• $16,192
  • €17,4658
  • 965.283
  • 2438.84
15 Mayıs 2015 Cuma 02:00 | Son Güncelleme:

Kitap Rafı

Kitap Rafı

EMİNE BIYIK
emine.biyik@aksam.com.tr

Sağlık Haberlerine Farklı Bakış-Esra Öz-Kent Kitap-428 s.
Türkiye’de ilk defa sağlık haberleri işin uzmanları tarafından mercek altına alındı. “Sağlık Haberlerine Farklı Bakış” kitabında 49 bürokrat, akademisyen ve gazeteciler bir araya geldi, Sağlık Editörü ve Biyolog Esra Öz yazdı. Bu çalışmayı, sağlık iletişimi ve sağlık haberciliğinin geliştirilerek, sağlık okuryazarlığı ve medyanın ilinçlendirilmesi için hazırlayan Öz, hayatımızın temel taşı olan sağlığın medyadaki yerini belirlemek için yaptığı bu çalışmayla temellerinin atılacağı sağlık haberciliğinin uzmanlaşmasında bir katkı sağlamayı hedefliyor. 

Mübarek Kadınlar- Gaye Boralıoğlu- İletişim Yayıncılık-123 s.
Anlatılan her şey gerçeğin bir eksiğidir ya da beş altı fazlası. Sahiden olanı on ikiden vurmak imkânsız bir şey. On ikiden vurup ne yapacağız, o da ayrı konu. Yine de içimden bu hikâyeyi olduğu gibi anlatmak geliyor şimdi. Akşam çökünce kaybolan ışıklar, tavuk didenler, önceden ıslatılan pirinç, avuç içi kadar ev. Bulutsu eller, Haylayf Plajı’nda bir bahçe katı. Nurhayat’ın kirpikleri, Nurhayat’ın diyorum, badem gözleri... Önündeki boşluğu yuvarlayanların, insan kalmaya çalışanların hikâyeleri. Beyaz fayans, kara delik. Gaye Boralıoğlu’ndan... Dikenli, düştüğü yeri yakan, ustaca... 

Uzun Irmak Boyunca-Hande Gündüz-Alakarga-112 s.
Uzun Irmak Boyunca, Gündüz’ün öyküsünün niteliğini daha da ileri noktalara götürdüğünü ortaya koyan bir kitap. Gündüz, mevcut dil ve kurgu anlayışına yaslanmayan, hayata bakışını öykünün dil ve biçimiyle de sergileyen bir yol izliyor. Yaşamın kendisi kusurludur öykücüye göre; “güzel” diye nitelendirdiğimiz şeylerin altında türlü yalanlar, tutarsızlıklar olabildiği gibi, “çirkin ve kötü” diye yüz çevirdiğimiz nice şeyde de güzellikler bulunur. Ama bunu yalnızca kendi “farklı” bakışını özgürce, sakınmadan ortaya koyabilmiş yazarlar gösterebilir. Hande Gündüz bu has yazarlardan biri… 

Komplo 365- Gabrielle Lord-Alfa Yayınları-200 s.
Ölümcül 365 günlük geri sayımın başlamasıyla Cal’ın bildiği hayat sona erdi. Şimdiye kadar köpekbalıkları tarafından saldırıya uğradı, ailesine yapılan korkunç oyunu düzenlemekle suçlandı, iki suç çetesi tarafından kaçırıldı ve hızla dolan bir petrol tankında boğulmaya terk edildi... Artık Cal hayatta kalmak için her şeyi yapmaya razı olabilecek bir kaçak. Peki, acaba karanlık bağlantıları olan bir hainle arkadaşlık kuracak kadar çaresiz bir durumda mı? 
Ya da işlediği iddia edilen cinayetin mahalline dönme riskini mi göze alacak? Tuzağa düşme riskine rağmen gizemli ihbarcıyla buluşacak mı? 

Külkedisi-En Sevilen Klasikler- Kolektif-İş Bankası Kültür Yayınları-24 s.
Grimm Masalları’ndan uyarlanmıştır. Birdenbire mutfakta bir ışık parladı. Külkedisi gözlerini açtığında, karşısında sevimli bir perinin durduğunu gördü. “Sen kimsin?” 
diye sordu. Peri, “Ben senin iyilik perinim,” diye yanıt verdi. 
“Dileğini gerçekleştirmek için geldim. Baloya gideceksin…”

Bir Gün Buluşmak Üzere- Alex Capus- Kırmızı Kedi-276 s.
I. Dünya Savaşı’nın son aylarında, iki genç, Fransa’nın ıssız kırsalında, bisiklet sürerken tanışırlar, ilk görüşte aşktır bu. Beraberlikleri kısa sürer ve Alman uçaklarının bombardımanı sırasında yolda patlayan bir bomba ikisini ayırır. Birbirlerini arayıp bulamayınca öldüklerine inanırlar. Yolları ayrılmıştır ama kader onlara beklenmedik kapılar açacaktır. Paris Emniyeti’nde çalışan Léon ile başına buyruk, özgür ruhlu Louise’in yıllar sonra Paris metrosunda tesadüfen karşılaşmaları aşklarında ve yaşamlarında yeni bir dönemeç sunacaktır onlara. Kitap, savaşların birleştirdiği ve yine savaşların ayırdığı Léon ile Louise’in hikâyesini anlatıyor.

Orphee- Nazlı Eray-Everest-145 s.
Fantastik edebiyatın kraliçesi Nazlı Eray, Orphee’yi arayan çağdaş Eurydice’in bakış açısından popüler miti yeniden anlatıyor. Kopkoyu sahil gecesinin kör bir bıçak gibi kalbe saplanması, eski yaşanmışlıkların ve geçmiş zamanların titreyen bir avucun içinden toprağa akan su gibi emilip kaybolması, aşkın taşlara sürünüp ertesi sabah güneş gibi yeniden doğması... Ama hiçbir şeyin halledilememesi, iki kalbin kavuşamaması, posta güvercininin gagasındaki mühürlü mektup ve o sıcak yaz mevsimi... Geçmişle gelecek arasındaki o incecik köprüde yürümeye çalışırken aşkı düşünmek ve ölümün farkında olmak: Orphee’nin coğrafyası. 

Sessizliğin Müziği-Patrick Rothfuss- İthaki Yayınları-184 s.
Patrick Rothfuss, “Sessizliğin Müziği”nde, yalnızca Auri’nin tatlı sert yaşamından küçük bir macerayı anlatmıyor, genç kadının tüm yaşadıklarından izler taşıyan bu macerayla bize, Auri’nin neşeli olduğu kadar tekinsiz de olan dünyasını karakterin gözlerinden görme fırsatı sunuyor. Ayrıca bu hikâye sayesinde okur, kral katili Güncesi serisinin en esrarengiz karakteri Auri’nin bildiği şeyleri öğrenme şansı da yakalıyor. Sessizliğin Müziği, parçalanmış bir dünyada yaşamaya çalışan parçalanmış bir kızın sır ve gizem dolu öyküsü...

Rusya ve ABD Türkiye'nin ardından geliyor... Tonu 40 bin dolar: Bir ilk olacak
Rusya ve ABD Türkiye'nin ardından geliyor... Tonu 40 bin dolar: Bir ilk olacak

Rusya ve ABD Türkiye'nin ardından geliyor... Tonu 40 bin dolar: Bir ilk olacak

3600 ek gösterge çalışması tamam! Maaşlar artacak
3600 ek gösterge çalışması tamam! Maaşlar artacak

3600 ek gösterge çalışması tamam! Maaşlar artacak

Denizde milli gurur! SİDA test atışlarıyla tam not aldı
Denizde milli gurur! SİDA test atışlarıyla tam not aldı

Denizde milli gurur! SİDA test atışlarıyla tam not aldı

<p>Ezgi Aşık, Okçular Vakfı Genel Müdürü Ali İhsan Öz ile etkinliği gezdi.</p>

İstanbul'un fethinin 569. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen 10. Uluslararası Fetih Kupası başladı…

pirinç tanelerini sanat eserine dönüştürüyor! Görenler şaşkınlığını gizleyemiyor

İOS 16 ne zaman geliyor? İşte iPhone'lara gelmesi beklenen yeni özellikler

Çanakkale denizinden çıkarıldı! 1614 adet temizlendi