecenin arasında çocukları çok ciddiye almamız. Çocuğu sadece eğlendirmeye çalıştığınızda yapmacık kalabiliyorsunuz biz ise onlarla ve aileleri ile hep birlikte eğlenmenin peşindeyiz. Çocuklar yapmacık yaklaşımları hemen anlar; bence, bizim içtenliğimizi fark ediyorlar.

KRAL ŞAKİR KİTAPLARI BEŞ MİLYONUN ÜZERİNDE SATILDI

"Mor bir fil gördüm sanki" kitabınız rekor baskıyla okurlar buluştu. Yeni rekorlar yolda mı?

Kral Şakir'in kitaplarının toplamda beş milyon adedin üzerinde satışı oldu. Şu an 10. kitabımız çıktı. Seriye ek olarak, televizyon filmlerimiz "Mikrop Avcıları" ve "Cumburlop"un da kitapları çıktı. Ayrıca daha küçük yaş grupları için ayrı bir "ilk okuma" serimiz var. Kral Şakir birçok "ilk" ve "en"e sahip ancak bunlar içinde Türkiye'nin en çok okunan çocuk kitabı serisinin sahibi olabilmenin yeri bambaşka. Koca bir neslin okuma alışkanlığındaki eksiklik herkesin ortak derdi iken, biz milyonlarca çocuğa okuma sevgisini kazandırdık. Bu çok çok değerli. Fark yaratan ve bizi çok heyecanlandıran bir durum. Çocukların kitapla olan ilişkisini daha da geliştirmek adına, yayıncılığı odağına alan, yeni bir marka oluşturmanın da hazırlığındayız.

HAYAL GÜCÜNÜN OKURLARDA KARŞILIK BULMASI

"On numara Macera" kitabına da yoğun bir ilgi var. Bu kitap okurları hangi maceraya sürüklüyor?

Bu kez maceraya bir okul gezisinde tutuluyoruz. Yine türlü türlü açmazdan, hayal gücü ve akılın yardımı ile sıyrılıyoruz. Bir serinin onuncu kitabında hala bu kadar yüksek ilgi görmek mutluluk verici. Onuncu kitabımızda daha önce "Dürümler Karışık" kitabımızda kullanmış olduğumuz AR teknolojisini kullanarak, kitabın sayfalarında Kral Şakir karakterlerinin animasyonlarının canlanmasını sağlıyoruz. Bu animasyonlar kitaptaki hikayelere ek katkıda bulunan çok esprili, eğlenceli ve bilgilendirici içeriğe sahip. Türkiye'nin pek çok ilinde imza günleri yapıp okurlarla bir araya geliyoruz. Yedi, sekiz saat kesintisiz süren kuyruklarla, kitabın yüzlerce okuyucusu ve aileleri ile göz göze geliyoruz. Bizim hayal gücümüzün onlarda bir karşılık bulduğunu görmek o kadar etkileyici ki...

"SENARYOLARDA GÖZETTİĞİMİZ İKİ BOYUT VAR"

Kral Şakir hem okunuyor hem izleniyor. Kitap yazılırken nelere dikkat ediyorsunuz?

Hem kitaplarda hem senaryolarda gözettiğimiz iki boyut var. İşin teknik olarak doğru olması ve duygusal olarak doğru olması... İnşaat mühendisi kökenli bir mizahçı olarak doğru teknik altı yapıyı önemsiyorum. Burada bahsettiğim pedagojik içerik olarak doğru kurgu yapmak; dil gelişimi, algı becerisi, odaklanma süresi gibi birçok dinamiği gözetmek durumundayız. Ayrıca anlatımın yaşa uygunluğunun yanı sıra temiz ve ahenkli bir Türkçe ile aktarımı önemli. Kaleminiz bu doğrulara göre kurgulandıktan sonra iş; mizah, samimiyet, hayal gücü gibi unsurlara kalıyor.

"KRAL ŞAKİR MACERAYA KOŞMAYA DEVAM EDECEK"

Yeni kitap projeleriniz neler?

Şu anda dijital platformda yayınlanan ama yakında çocuk kanallarında ve YouTube'da da yayınlarını sürdürmeyi düşündüğümüz, çok önem verdiğimiz "Süper 1 Takım" animasyon dizimizin kitap hazırlıklarına başladık. "Kral Şakir ile Çürük Ali & Mikrop Necati" serilerimiz de yeni kitaplarla yolculuğuna devam edecek. Dediğim gibi, çocukların okuma ile olan ilişkisini çok çok önemsiyoruz o yüzden Kral Şakir ve diğer yapımlarımız çocukları edebiyat dünyasında tutmak için maceradan maceraya koşmaya devam edecek. Bu arada bizler de yayın dünyasını çocukların hayatında pekiştirecek yeni bir markanın hazırlığındayız. Geniş bir yelpaze ile çocukların farklı ihtiyaçlarında yanında olan, kapsayıcı bir marka ile kitaplıklarda yakında yer alacağız.

  • KRAL ŞAKİR
  • VAROL YAŞAROĞLU
  • NECATİ
  • FİL NECATİ
  • EZGİ AŞIK
Başkan Erdoğan-Elon Musk görüşmesinin detayları ortaya çıktı! Tesla'dan Türkiye hamlesi
Başkan Erdoğan-Elon Musk görüşmesinin detayları ortaya çıktı! Tesla'dan Türkiye hamlesi

Başkan Erdoğan-Elon Musk görüşmesinin detayları ortaya çıktı! Tesla'dan Türkiye hamlesi

Dünyada ilk olacak: Turkovac için yeni çalışma başladı
Dünyada ilk olacak: Turkovac için yeni çalışma başladı

Dünyada ilk olacak: Turkovac için yeni çalışma başladı

Son dakika haberleri: Emeklilerin maaş farklarının yatacağı tarih belli oldu
Son dakika haberleri: Emeklilerin maaş farklarının yatacağı tarih belli oldu

Son dakika haberleri: Emeklilerin maaş farklarının yatacağı tarih belli oldu

<p>Bu zamana kadar rol aldığı projelerle büyük bir hayran kitlesi elde eden ünlü oyuncu Murat Serezl

Yeni projesini ilk kez AKŞAM'a anlattı

Çay tiryakilerine kötü haber! Öyle bir zararı var ki...

Bizi böyle kandırıyorlarmış! Tüm hileleri ortaya çıktı

Çıngıraklı yılanın kuyruğunda bakın ne var!