• $16,192
  • €17,4658
  • 965.283
  • 2438.84
10 Nisan 2015 Cuma 02:00 | Son Güncelleme:

Hepimize mektup var!

Hepimize mektup var!

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na sayılı günler kaldı. Malum, bir günlüğüne koltukları değiştirip bizim yerimize geçmelerine izin vereceğiz(!) Bıyık altıdan gülerek dinleyeceğiz yine konuştuklarını.

İPEK BAYSAN?
ipekbaysan@hotmail.com

Ya da çoğu çocuk anne ve babasının hazırladığı konuşmaları ezberleyip gelmek zorunda kalacak ve kendi fikriymiş gibi anlatacak. Bir dakikalığına kendileri olmalarına, çocuk olmalarına izin vermeyeceğiz yine… Çocukları gerçekten dinlemeye, kırk yıl düşünsek aklımıza gelmeyecek fikirlerini önemsemeye böyle bir bayram gününde bile yanaşmayacağız… Oysa gözlerimizi kapatıp çocukluğumuzu hatırlamaya çalışsak biraz… Neleri sevmezdik, nelere üzülür, nelerden zevk alır, büyüklerin bize nasıl davranmasını isterdik? Çoğumuz unuttuk bunları, belki de ufak tefek şeyleri anımsıyoruzdur… Oysa bunları unutmamak için not alan bir yetişkin varmış aramızda: Melek Özlem Sezer.

“Yaş aldıkça bir çocuğu nelerin incittiğini unutmamaktan korkar, bir defter tutardı: ‘Büyüyünce yapmayacağım şeyler’” Böyle yazıyor Melek Özlem Sezer’in biyografisinde. Can Çocuk tarafından yayımlanan Büyüklere Mektuplar, 23 Nisan’dan önce okunmalı! Bu yıl çocukların konuşmasını gevrek bir gülüşle değil, çocuk olarak dinlemeliyiz -keşke dinlesek… Büyüklere Mektuplar, adı üstünde, yetişkinlere yazılmış çocuk mektuplarından oluşuyor. Her mektup, farklı bir çocuğun endişesini, merakını, isteğini, şikâyetini dile getiriyor. Bu yüzden, çocuklar kadar yetişkinler de okumalı bu kitabı. “Eğer beni seviyorsan” ile başlayan cümlelerimizden, işimize geldiği gibi değiştirdiğimiz tavırlarımıza, atasözleriyle perçinlediğimiz tuhaf kurallarımıza kadar birçok noktaya değiniyor mektuplar. Her mektupla birlikte çocukluk anılarınız biraz daha canlanıyor ve unuttuğunuz ne çok şey olduğunu görüp şaşırıyorsunuz. Çocukken içten içe sinirlendiğiniz şeyleri hatırlıyorsunuz ve aynı şeyleri şu an başka çocuklara yaptığınızı görüp kızıyorsunuz kendinize; hafızanızı tazelerken bir hesaplaşmadır başlıyor…

Güzel olmaz mı?

Bu kitabı özellikle ebeveynlere öneriyorum ancak illa ki ebeveyn olmanıza gerek yok, zira mektupların kimisi komşulara, öğretmenlere (ki onların okuması çok önemli), ağabeyi ve ablalara, kardeş bekleyen çocukların çevresindeki büyüklere, yani tüm yetişkinlere yazılmış. Mektupların sonundaki imzalardan bazılarını yazarsam içerik hakkında biraz daha tüyo vermiş olurum: Sizi hiçbir anne babayla yarıştırmayacak olan çocuğunuz / Oyuncakları ders kitaplarının altında ezilmiş olan on yaşındaki biri / Size göre küçük olsa da büyüyen kardeşiniz / Öcülerle dondurma yemeye giden çocuk. Bu kitabı okuyan çocuklar kendilerini daha iyi ifade edebilecek diye düşünüyorum. Belki de onlardan biri tıpkı kitabın yazarı Melek Özlem Sezer gibi bir liste tutmaya başlar ve bir çocuğun incinebileceği şeyleri asla unutmamasını sağlayan bir defteri olur böylece. Yıllar sonra bir yetişkin olduğunda, bir 23 Nisan’da, o defter sayesinde “Keh keh keh, anlat bakalım benim yerimde olsan neler yapardın?” diye sormaz karşısındaki çocuğa… Güzel olmaz mı?

Anlatım dili, esprileri, hatırlattıkları, farkına vardırdıkları, işaret ettiği noktalar ve Ferit Avcı’nın resimlemeleriyle okunası bir kitap Büyüklere Mektuplar. Bu kitabın her sayfasında, unutmamamız ve sımsıkı sarılmamız gereken bir şey var: ÇOCUKLUK! Bir bayram daha yaklaşırken, en azından bu bayram, elinden tutun onun!

Künye: Büyüklere Mektuplar - Melek Özlem Sezer- Can Çocuk- 127 sayfa

2023'ün ilk çeyreğinde kullanıma başlanacak! Karadeniz Gazı için 3'ü sondaj 16 gemi çalışıyor
2023'ün ilk çeyreğinde kullanıma başlanacak! Karadeniz Gazı için 3'ü sondaj 16 gemi çalışıyor

2023'ün ilk çeyreğinde kullanıma başlanacak! Karadeniz Gazı için 3'ü sondaj 16 gemi çalışıyor

Dünyanın en büyük beşinci şehir parkı olacak! 145 bin 300 ağaç dikilecek
Dünyanın en büyük beşinci şehir parkı olacak! 145 bin 300 ağaç dikilecek

Dünyanın en büyük beşinci şehir parkı olacak! 145 bin 300 ağaç dikilecek

Bakan Kurum duyurdu: 'Evi olmayanlar kira öder gibi ev sahibi olacak'
Bakan Kurum duyurdu: 'Evi olmayanlar kira öder gibi ev sahibi olacak'

Bakan Kurum duyurdu: "Evi olmayanlar kira öder gibi ev sahibi olacak"

<p>Ezgi Aşık, Okçular Vakfı Genel Müdürü Ali İhsan Öz ile etkinliği gezdi.</p>

İstanbul'un fethinin 569. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen 10. Uluslararası Fetih Kupası başladı…

7 bin yıllık buğday Diyarbakır'da boy gösterdi! Çiftçiler 'Buğday sorunu kalmayacak' dedi

Lamborghini Sian FKP 37 modeli İstanbul'da! LEGO'ları kullanarak yaptılar

Azerbaycan'da TEKNOFEST heyecanı! Başkan Erdoğan festivalde konuşma yaptı