• $17,9331
  • €18,4099
  • 1039.38
  • 2864.25
6 Nisan 2022 Çarşamba 13:29 | Son Güncelleme:

“Gençliğin Sırrı Beyinde” kitabı raflarda yerini aldı

“Gençliğin Sırrı Beyinde” kitabı raflarda yerini aldı

Türkiye'nin önde gelen nöroloji uzmanı, Dünya Başağrısı Derneği Komite Direktörü, BEYİNDER Kurucu Başkanı Prof. Dr. Derya Uludüz'ün merakla beklenen “Gençliğin Sırrı Beyinde” kitabı raflardaki yerini aldı.

Doğan Kitap, Prof. Dr. Derya Uludüz'ün beyin sağlığını konu aldığı "Gençliğin Sırrı Beyinde" eserini kitapseverlerle buluşturdu.

296 sayfadan oluşan "Gençliğin Sırrı Beyinde" kitabında tıpkı bir dedektif gibi insanın karmaşık yapısını dikkate alarak sağlığı bütüncül bir yaklaşımla değerlendirerek olası hastalıkları ortadan kaldırmanın yollarını anlatıyor.

Beyin sağlığını koruduğunuzda vücut sağlığınıza da kavuşacağınızı belirten Prof. Derya Uludüz sağlık için ipuçlarını yakalamanın tek yolunun bütüncül sorgulayıcı tıp yöntemini kullanmak olduğunu vurguluyor.

BEYİN SAĞLIĞINI GÜÇLENDİRECEK PRATİK ÖNERİLER

"Hepimizin hayatta farklı beklentileri olsa da, sağlıklı ve huzurlu bir yaşam istiyoruz. Keyfimiz yerinde olsun, kahkahalarımız bol olsun, hiç ağrımız olmasın, sağlık sorunumuz olmasın, hem çalışalım hem iyi dinlenelim, canımızın istediği keyifli şeyler yiyelim. Bu en doğal hakkımız, çünkü yaşadığımız hayatın hepimiz için ne kadar süreceğini bilmiyoruz ve bunu en iyi şekilde geçirmek istiyoruz.

Oysa hayatımızda son 20 yılda çok şey değişti. Bugünün hayatı dünkünden çok daha hızlı akıp gidiyor, daha koşturmacalı daha gürültülü, daha kirli ve daha yalnız bir hayatımız var artık. Hastalıklarımız ise gün geçtikçe arttı. Siz de doktor doktor dolaşmaktan yorulmadınız mı? Ama hala derdinizin bir çaresi bulunamadı değil mi? Tamamen iyileşmek sağlığa kavuşmak ancak yakınmalarınızın temel sebebini bulmakla mümkün olabilir. Başağrılarınızın nedeninin tiroid hastalığınız, bir türlü düşüremediğiniz tansiyonunuzun sebebinin uyku apneniz, göz doktorlarının tanıyı koymakta zorlandığı görme bulanıklığının sebebinin kalbinizdeki doğuştan gelen bir delik olduğunu söylesem ne dersiniz?

Kendimizi 100 yaşında hayal edelim. O yaşta sağlığımızın bozulacağını, yürümekte, işlerimizi yapmakta, bir şeyleri hatırlamakta zorlanacağımızı ve daha çok ağrımız olacağını düşünüyoruz. Böyle bir durumu yaşlanmanın doğal süreci olarak görüyor bundan endişe ediyoruz. Hele ki ailemizde hastalığı olan yakınımız varsa hastalanmadan hastalık riski taşıyor muyum endişesi ile her yıl check up programları satın alıyoruz. Check up yaptırmak sizi -daha sağlıklı- yapmıyor, sayfalarca ayrıntılı tetkik kişinin genetiğini, yaşam şeklini bilmeden hiç bir anlam taşımıyor. Tetkikleri bir kenara bırakıp, öncelikle sizin yaşam şeklinizin, genetik özelliklerinizin sorgulanması ve risklerinizin hesaplanması gerekli."

SAĞLIĞINIZIN DEDEKTİFİ KENDİNİZ OLUN

"Gençliğin Sırrı Beyinde" kitabı insan bedeninde ve ruhunda hastalanmaya yol açabilecek iç ve dış etkenleri tek tek gösterip, bu etkenlerin yol açabileceği hastalık ihtimallerini de belirterek yine herkesin alabileceği önlemleri sıralıyor. İyi bir tıp dedektifi olarak, insanın karmaşık yapısını göz önünden ayırmadan onun bedenine ve ruhuna bütüncül bir yaklaşımla bakıp hem somut hem de olası hastalıkları ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Prof. Dr. Derya Uludüz size sağlığınızın dedektifi olmanız için bütün ipuçlarını sunuyor. Bu ipuçlarını takip ettiğinizde vücudunuza bakış açınızı değiştirecek, yakınmalarınızı azaltacak, basit ama etkili değişikliklerle kendinizi daha sağlıklı hissedeceksiniz.

Prof. Dr. Derya Uludüz kimdir?

Prof. Dr. Derya Uludüz, İstanbul Çapa Tıp Fakültesi'nden hekim unvanını aldıktan sonra nöroloji ihtisasını İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde tamamladı. Aynı fakültede öğretim üyesi olarak çalışmaya devam etti, 2017 yılında profesörlük unvanını aldı.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı İnme ve Girişimsel Nöroloji Bilim Dalı ile Algoloji Bilim Dalı'nda aktif olarak çalıştı. 2012 yılında Amerika Minnesota Üniversitesi'nde vasküler girişimsel nöroloji konusunda eğitim aldı. 2014 yılından itibaren Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Alt Kurullar Eğitim koordinatörlüğü, Ulusal ve Uluslararası İlişkiler komisyon başkanlığı görevlerini üstlendi.

Dünya Başağrısı Derneği "Lifting the Burden" Komitesi eşbaşkanı ve Pediatrik Başağrıları Dünya Çalışmaları koordinatörüdür. Avrupa Başağrısı Derneği Türkiye temsilcisi, Başağrısı ve Ağrı Çalışmaları Derneği yönetim kurulu üyesidir.

BEYİNDER Beyin Sağlığı Derneği kurucu başkanı ve Küresel Migren ve Ağrı Derneği başkan yardımcısıdır. Avrupa İnme Organizasyonu Eğitim Komitesi üyesidir. Nöroloji konusunda 100'ün üzerinde yurtdışı bilimsel makalesi olan Uludüz, halen bilimsel çalışmalarının yanı sıra Asya ve Afrika ülkelerinde gelişmekte olan sağlığın iyileştirilmesi konusunda aktif görevler üstlenmektedir

  • DERYA ULUDÜZ
  • BEYİNDER
  • PROF DR DERYA ULUDÜZ
Türkiye'den GÖKDOĞAN hamlesi... Menzili revize edildi! Atina'da büyük panik
Türkiye'den GÖKDOĞAN hamlesi... Menzili revize edildi! Atina'da büyük panik

Türkiye'den GÖKDOĞAN hamlesi... Menzili revize edildi! Atina'da büyük panik

3 il için petrol arama ruhsatı verildi
3 il için petrol arama ruhsatı verildi

3 il için petrol arama ruhsatı verildi

Büyümenin öncü göstergesi... Sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 8,5 arttı
Büyümenin öncü göstergesi... Sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 8,5 arttı

Büyümenin öncü göstergesi... Sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 8,5 arttı