• $8,5268
  • €10,0701
  • 482.306
  • 1418.03
11 Temmuz 2014 Cuma 00:17 | Son Güncelleme:

Bebeklerin harika gelişimi...

Bebeklerin harika gelişimi...

Dr. Hetty van de Rijt ve Dr. Frans Plooij’nin 1992’de Hollanda’da yayımladıkları Harika Haftalar kitabı, zaman içerisinde pek çok dile çevrilip dünya çapında 1,5 milyondan fazla okuyucuya ulaşmış. Eser, Ekin Duru’nun çevirisi’yle şimdi Türk okuyucularla buluşuyor.

Eğitim Psikolojisi, Fiziksel Antropoloji ve Davranış Biyolojisi üzerine yaptıkları çalışmalardan sonra Hetty van de Rijt ve Frans Plooij ikilisi evlenerek Doğu Afrika’ya şempanzeleri incelemeye giderler. Farklı primat türlerinde gerileme dönemleri –bebeğin anneye daha çok sarıldığı zor dönemler– üzerine araştırmalarını yoğunlaştırırlar. Daha sonraki yıllarda insan bebeklerinin de aynı zor dönemleri ve yaşla ilgili gerilemeleri yaşadıklarını ortaya koyarlar. Uzun yıllar boyunca sürdükleri araştırmada bu iki bilim insanı, çocukların ne zaman huysuzluk/gerileme dönemine gireceklerini öngörebilir duruma gelirler ve bu yazıda sözünü ettiğimiz Harika Haftalar isimli kitabı yazarlar. 

ON BÜYÜK DEĞİŞİM

Yazarlar, ilk 20 ay zarfında bebeğin on büyük değişim haftasından geçtiğini ve bu dönemler öncesinde gergin, huysuz hissedip sonrasında zihinsel gelişimde “sıçramalar” yaptığını ve böylece büyüdüğünü söylüyorlar. Kitapta bu on ayrı dönem, ayrı bölümler olarak ele alınmış. Hangi dönem öncesi hangi konularda huysuzluk yaşanabileceği, bebeğinizin hangi yeni yetenekleri kazandığı, sizin bebeğinize nasıl yardımcı olabileceğiniz, hangi oyun ve oyuncaklardan faydalanabileceğiniz dile getirilmiş.
Ayrıca, önsözde dile getirildiği üzere, kitap on beş annenin haftalık raporlarından örnekler içeriyor. Böylece kendi yaşadıklarınızı diğer annelerin yaşadıklarıyla kıyaslama ve –aslında- yalnız olmadığınızı daha iyi anlama şansını buluyorsunuz. Bebeğinizin gelişmesiyle ilgili detayları kaydetmeniz için her bölümde “günlüğüm” isimli bir köşe var. Özellikle yazı yazmayı ve not almayı sevmeyen anne babalar için ideal; bize düşen tek şey listenen gelişim başlıklarından bebeğimizle örtüşeni işaretlemek. İnsan süreç içinde yaşarken bebeğinin ilk ne zaman gülümsediğini, ne zaman ilk adımı attığını, ne zaman oyuncağını eliyle uzanıp aldığını hiç unutmayacakmış gibi hissediyor. Ancak insan hafızası sandığımızdan daha zayıf ve bir süre sonra akılda tutarım sandığınız her şey unutulup gidiyor. 
Kitapta değinilen sıçrama dönemlerine göz atacak olursak; duyuların güçlendiği 5. Hafta; kişiliğinin oluşmaya başladığı 8. Hafta; yumuşak geçişler dünyasına girdiği 12. Hafta; olayları kavramaya başladığı 19. Hafta; iki nesne arasındaki mesafeyi, ilişkiler dünyasını algılamaya başladığı 26. Hafta; nesneleri, hayvanları ve insanları kategorilere ayırmaya başladığı 37. hafta; zincirleme olaylar üzerinde düşünebildiği 46. hafta; kendi programlarını oluşturmaya başlayacağı 55. hafta; ilkelerin farkına varacağı 64. hafta ve sistem kavramını (öncelikle kendi aile sisteminin) anlamaya başlayacağı 75. hafta konu ediliyor. Yazarlar, çocuğun gelişimine göre bu dönemlerin 1-2 hafta erken ya da geç yaşanabileceğini ama her çocukta mutlaka gözleneceğini belirtiyorlar.
Yazarların dile getirdiği gibi bu kitap, baştan sona bir defada okunup faydalanılabilecek bir eser değil; hatta bu şekilde sanki birçok bölümde hep aynı şey anlatılıyormuş hissine kapılıyorsunuz. Yeni anne babaların, kitabı bebeklerinin gelişimine paralel takip etmelerini tavsiye ediyorum; bu daha anlamlı ve faydalı olacaktır.

<p>İBB metrobüs hattında kullanılacak  160 otobüs için firmalarla sözleşme imzalandı. Ama akıllar ka

Peki bu otobüsler nasıl alındı?

AFAD inceleme başlattı! Yağmur sonrası dev yarıklar oluştu

Ticaret Bakanlığınca, etiket ve fahiş fiyat artışı denetimi yapıldı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Eylül 2021)