• $16,192
  • €17,4658
  • 965.283
  • 2438.84
10 Nisan 2015 Cuma 02:00 | Son Güncelleme:

Aşk hakkında düşünceler

Aşk hakkında düşünceler

Yeryüzünde insanlığı en uzun ve en çok meşgul eden konu aşk olmuştur. Hiç bitmez bir merakla ve bir o kadar da heyecanla bu konu gündemimizden düşmemiştir.

Cenk Gündoğdu
cenkgndogdu@gmail.com

Konumuz, konuğumuz ve bazen de düşmanımız olmuştur. Her ağızda, kalemde ve yaşamda yeniden tanımlanan bir büyük buluşma olmayı sürdürmüştür, aşk. Kaybedilse bile bir yerde bir zaman karşılaşmak için çarpan kalp, iki kişilik nefes olmuştur.  Her şeyi göze alan, kural ve yasak tanımayan aşk için söylenen her şey ilgi çekmiş, okur bulmuş ve kendini okutmuştur.

İkaros Yayınları Yönetmeni şair Özcan Erdoğan, aşk üstüne gidilmemiş bir sokağa bizi davet etmişti daha önce hazırladığı Dâhiler ve Aşkları (2008) ile. Hemen ardından bizi tarihin tozlu sayfalarına, insanlığın ilk günlerine indirip sarayların, haremlerin mahrem yerlerine, sır kutularına götürdü aşkla: Tarihi Liderler ve Aşkları. Bu kolektif çalışmada; tarihte iz bırakmış, ülke yönetmiş, devletlerin kaderini belirlemiş isimlerin aşkla nerelere ve nasıl vardığını, aşkın onlara neleri yaptır(ama)dığını yazınımızın önemli şair ve yazarlarının kaleminden okuyarak tanık oluyoruz.    

Bu kitaplar doğrudan tarihi kişilikler ve onların hayatı üstünden aşkı tartışma konusu ettiği için biyografik olanı da bol miktarda kendine dahil etmek zorunda kalsa da aşka dönük özgün düşüncelerin ortaya çıkmasına ve aşkın ontolojisinin tartışılmasına niteliğinin yeniden konuşulmasına vesile olmuştur. 

Bugünlerde okurla buluşturduğu Aşk Hakkında Düşünceler’de ise doğrudan edebiyatı ve edebiyatçıyı ama en çok şiiri ve şairi merkezine alarak eski ve yeni metinler ile konuşmalar üstünden aşkı tartışmaya açıyor. Kolektif çalışmaların en büyük özelliği 'eksiğinin' tekrar baskılarıyla tamamlanmasıdır,  hiç kuşkusuz. Yanı sıra birçok üslubu, tavrı ve özgün biçimi bir araya getirmesiyle de farklı sahalardan okuru bir arada tutmak gibi özel bir işlevselliği de vardır.

Dünya edebiyatı bölümünü saymazsak kitapta yine ağırlık olarak şairlerin ya da bir biçimde bir dönem şiire bulaşmış olanların düşünceleri var. Bu durumun şiirin aşkla ilgisi kadar aşkın şiir içinde kapladığı engin yerle ilgili olduğunu görüyoruz. Şiir en azından aşkın en iyi ifade edildiği bir edebiyat türü olarak her zaman öne çıkmıştır. Aşk Hakkında Düşünceler’de de aşk tartışmasının merkezine şiir kendini baştan yerleştirmiş görünüyor.

YILDIRIM AŞKI

İlk aşk mektubu da sayılabilecek tablette yer alan şiir, MÖ 2500-2300 yılları arası, güzelliği ile dillere destan, Sümerli bir rahibe olan, aynı zamanda bereket ve aşk tanrıçası olarak da adı geçen Enlil’in o dönemin kralı Şusin’e olan aşkını anlatır. Bir bayram şenliğinde rastlantı sonucu Kral Şusin onu fark eder ve güzelliğinden etkilenir. Enlil de yıldırım aşkıyla krala tutulmuştur. Duyduğu bu sevincini ve krala olan aşkını ölümsüzleştirmek için ona bir mektup/şiir yazar. Aşk acısıyla vardır, âşık merhametiyle. Çok geçmeden bu romantik ikili evlenmiştir. Şiir o kadar beğenilir ve sevilir ki, dönemin ozanları şiiri besteleyerek şarkı hâline getirirler.

Kitapta Türk edebiyatında verimleriyle önde duran isimlerden Enis Batur, Afşar Timuçin, Şükrü Erbaş, küçük İskender, Ahmet Altan, Haydar Ergülen, Tahir Abacı, Ahmet İnam, Sevin Okyay, Veysel Çolak, Cezmi Ersöz başta olmak üzere 41 şair ve yazar aşkla ilgili düşünceleriyle yer alıyor. Dünya yazınından Platon, İbn Hazm, Mevlana, Montaigne, Bacon, Shakespeare, Decartes, Goethe, Stendhal, Schopenhauer, Balzac, Victor Hugo, Karl Marx, Engels, Tolstoy, Mark Twain, Nietzsche, Oscar Wilde, Sigmund Freud, Emma Goldman, Bertrand Russell, Thomas Mann, Jack London, Halil Cibran, Steinbeck, Simone de Beauvoir, Albert Camus'la birlikte 28 önemli isim çeşitli disiplinde aşka bakışını dile getiriyor. Bu kuşatıcılığı ile kitap belki de aşk hakkında en önemli başvuru kaynaklarından biri durumuna gelmiş. 

Aşka çok boyutlu yaklaşan bu çalışma; farklı kültürlerden, dillerden ve coğrafyalardan ve zamanlardan sanatçıların aşkı tartışması açısından da ayrıca önemelidir. Aşkla ilgili derli toplu ruhsal, tinsel, duyusal, cinsel ve duygusal fikir sahibi olmak isteyenler ile aşka yaklaşmak isteyenler için referans özelliği de taşıyan bu sahadaki az sayıdaki kılavuz kitaptan: Aşk Hakkında Düşünceler.    

2023'ün ilk çeyreğinde kullanıma başlanacak! Karadeniz Gazı için 3'ü sondaj 16 gemi çalışıyor
2023'ün ilk çeyreğinde kullanıma başlanacak! Karadeniz Gazı için 3'ü sondaj 16 gemi çalışıyor

2023'ün ilk çeyreğinde kullanıma başlanacak! Karadeniz Gazı için 3'ü sondaj 16 gemi çalışıyor

Dünyanın en büyük beşinci şehir parkı olacak! 145 bin 300 ağaç dikilecek
Dünyanın en büyük beşinci şehir parkı olacak! 145 bin 300 ağaç dikilecek

Dünyanın en büyük beşinci şehir parkı olacak! 145 bin 300 ağaç dikilecek

Bakan Kurum duyurdu: 'Evi olmayanlar kira öder gibi ev sahibi olacak'
Bakan Kurum duyurdu: 'Evi olmayanlar kira öder gibi ev sahibi olacak'

Bakan Kurum duyurdu: "Evi olmayanlar kira öder gibi ev sahibi olacak"

İstanbul'un fethinin 569. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Okçular Vakfı tarafından düzenlenen 10.

150 yıl sonra dikilen ilk menzil taşı

7 bin yıllık buğday Diyarbakır'da boy gösterdi! Çiftçiler 'Buğday sorunu kalmayacak' dedi

Lamborghini Sian FKP 37 modeli İstanbul'da! LEGO'ları kullanarak yaptılar

Azerbaycan'da TEKNOFEST heyecanı! Başkan Erdoğan festivalde konuşma yaptı