• $16,192
  • €17,4658
  • 965.283
  • 2438.84
10 Nisan 2015 Cuma 02:00 | Son Güncelleme:

Ruh ameliyatının amacı kendini sevebilmek…

Ruh ameliyatının amacı kendini sevebilmek…

Doktor İzzet Memi kendisiyle yüzleşiyor “Açık Ruh Ameliyatı” adlı kitabında. Düşündüklerini ve hissettiklerini paylaşıyor. Sorgulamayı ve kendine dair keşifler yapmayı seven İzzet Memi, yeni kitabında okuru da kendisiyle yüzleşmeye davet ediyor.

Kitabın yola çıkış hikâyesi nedir?

2011 yılının sonunda, o dönemde yaşadığım bazı tatsız olayların etkisiylle bugünkü kitabın kurgusunu oluşturan yaklaşık 11 sayfalık bir hikâye yazdım. Daha sonra 2013 yılının ortasına kadar bu hikâyeye tek bir harf bile eklemedim. Ancak her zaman aklımın bir köşesinde durdu bu hikâye. 2013 yılının ortasında beni çok etkileyen, sokakta çöp toplayan bir adamla yaşadığım bir olayı, ayrıntıları ile Facebook’da paylaştım. Ve gelen yorumların da desteği ile kısa yazılar yazmaya ve paylaşmaya devam ettim. Yazdığım yazıların konuları genelde farkındalık üzerine olduğu için, kendi kendime ‘’acaba?’’ dedim. Acaba bu yazdığım yazılar 2011’deki hikâye ile birleştirilebilir miydi? Çok sevdiğim editör bir arkadaşımı aradım ve yazıları onunla paylaştım. Kendisi de bu proje için olumlu olduğunu söyleyince, 1,5 senelik çalışma sonunda kitap baskıya hazır hale geldi.

Kitabınızı füg tekniğinden bahsediyorsunuz? Nedir bu füg bize biraz tanımlar mısınız?

Latince kaçmak anlamına gelen ‘’füg’’, kişinin kimliğini unutması olarak tanımlanır. Psikiyatride ‘’Dissosiyatif  Füg’’ olarak geçen durumda hastalar, ortamlarından bedensel olarak uzaklaşır ve önceki kimlik özelliklerini anımsayamazlar. Müzikte ise, ‘’füg’’ çok sesli bir beste türüdür. Birinci ses konuyu belirlerken, ikinci sesin girmesi ile cevap diye adlandırılan bölüm başlar. Kitapta, içimdeki ikinci ile uzlaşmak için çıktığım yolculuğun kurgusu, fügün hem psikiyatrideki tanımı hem de müzikteki tanımı ile çok örtüştüğü için, kitabın kendi tarafımdan okunup seslendirilmiş kaydının arkasına, sadece bu kitaba özel füg temalı bir müzik bestelendi.

Kitabınızda farkındalıktan ve kendinizi iyileştirmenin çeşitli yollarından bahsediyorsunuz, sizin farkındalık yolundaki yolculuğunuz nasıl başladı?

‘’Ben mi? Ben her zaman düşünen ve sorgulayan biriydim...‘’ Yaklaşık 30 sene bu illüzyon ile yaşadım. Kendimden kaçmak için, kendimi düşünen ve sorgulayan biri olarak tanımladığım için, aslında bu kadar sene, sadece işime gelen şeyleri sorgulayıp, işime gelmeyen şeylerin sorgulamasını ertelediğimi fark edemedim. Benim yolculuğum 33 sene önce başlamış olsa da, bu yolculukta dürüst davranıp kendimi gerçekten fark etmem ve bu fark ettiklerimi kabul etmeye başlamam 2012’nin sonuna denk geldi. Tam da Maya Takvimi’ne uygun olarak... Maya’lar dünyanın sonunun geleceğini öngörmüştü. Aslında söyledikleri, süregelen döngünün sonlanıp, daha manevi bir döngünün başlayacağıydı. Benim için de tam olarak öyle oldu.

Kendinizi keşfetmekten kastınız nedir? Günümüzde birçok insan kendini keşfetmekten bahsediyor fakat kimse bunu tam olarak başaramıyor. Sizce kendini keşfetmenin asıl yolu nedir?

Kendini keşfetmek aslında insanın kendisini dürüstçe gözlemlemesidir. Bu dürüstlük hali zaman zaman korkutucu zaman zaman yorucu olabilir. Bazen insan, dürüstlük konusunda kendini kandırma yolunu tercih edebilir. Bu nedenle de insan ancak vicdanı ile baş başa kaldığı zaman dürüstçe kendini keşfedebilir. Çünkü dürüstlüğün ölçüsü vicdandır. Ve vicdanı temizlemek için girilen yol da dürüstlüğün ilk adımıdır. Vicdanı dinlemek kolay olmayabilir elbet. Veya dinlerken duyduklarını  kabul etmek.  İşte burada da sevgi devreye giriyor. İnsan kendini olduğu gibi sevmeyi başarabilirse, o zaman dürüstçe vicdanın sesine kulak verebilir. O zaman kendini dinleyebilir. Ve o zaman duyacaklarını kabul edebilir. O zaman kendini keşfetmek bir kâbus değil, sevgiyle bütünlenen bir keyfe dönüşür.

“İnsanı bedenen ameliyat etmek için uyutmak; ruhen ameliyat etmek içinse uyandırmak gerekir” diye bir cümle geçiyor kitapta, Siz bunu nasıl yorumluyorsunuz?

Tolstoy’a ait bu söz aslında tam olarak kitabı tanımlıyor. İnsanın ruhu rutin hayatta zaman zaman uykuya dalabiliyor. Ruhumuz yani özümüz her zaman bizimle olmasına rağmen, beslenmediği zaman uyuşabiliyor. Ruhu ameliyat ederken, bu uyuşukluktan, bu uyku halinden çıkarmak için uyandırmak gerekir. Ben de ruhumu ameliyat etmek için sembolik olarak bedenime girerek organlarımı ziyaret ettim. Çünkü daha iyi düşünebilmek için sağlıklı bir beyine, daha çok sevebilmek için sağlıklı bir kalbe ve bu iki durumu hazmedebilmek için de sağlıklı bir mideye ihtiyacım vardı. En sonunda da öğrendiklerimi uygulamaya geçirmek için, harekete geçmek için, uyuyan ruhumu uyandırmak için ayaklara gittim. Çünkü beni ben yapan düşüncelerim veya hislerim değil, bu ikisini aktarabildiğim hareketlerimdi.

Bu ameliyatın asıl amacı nedir?

Bu ameliyatın tek bir amacı var: O da kendini sevebilmek. Özgürce ve koşulsuzca. Bunca zaman geçmişimle şekillenen, yargı, önyargı, beklenti, pişmanlık ve tüm bunların beslediği egomun, beni kendimden uzaklaştırdığını, beni sevgisiz bıraktığını fark edememiştim. Geçmişle olan yüzleşme sonrasında, geçmişimi kabul etme ve onunla el sıkışma beni özgür kıldı. Geçmişimle barıştıkça kendimi daha çok sevmeye başladım. Ve kendimi sevdikçe insanları daha çok sevmeye başladım. İnsanlara olan sevgim, hayata olan sevgimi artırdı. Hayata olan sevgim, ruhuma, yani özüme olan sevgimi artırdı. Artık sevgimi paylaşmak kabusum değil, hayattaki keyfim oldu. Yargı ve önyargılarla büyüyen ego’nun beslediği sevgisizlik beni kendi içimde ötekileştirmişti. İlk önce, bu ötekileştiğim içimdeki ikinciyi tanımaya ve anlamaya çalıştım. Daha sonra kabul ettim onu. Çok o bendim, ben de o. Yargılamak yersizdi. Ve kabul bana özgürlüğü getirdi. Özgürlük de bu ameliyatın tek amacı olan sevgiyi getirdi.

Rusya ve ABD Türkiye'nin ardından geliyor... Tonu 40 bin dolar: Bir ilk olacak
Rusya ve ABD Türkiye'nin ardından geliyor... Tonu 40 bin dolar: Bir ilk olacak

Rusya ve ABD Türkiye'nin ardından geliyor... Tonu 40 bin dolar: Bir ilk olacak

3600 ek gösterge çalışması tamam! Maaşlar artacak
3600 ek gösterge çalışması tamam! Maaşlar artacak

3600 ek gösterge çalışması tamam! Maaşlar artacak

Denizde milli gurur! SİDA test atışlarıyla tam not aldı
Denizde milli gurur! SİDA test atışlarıyla tam not aldı

Denizde milli gurur! SİDA test atışlarıyla tam not aldı

<p>10. Uluslararası Fetih Kupası kapsamında Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları 2'ncisi Milli sporcumuz N

Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları 2'ncisi Milli sporcumuz Nihat Türkmenoğlu ile hedeflerini konuştuk

pirinç tanelerini sanat eserine dönüştürüyor! Görenler şaşkınlığını gizleyemiyor

İOS 16 ne zaman geliyor? İşte iPhone'lara gelmesi beklenen yeni özellikler

Çanakkale denizinden çıkarıldı! 1614 adet temizlendi