• $16,192
  • €17,4658
  • 965.283
  • 2438.84
13 Şubat 2015 Cuma 16:01 | Son Güncelleme:

Hepimiz sığınılacak bir liman arama derdinde değil miyiz?

Hepimiz sığınılacak bir liman arama derdinde değil miyiz"

TUĞÇE SEVER
kitap.eki@aksam.com.tr

"Çok gu¨zel bir kadındı Nagehan. Neredeyse yu¨zu¨nu¨n bu¨yu¨k bir bölu¨mu¨nu¨ kaplayan iri gözlere sahipti. Koyu kestane saçlarıyla pek çok kişi gu¨zelliğine hayran oluyordu. Saçlarını başının arkasında her iki taraftan kemik bir tarak ile tutturur ve buklelerini sırtına doğru salardı. Annesinin yatalak olması, kendisini biricik annesinin bakımına adamasına sebep olmuştu. Tabii tek çocuk olmasının bunda payı vardı. Bu¨tu¨n hayatını annesinin u¨zerine kurmuştu. Bu yüzden üniversite hayatına geç başlamış, hayatını biriyle birleştirme fikri ise onun için gelecek zamanlara ertelediği tatlı bir düş olmuştu.”

“Profesör olarak çalıştığı üniversitede kariyerinin zirvesinde olan Serhat, özel hayatında bazı sorunlar yaşıyordu. Geride bir mektup bırakarak evliliğini bitirmek zorunda kalmıştı. Boşanma esnasında hiçbir problem yaşamadılar. Şimdi kendini daha sakin hissediyordu. Evet, bazı akşamlar yalnızdı; evet, bazı gu¨nler içinde bir burukluk vardı ama en azından huzurluydu. Yalnızlıkla tek başına olmak arasındaki farkı du¨şu¨nür olmuştu sık sık Serhat. Zaten bu¨tu¨n bu yaşananlar da Nagehan’dan çok önceydi. Nagehan’da yalnızlığı gördu¨. Kendi yalnızlığını…”
Gerçek aşkın, sevginin, yalnızlığın ve herkesin içindeki “Beyaz Atlı Prens” ya da “Pamuk Prenses” özleminin çok konuşulacağı şu günlerde, farklı bir açıdan aşkı getiriyor gündemimize Bahadır Yenişehirlioğlu. Hızla şehirleşen, kalabalıklaşan, kalabalıklaştıkça da yalnızlaşan şehir insanlarının, mutsuz evliliklerin, boşanmaların arttığı günümüzde peki nerede bu “gerçek aşk”? Ya da aşkın yaşı var mı?
Aşk Çölü’nde tam da bittiği sanılan bir anda çıkıyor aşk karakterlerimizin karşısına… Ailesi için fedakârlık yaparken kendi hayatını geç kurmak durumunda olan Nagehan’ın karşısına; hayatını kurduğunu sanırken sil baştan başlamak zorunda kalan, kariyerinin doruklarındayken özel hayatında sarsıntılar yaşayan Serhat çıkıyor. Üniversite hayatına geç başlayan Nagehan’la Profesör Serhat’ın yolları bir amfide kesişiyor. Kürsüde Profesör Serhat, amfide öğrenci Nagehan… Geri kalan hikâyede ise başrolde aşk… Amfiden çıkıp ortak ilgi alanları Yemen’in sokaklarında kendilerini bulan Nagehan ve Serhat, Yemen’deki Osmanlı izlerinin peşinde bir türkünün, bir sevdanın, bir tarihin içinde ilerliyorlar. Fonda ise Yemen türküsü…
“Nagehan’ı görmek genç bir delikanlı gibi hissetmesine yetip artıyordu. Giderek kaybettiğini du¨şu¨ndu¨ğu¨ bu duyguları tekrar hissediyor, hatta bu kadar gu¨çlu¨ hissetmesine de çocuklar kadar seviniyordu. Kaybettiği ne varsa eksik kalan, parçaları tamamlanıyormuş gibiydi.”
Aslında hepimiz sığınılacak bir liman arama derdinde değil miyiz? Hem birine sığınmak hem de birinin bize sığındığını hissetmek hayatı daha çekilebilir bir hale getirmiyor mu? Hele bunun içerisinde sevgi varsa ve bu sevgi sıradan olmaktan çıkıp özel duygular barındırıyorsa bu gu¨ç veren bir durum haline geliyor hepimiz için. Gu¨venmek ve gu¨venilir olmak asla vazgeçemeyeceğimiz bir duygu... Bu yüzden herkes sol yanını dolduracak bir kişi olsun istiyor hayatında… Günümüz insanının derdi ise gerçek aşkı bulamamak, bulamadıkça yalnızlaşmak… 
Aşk Çölü’nde sayfa sayfa ilerledikten sonra; aşkı arayıp bulamamaktan ya da geçmişte yaşayıp da bir daha bulamama endişesinden, yalnızlık korkusundan vazgeçmek gerektiğini düşünüp kapatıyorsunuz kitabın kapağını. “Çünkü aşk, geleceği zaman gelecektir” mesajı veriyor Bahadır Yenişehirlioğlu romanını sonlandırırken. 
Aşkı arayanlara, bulamayıp umutsuzluğa kapılanlara bir umut belki de bu hikâye… Hayatına yaşı olmayan aşklar, yeni başlangıçlar serpiştirmek isteyenlere gelsin. Çünkü aşk aslında hayatımızın her yerinde… 

2023'ün ilk çeyreğinde kullanıma başlanacak! Karadeniz Gazı için 3'ü sondaj 16 gemi çalışıyor
2023'ün ilk çeyreğinde kullanıma başlanacak! Karadeniz Gazı için 3'ü sondaj 16 gemi çalışıyor

2023'ün ilk çeyreğinde kullanıma başlanacak! Karadeniz Gazı için 3'ü sondaj 16 gemi çalışıyor

Dünyanın en büyük beşinci şehir parkı olacak! 145 bin 300 ağaç dikilecek
Dünyanın en büyük beşinci şehir parkı olacak! 145 bin 300 ağaç dikilecek

Dünyanın en büyük beşinci şehir parkı olacak! 145 bin 300 ağaç dikilecek

Bakan Kurum duyurdu: 'Evi olmayanlar kira öder gibi ev sahibi olacak'
Bakan Kurum duyurdu: 'Evi olmayanlar kira öder gibi ev sahibi olacak'

Bakan Kurum duyurdu: "Evi olmayanlar kira öder gibi ev sahibi olacak"

<p>10. Uluslararası Fetih Kupası kapsamında Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları 2'ncisi Milli sporcumuz N

Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları 2'ncisi Milli sporcumuz Nihat Türkmenoğlu ile hedeflerini konuştuk

7 bin yıllık buğday Diyarbakır'da boy gösterdi! Çiftçiler 'Buğday sorunu kalmayacak' dedi

Lamborghini Sian FKP 37 modeli İstanbul'da! LEGO'ları kullanarak yaptılar

Azerbaycan'da TEKNOFEST heyecanı! Başkan Erdoğan festivalde konuşma yaptı