• $16,192
  • €17,4658
  • 965.283
  • 2438.84
10 Nisan 2015 Cuma 02:00 | Son Güncelleme:

Romalılar...

Romalılar...

Sanırım artık tanıdık sahaflara veya kitapçılara kitap aramak için değil de sadece çay içip sohbet edilmek üzere gidiliyor. Zaten bir kitabı sorduğunuz da onların da ilk yaptığı iş raflara değil bilgisayara yönelmek oluyor.

SERDAR ÇELİK
serdar.celik@istanbul.com

Haliyle iş böyle olunca ben veya benden yaşlı nesiller bile artık bulmak istedikleri kitapları internetten arıyor. Hele bir de benim gibi maymun iştahlı veya aradığı çok şey olan biriyseniz iş çığırından çıkıyor. Neden mi yazıyorum bunları? Aslında bu yazım için aradığım başka bir kitap olsa da tükendiğini zannettiğim R.H. Barrow’un “Romalılar” kitabının e-kitap olarak internette satıldığını görünce indirmeden edemedim. Her ne kadar biz kâğıt tutkunlarının sevmediği bir şekil bile olsa artık e-kitabın önemini reddetmek imkânsız.

İş böyle olunca Romalıları yazmadan olmaz, özellikle de Barrow’un bu kitabı Romalı zihniyetini, Romalı görüşünü ve Romalı düşünüşünü anlamak için çok önemli bir kaynak. Hele hele şimdilerde kriz içindeki Avrupa ülkelerinin hemen hepsinde bir “Homo Novus” arayışı varken. “Homo Novus" yani “Yeni Adam”: Romalıların, Gens dedikleri şu meşhur kurt tarafından emzirilen Remus ve Remulus’un soyundan gelmeyen veya onların devamı sayılabilecek Patrici yani Seçkin Aileler grubuna da mensup olmayan ve o zamana kadar ailesinden her hangi birisinin devletin üst kademelerinde görev almadığı aileler içinden Roma Senatosuna Konsül seçilenler için kullanılan bir deyim yani daha çok orta sınıf olarak tanımlayabileceğimiz Plebler içinden. Bu “Homo Novus”’lerin en ünlüsü Cicero, otuzlu yaşlarının başında Senatoya Konsül olmak üzere yetiştirilmek için zorunlu bürokratik görevler zinciri olan Cursus Honorum’a seçildiğinde pek çok itirazla karşılaşmış.

GEREKLİ BİR KAYNAK

Bugün bildiğimiz anlamda siyasal partiler veya siyasal görüşlerin olmadığı, partilerin yerine aile grup ve görüşlerinin temsil edildiği bir meclis gibi görebileceğimiz Roma Senatosu, dönemine göre oldukça demokratik bir yapıya sahip olmasına rağmen en popüler Konsüllerden Cicero’un kafasını uçurup sergileyebilecek, ellerini kesip senatonun kapısına çivileyebilecek barbarlıkları da yapmıştır. Hem de bunu konuşmalarıyla politik olarak birbirlerine düşürdüğü Marcus Antonius ve Octavianus’un birleşip o zamanki yönetim başkanlığı sıfatı olan diktatörlüğü ele geçirmeleri neticesinde kendisini ülke düşmanı ilan etmeleriyle olmuştur. Oysa ki Cicero, Sezar döneminde onun rakibi ve damadı olan Pompey’i desteklemiş ve Sezar’ın Pompey’i iç savaş sonrası yenmesi ve kendisini Romanın daimi diktatörü ilan etmiş olmasına rağmen bile böyle bir cezaya layık görülmemişti. Gerçi tüm bu olayların İsa’nın doğumundan önce yani ikibin yıldan daha fazla bir zaman önce yaşanmış olması ama hala günümüzde bazı gruplar tarafından bile uygulanıyor olması da sanırım insanların geçmişi okumamalarından kaynaklanıyor.

Şimdilerde yeniden merak sardığım ve günümüzle olan ilişkilerinden ötürü hayrete düşerek okuduğum Roma tarihi sanırım bugünü yorumlayabilmek için çok gerekli bir kaynak.

Biz Türkler için çok önemli referanslarla dolu Roma tarihi burada adını anamayacağım kadar çok Türkçe kitapla okunması mümkün ve gerekli bir tarih kesiti. Mesela Sezar’ın ünlü “veni, vidi, vici” sözünü Pontus kralı II.Farnekes’e karşı beş günde kazandığı Zela savaşında bizim Zile ilçemiz için söylemiş olması; ünlü Roma Konsülü ve yaşadığı şatafatlı hayatla bugün pek çok dilde kullanılan “lüks” sözcüğünün kendisinin isminden doğduğu Lucius Licinius Lucullus’un yeme içmeye olan merakından ötürü Roma komutanıyken ülkemizde Pontuslarla yaptığı savaşlar esnasında ana vatanı bizim topraklarımız olan kiraz ve kayısıyı Avrupa’ya ilk götüren insan oluşu ve halen bizim Napolyon kiraz diye aldığımız kirazın şahsen kendisinin yazdığı gibi Karadeniz’den Napoli’ye götürdüğü ve oradan dünyaya Napolyon kiraz olarak dağılmış olması bile bu zengin tarihi okumaya değer kılan unsurlardır kanımca.

Rusya ve ABD Türkiye'nin ardından geliyor... Tonu 40 bin dolar: Bir ilk olacak
Rusya ve ABD Türkiye'nin ardından geliyor... Tonu 40 bin dolar: Bir ilk olacak

Rusya ve ABD Türkiye'nin ardından geliyor... Tonu 40 bin dolar: Bir ilk olacak

3600 ek gösterge çalışması tamam! Maaşlar artacak
3600 ek gösterge çalışması tamam! Maaşlar artacak

3600 ek gösterge çalışması tamam! Maaşlar artacak

Denizde milli gurur! SİDA test atışlarıyla tam not aldı
Denizde milli gurur! SİDA test atışlarıyla tam not aldı

Denizde milli gurur! SİDA test atışlarıyla tam not aldı

<p>Akşam TV 32 ülkeden sporcuların katıldığı 10. Uluslararası Fetih Kupası coşkusuna ortak oldu. Okç

Akşam TV 10. Uluslararası Fetih Kupası coşkusuna ortak oldu

pirinç tanelerini sanat eserine dönüştürüyor! Görenler şaşkınlığını gizleyemiyor

İOS 16 ne zaman geliyor? İşte iPhone'lara gelmesi beklenen yeni özellikler

Çanakkale denizinden çıkarıldı! 1614 adet temizlendi