• $16,192
  • €17,4658
  • 965.283
  • 2438.84
11 Temmuz 2014 Cuma 03:18 | Son Güncelleme:

İçinden çıkılmaz labirent: Ortadoğu

İçinden çıkılmaz labirent: Ortadoğu

Recep Usta
reusta@gmail.com

Büyük Ortadoğu Projesi, Türkiye’nin de içinde yer aldığı Ortadoğu coğrafyası üzerinde Batı’nın siyasi ve ekonomik kontrolünün güvence altında tutulmasını öngörür. Bu amaç yolunda bölge ülkelerinin istikrarsızlaştırılması projenin önemli bir ayağıdır. Pek çok ülkenin bölge üzerinde güç mücadelesinin devam ediyor oluşu bölgedeki sorunların çözümünü güçleştiren nedenlerin başında gelir. Türkiye, hem bu güç dengeleri arasında kendini korumak hem de bölgede güç odağı olarak var olma mücadelesini sürdürdüğü için jeopolitik bakımdan bölgenin en önemli ülkesi konumundadır. Adil Küçükay’ın Labirent adlı romanında Büyük Ortadoğu Projesi çevresinde Türkiye üzerinde oynanan oyunlar, Türkiye’nin lehinde ve aleyhinde çalışan güç odaklarının mücadeleleri anlatılıyor.
Farklı etnik unsurların bir arada yaşaması, ülkemize özgü bir durum olmamasına rağmen siyasi ve ekonomik istikrarı bozmak üzere sürekli olarak kaşınan bir konudur. Farklı etnik unsurları, farklı inançlara ve dinlere inanan insanları belli bir coğrafyada bir arada tutan inandıkları ortak değerler ve etrafında birleştikleri ulusal hedeflerdir. Adil Küçükay, ülkemiz üzerinde oynanan bölücü ve yıkıcı bütün operasyonlara karşı mücadele eden, vatanı ve milleti için sadakatle görev yapan karakterleri, maneviyatı güçlü, inançlı kişiler olarak tasvir ediyor. İnsanları birlik içinde tutan en önemli değer olarak dün olgusunu ön planda tutuyor. Laiklik başlığı altında muhafazakâr kesim üzerinde uygulanan baskıların nedeni olarak da ülkeyi istikrarsızlaştırmaya çalışan güç odaklarının İslam’dan duydukları korkuyu işaret ediyor. 
Romanda derin devlet, istihbarat savaşları, faili meçhul cinayetler, ordu içindeki yozlaşmış birimler, darbe teşebbüsleri gibi son 20 yıldır aşina olduğumuz pek çok konuya atıf yapılıyor.

POLİTİK KURGU

Labirent, politik-kurgu türünde bir roman olduğu için romandaki olay örgüsü sanatsal kaygılar taşımıyor. Politik-kurgunun gereği olarak romanın olay örgüsü, ele alınan meselelerin açıklanması amacıyla kurgulanmış. 
Romanda vatan ve millet sevgisini kişisel menfaatlerinin üstünde tutan bir gurup insanla karşılaşıyoruz. Dikkat çeken karakterlerden biri savcı Yadigâr: yıllar önce bir minibüs kazasında babasını kaybetmiştir. Romandaki pek çok karakterin sözü geçen kazada hayatını kaybeden kişilerle akrabalık bağı vardır. Romanın ilerleyen bölümlerinde minibüs kazasının planlı bir suikast olduğunu öğreniyoruz. Kazada hayatını kaybeden kişiler, yaşadıkları çevrede saygı duyulan, itibar edilen dini önderlerdir. Halkın dini yönden aydınlanmasını istemeyen bir örgüt tarafından kaza süsü verilerek öldürülmüşlerdir. Kitapta Türkiye üzerinde oynanan oyunların öncelikli konu başlığının din olduğunu görüyoruz. Kurgunun merkezinde de dini duyarlılığı olan insanlar yer alıyor. 
Romanın önemli bir diğer karakteri Vaiz İhsan, Karşıt İstihbarat Teşkilatı adlı bir istihbarat örgütü tarafından minibüs kazasını soruşturmakla görevlendirilir. İhsan, yaptığı araştırmalarla suikastı organize eden kişilere ulaşmayı başarır. Karşısında ordudan yargı kademelerine kadar pek çok kurum içinde ajanları bulunan geniş çaplı bir örgüt vardır. Romanda bu illegal örgüt üzerinden faili meçhul cinayetler, uyuşturucu ve silah kaçakçılığı gibi konulara değiniliyor. 
Savcı Yadigâr ve onun çocukluk yıllarından itibaren arkadaşı olan Avukat Münise, aynı davanın tarafları olarak karşımıza çıkıyorlar. İki hukukçu arasında gelişen duygusal ilişki roman ilerledikçe aşk hikâyesine dönüşüyor. 

ADALET KEYFİYET DEĞİL, ZARURETTİR

Adil Küçükay, kitabının ilk cümlelerinden birinde adaletli olmanın, adil olmanın insanlar için bir keyfiyet değil zaruret olduğunu söylüyor. Savcı olarak uzun yıllar adalete hizmet etmesi ve mesleki birikimlerinin katkısıyla romanda işlediği sorunlar hakkındaki hukuki usulleri ve çözüm yollarını da aktarıyor.
Labirent, ülkemizin siyasi gündeminden eksik olmayan Derin Devlet, Büyük Ortadoğu Projesi, Arap Baharı gibi pek çok konuda insanların bilinçlendirilmesi amacıyla yazılmış bir roman.

2023'ün ilk çeyreğinde kullanıma başlanacak! Karadeniz Gazı için 3'ü sondaj 16 gemi çalışıyor
2023'ün ilk çeyreğinde kullanıma başlanacak! Karadeniz Gazı için 3'ü sondaj 16 gemi çalışıyor

2023'ün ilk çeyreğinde kullanıma başlanacak! Karadeniz Gazı için 3'ü sondaj 16 gemi çalışıyor

Dünyanın en büyük beşinci şehir parkı olacak! 145 bin 300 ağaç dikilecek
Dünyanın en büyük beşinci şehir parkı olacak! 145 bin 300 ağaç dikilecek

Dünyanın en büyük beşinci şehir parkı olacak! 145 bin 300 ağaç dikilecek

Bakan Kurum duyurdu: 'Evi olmayanlar kira öder gibi ev sahibi olacak'
Bakan Kurum duyurdu: 'Evi olmayanlar kira öder gibi ev sahibi olacak'

Bakan Kurum duyurdu: "Evi olmayanlar kira öder gibi ev sahibi olacak"

<p>Ezgi Aşık, Okçular Vakfı Genel Müdürü Ali İhsan Öz ile etkinliği gezdi.</p>

İstanbul'un fethinin 569. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen 10. Uluslararası Fetih Kupası başladı…

7 bin yıllık buğday Diyarbakır'da boy gösterdi! Çiftçiler 'Buğday sorunu kalmayacak' dedi

Lamborghini Sian FKP 37 modeli İstanbul'da! LEGO'ları kullanarak yaptılar

Azerbaycan'da TEKNOFEST heyecanı! Başkan Erdoğan festivalde konuşma yaptı