• $16,192
  • €17,4658
  • 965.283
  • 2438.84
13 Mart 2015 Cuma 02:00 | Son Güncelleme:

Gulliver tekrar aramızda!

Gulliver tekrar aramızda!

Gulliver’in Gezileri’ni okuyup da unutmak neredeyse imkânsız… Jonathan Swift’in ironi ve yergilerle ördüğü fantastik maceralar, 1726’da ilk yayımlandığı tarihten bu yana her kuşağın hafızasına kazınan bir başyapıt olmayı sürdürüyor.

İPEK BAYSAN
ipekbaysan@hotmail.com

Guliver’in Lilliput halkıyla yaşadıklarını ve Brombdingnag’ın devleri arasında savruluşunu, uçan ada Barnibaldi’yi, Yaahoo ırkını okumak ve bunlardan etkilenmemek mümkün değil. İster bu kitabı küçük bir çocukken, yergileri algılayamadan okuyun; ister bir yetişkinken, doğru bir okuma yaparak hatmedin, Gulliver’in Gezileri her halükarda sizi içine çekiveren büyülü bir girdap gibi. Swift’in kitabı; anlattığı fantastik coğrafyalar ve ırklarla, okurken zihninizde canlandırdığı görsel şölenle, örtük mesajlarla dolu anlatı diliyle, 18. yüzyıldan bu yana sadece edebiyata değil, sanatın birçok dalına ilham kaynağı olamaya devam ediyor. Sam Gayton da Swift’in başyapıtından ilham alanlardan; İthaki Yayınları’ndan 
Cihan Karamancı çevirisiyle yayımlanan Lilliput, Gulliver’i yeniden okur karşısına çıkarıyor.
Hikâye, Lilliput ülkesinde yaşayan Lily adlı küçük bir kızın deniz kenarında arkadaşlarıyla yengeç toplamasıyla başlıyor. Lilly ve arkadaşları birden bire, korkunç bir manzarayla karşılaşıyor: Denizden bir dev çıkıyor ve üstlerine doğru yürümeye başlıyor! (Macera kokusunu burada almaya başlıyorsunuz) Hepsi kaçıp bir yerlere saklanmaya çalışıyor ama Lilly, devden kurtulamıyor. Peki bu dev kim dersiniz? Tabii ki hepimizin bildiği Gulliver! (İşte başlıyoruz!) Lilly’yi cebine atıyor ve Londra’ya götürüyor! Bu kez bilmediği bir ülkede, bilmediği bir ırkla, bir tutsak gibi yaşamak zorunda kalan Gulliver olmuyor… Lilly, Londra’da Gulliver’ın yaşadığı çatı katında bir kafes içinde yaşamaya başlıyor. Gulliver, insanlar gezilerinin gerçek olduğuna inansın diye Lilly’yi bir kanıt olarak kullanmaya karar veriyor. Hızla kitabını yazıp bitirmeye çalışıyor ve tamamladığı zaman Lilly’yi de krala göndereceğini söylüyor. Bu sayede, yaşadıklarının gerçek olduğuna herkesin inanacağını ve ona deli muamelesi yapmaktan vazgeçeceğini düşünüyor… Ama Lilly birçok kez kaçma girişiminde bulunuyor ve zaten hikâyenin ilk bölümü olan “Kaçış” da Lilly’nin otuz üçüncü kaçış planıyla başlıyor. Lilly, bir örümceğin ağı sayesinde kafesten aşağıya inmeyi başarıyor ve masada gezilerini tamamlamaya çalışırken uyuyakalan Guliver’in yanına kadar tırmanıyor. 

ÖZGÜRLÜĞE DOĞRU         

Omzuna taktığı kuş tüyleri sayesinde masadan pencereye doğru uçup, özgürlüğe kanat çırpacağını düşünüyor ama işler umduğu gibi gitmiyor. Tüylerden biri Gulliver’ın burnuna değiyor ve hapşırmasına sebep oluyor. Bu hapşırığın şiddetiyle havalanan kâğıtlarla birlikte Lilly de uçup pencerenin dışına doğru süzülüyor. O sırada uçsuz bucaksız, ışıklar içindeki Londra şehrini görüyor Lilly… Bu güzelim şehre doğru süzülürken ve artık özgür olduğunu düşünürken, Gulliver elini uzatıverip kapıyor Lilly’yi ve kaçış planı bir kez daha suya düşüyor! Gulliver’e öfkesinden, gezilerini yazdığı kâğıtların bir kısmını yanlışlıkla yakan Lilly ceza olarak pis kokulu ve pire dolu çorabın içini boyluyor! Ama sabah hiç ummadığı bir şey gerçekleşiyor ve Finn adlı bir çocuk onu kurtarmaya geliyor. Ancak aşmaları gereken biri daha var; alt kattaki saat tamircisi(!) Bay Plinker! 
Sam Gayton, Guliver’ın Gezileri’nden aldığı ilhamla yepyeni bir maceraya imza atmış. Guliver’i en son lisede okumuştum yanlış hatırlamıyorsam, bir kez daha çağırıyor beni… Lilliput’u okuduktan sonra çoğu okur bunu yapmak isteyecektir diye düşünüyorum. Bu arada Lilliput’un resimlemelerine değinmeden geçemeyeceğim; Pete Williamson tarafından yapılmış. Kapak resmi bile tek başına ilgi çekici, içerideki sayfaları aralayın, daha neler göreceksiniz!

Lilliput,
Sam Gayton, 
İthaki Yayınları, 
288 sayfa

Rusya ve ABD Türkiye'nin ardından geliyor... Tonu 40 bin dolar: Bir ilk olacak
Rusya ve ABD Türkiye'nin ardından geliyor... Tonu 40 bin dolar: Bir ilk olacak

Rusya ve ABD Türkiye'nin ardından geliyor... Tonu 40 bin dolar: Bir ilk olacak

3600 ek gösterge çalışması tamam! Maaşlar artacak
3600 ek gösterge çalışması tamam! Maaşlar artacak

3600 ek gösterge çalışması tamam! Maaşlar artacak

Denizde milli gurur! SİDA test atışlarıyla tam not aldı
Denizde milli gurur! SİDA test atışlarıyla tam not aldı

Denizde milli gurur! SİDA test atışlarıyla tam not aldı

<p>Hepimiz mutsuz olduğumuz belli olmasın diye gülümsemeyi kendimize maske ediniriz. Ama bazen bunu

Neden ‘sahte' güleriz? : Gizli Depresyon

pirinç tanelerini sanat eserine dönüştürüyor! Görenler şaşkınlığını gizleyemiyor

İOS 16 ne zaman geliyor? İşte iPhone'lara gelmesi beklenen yeni özellikler

Çanakkale denizinden çıkarıldı! 1614 adet temizlendi