• $ 5,5608
  • € 6,3093
  • 236.093
  • 99.325
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Yağmacı Hasan'ın böreği nerede ya?

Başbakan, demokratik özerklik talebinde bulunan, merkezi bütçeden kaynak aktarılmasını isteyen, gerekirse vergi ödememek gibi adımlar atacaklarını belirten BDP'lilere sert çıktı

x

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,  demokratik özerklik taleplerine sert tepki gösterdi. Erdoğan, Azerbaycan'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.
Başbakan Erdoğan, 'BDP'li bazı milletvekilleri özellikle merkezi yönetimin bölgeye kaynak aktarması gerektiğini söylediler, gerekirse vergi ödeme konusunda çok daha farklı adımlar atacaklarının sinyallerini veren açıklamalarda bulundular. Değerlendirmeniz nedir?' sorusu üzerine tepki göstererek şöyle konuştu:

BEDELİNİ ÖDER
'Bana göre tabii çok çok aklın, mantığın kabul edeceği bir soru değil. Türkiye 74 milyon vatandaşıyla bir bütündür. Kimse bu ülkenin bütünlüğü üzerinde operasyona giremez. Kimse küçük akıllarıyla bu ülkenin bütünlüğünü parçalama gayreti içerisine giremez. Bu ülkenin en batısındaki nasıl vergisini ödüyorsa, en doğusundaki de bu vergisini ödeyecektir. Ödemediği zaman bedelini ödemek durumunda kalır. Kimseye bir ayrımcılık bu ülkede yapılamaz. 'Vergi vermeyeceğim, merkezi yönetim bana ayrıca destek verecek'. Yağmacı Hasan'ın böreği nerede böyle ya? O zaman adil devlet nerede olacak?'
Erdoğan, yeni Anayasa sürecine ilişkin takvimin sorulması üzerine 1 Ekim tarihini işaret etti. Erdoğan, partisinde oluşturduğu 9 kişilik Anayasa Ekibi'ni hatırlatarak, 'Biz şu anda AK Parti olarak kendi dersimizi çalışıyoruz. 1 Ekim'den sonra başlayacak olan bu süreçte muhalefet bizim bu çağrımıza, davetimize nasıl cevap verir bilemiyorum. Şunu çok açık, net söyledik, söylüyoruz: Biz herhangi bir dayatmanın içerisinde değiliz.'

İki rapor örtüşüyor
Genelkurmay Başkanlığı'nın önceki gün Başbakanlık'ta yapılan zirve sonunda Silvan'la ilgili ön inceleme raporunu açıkladığını hatırlatan Başbakan Erdoğan, bu raporun, İçişleri Bakanlığı raporuyla örtüştüğünü söyledi. Erdoğan, bu benzerlik nedeniyle İçişleri Bakanlığı incelemesini kamuoyuna açıklamadıklarını vurguladı. 
Erdoğan, polisin terörle mücadelede etkin rol alması için Jandarma, Emniyet ve Kara Kuvvetleri arasındaki koordinasyonun güçlendirileceğini vurgulayarak şöyle dedi:

KÖTÜ NİYETE İYİ NİYET YOK
 'Arzumuz, istediğimiz budur. Karşımızda iyi niyeti gördüğümüz sürece biz iyi niyetle zaten yolumuza bir kardeşlik anlayışı içerisinde devam edeceğiz. Ama bu kötü niyet sürdüğü sürece buna karşı artık iyi niyetli davranmak takdir edersiniz ki olmaz.'
Terörle mücadele konusunda medyanın tutumunu eleştiren Erdoğan, bazı medya kuruluşlarının moral güçleri olması gereken kuruluşları demoralize etmek için ellerinden gayreti gösterdiği eleştirisi yaptı. Erdoğan, 'Şu anda terörizmin, sırt sırta olduğu temsilcileriyle medyanın el ele vermesini, kusura bakmayın anlamak mümkün değil. Bu kadar da açık konuşuyorum' diye konuştu.

'Bir millet iki devlet'
BaŞbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in daveti üzerine Azerbaycan'a günübirlik ziyarette bulundu. Üç bakanın da katıldığı ziyarette ikili ilişkiler ve bölgesel sorunlar gözden geçirildi, enerji konusu gündemin önemli maddesi oldu. Erdoğan ve Aliyev ortak basın toplantısının ardından soruları yanıtladı. Erdoğan, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın 'Dağlık Karabağ'ı biz aldık, yeni nesil de bundan sonra Ağrı'yı ele geçirsin' şeklindeki sözlerini ''Bu bir devlet adamlığına veya bir cumhurbaşkanına yakışan bir ifade, bir yaklaşım tarzı değildir'' sözleriyle değerlendirdi. Erdoğan 'Azerbaycan için Yukarı Karabağ konusu ne denli bir kanayan yaraysa bilinmelidir ki bizim için de o denli kanayan bir yaradır' dedi. Haydar Aliyev'in anıt mezarını ziyaret eden Başbakan, Türk şehitliğindeki deftere, 'Sizlerden aldığımız emaneti 'Bir millet iki devlet' anlayışıyla gelecek nesillere de aynı hissiyatlarla taşımanın kararlılığı içerisindeyiz' diye yazdı.

ANKARA

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, BBP´nin merhum Genel Başkanı Muhsin Ya

Mansur Yavaş, Muhsin Yazıcıoğlu´nun kabrini ziyareti esnasında protesto edildi

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Didem Soydan'dan şaşırtan itiraf: Aşık oldum

Polisleri şaşkına çeviren suçlular

Maksat Yarışmak Olsun - 22 Mart 2019

Ataman ile Devr-i Alem - San Miguel - Meksika - 31 Aralık 2018

Diyet Günlüğü - Yaşlılarda beslenme - 27 Şubat 2019