• $16,192
  • €17,4658
  • 965.283
  • 2438.84
10 Nisan 2015 Cuma 02:00 | Son Güncelleme:

Çağın ezici hızına yenilme

Çağın ezici hızına yenilme

Daha önce “içtenlik eve dönüştür” diyen Vefa Önal, bu kez de tüm içtenliğiyle hem aklını, hem gönlünü Allah’a çevirerek O’nun kokusunu içine çeke çeke yazdığı Varlık Kokusu’na imza atıyor.

BELGİN SUNAL
belgin.sunal@gmail.com

Geçmişte, farklılıklar kuşaklar arasında konuşulurdu, “bizim zamanımızda” denirdi. Oysa günümüzde öyle değil. En fazla beş yıllar içinde konuşuyoruz değişimleri. 21. yüzyıl insanı muazzam bir değişimin, hızın içinde akıyor, değer verdiğimiz kavramlar, nesneler sürekli değişiyor. Bu hızın, teknolojinin geldiği seviyenin “getirilerinden” biri de muhtemelen yüzeyselleşme. Derin, anlamlı duygularımız, kavramlarımız, inançlarımız bu hızın kurbanı oluyor mu acaba?

Fakat korkularımız temelde değişmiyor. Vefa Önal, Varlık Kokusu başlıklı kitabında korkularımızı iki grupta kategorize ediyor ve ilkini şöyle ortaya koyuyor: “Dünya düşkününün korkusunun nesnesi dünyadır, dünya malını, makamını, hazzını kaybetmekten duyulan korkudur.” Bugün hepimizi pençesine alan bu korkular, yarın endişesi, başarılı olma, kazanma, yerini kaybetmeme endişeleri bizi nelerden uzağa düşürüyor acaba? Vefa Önal, bu korkuların maliyetinin çok yüksek olduğunu ifade ediyor:

“Birisi Allah’tan uzak düşme, diğeri, dünyadan uzak düşme korkusudur.

Korkunuzun niteliği sizin bakışınızdır.

Korkunuzun niteliği sizin eyleminizdir.

Korkunuzun niteliği sizin ahlakınızdır.

Korkunuzun niteliği sizin imanınızdır.”

O’nunla yakın olmaya çalışıp varlığından, varlığımızdan bir koku almayı ummak, bakışımızı, eylemimizi, ahlakımızı O’na uygun kılmaya çalışmak yerine yarın endişesi içinde kıvranmak, malın, makamın peşinde olmak bir tür sürgün gibi Vefa Önal’a göre. Bu aslında insanın kendinden, Allah’tan sürgünü. Bu anlamda Önal çok somut iki eksen koyuyor ortaya. Dünya ve Varlık olarak adlandırılabilecek bu iki eksen insanoğlunun tüm eylemlerini, düşüncelerini, ahlakını belirliyor. Hatta giderek, neye iman ediyorsun sorusunu yöneltmiş oluyor okura, neyin korkusunu duyuyorsun? İman, nüfus kâğıdındaki bir ibare olmaktan çıkıyor, hayatın merkezinde yer alan, bizzat edinilmesi, hak edilmesi gereken bir varoluşsal niteliğe dönüşüyor.

Değil O’nu küstürmemek için çaba harcamak, yüzünü O’ndan yana çevirmemek büyük bir yoksulluk Önal’a göre. Ancak, insanın niteliklerinden biri de bu ne yazık ki, bu uyku, avuntu hali. Oysa insan öyle olmalı ki, O’ndan başka hiçbir şeyde avuntu bulamamalı, çaresiz düşmeli. İşte o zaman, “Allah, avuntusuz bir ruhun gönderine çekilmiş bayrak gibi Varlığıyla orada dalgalanır. Avuntularını tüketmiş tesellisiz bir ruhun yeryüzü kimsesizliğinden Allah zuhur eder.”

Avuntusuz bir insanın çekeceği acı yeğdir, gereklidir, olmazsa olmazdır: “Bilir ki, soylu bir ruhu acı değil, bayağı acılar öldürür. (…) İnsan kendini doğurur, ruhunun derinliklerinden dalıp çıkarttığı ‘varlığını’, dünyanın sarp kayalıklarına çarpa çarpa. Rahmi ruhudur, ebesi kendisi. Kendini doğuramayan, doğmadan ölendir.” Bu anlamda, verili ve geçici doyumlar, hazlar üzerine yaşayan insana acının değerini, geliştirici, Varlık’la iç içe geçirici özelliğini hatırlatıyor.

Vefa Önal, insanın korkularına, acılarına değinirken, entelektüel bir incelikle, zenginlikle günümüz insanının en çok ihtiyacı olan unsura dem vuruyor; kendi ruhundan, varlığından, Varlık’tan bir parça haberdar olmaya, çağın ezici yüzeyselliğine, hızına yenilmemeye çağırıyor.

2023'ün ilk çeyreğinde kullanıma başlanacak! Karadeniz Gazı için 3'ü sondaj 16 gemi çalışıyor
2023'ün ilk çeyreğinde kullanıma başlanacak! Karadeniz Gazı için 3'ü sondaj 16 gemi çalışıyor

2023'ün ilk çeyreğinde kullanıma başlanacak! Karadeniz Gazı için 3'ü sondaj 16 gemi çalışıyor

Dünyanın en büyük beşinci şehir parkı olacak! 145 bin 300 ağaç dikilecek
Dünyanın en büyük beşinci şehir parkı olacak! 145 bin 300 ağaç dikilecek

Dünyanın en büyük beşinci şehir parkı olacak! 145 bin 300 ağaç dikilecek

Bakan Kurum duyurdu: 'Evi olmayanlar kira öder gibi ev sahibi olacak'
Bakan Kurum duyurdu: 'Evi olmayanlar kira öder gibi ev sahibi olacak'

Bakan Kurum duyurdu: "Evi olmayanlar kira öder gibi ev sahibi olacak"

<p>Ezgi Aşık, Okçular Vakfı Genel Müdürü Ali İhsan Öz ile etkinliği gezdi.</p>

İstanbul'un fethinin 569. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen 10. Uluslararası Fetih Kupası başladı…

7 bin yıllık buğday Diyarbakır'da boy gösterdi! Çiftçiler 'Buğday sorunu kalmayacak' dedi

Lamborghini Sian FKP 37 modeli İstanbul'da! LEGO'ları kullanarak yaptılar

Azerbaycan'da TEKNOFEST heyecanı! Başkan Erdoğan festivalde konuşma yaptı