• $ 6,7292
  • € 7,5697
  • 367.554
  • 109111
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
16 Nisan 2019 Salı 10:27 | Son Güncelleme:

Katedral nedir? Katedral yangını, Katedral ne demek?

Notre Dame ne nedir? Notre Dame Katedrali’nde çıkan korkutucu yangının ardından Notre Dame kimdir, Notre Dame ne demek merak ediliyor. Paris’in simgelerinden birisi olan Notre Dame Katedrali yangının ardından Notre Dame ne demek Notre Dame kimdir gibi sorulara da yanıt aranmaya başlandı. Fransa’nın başkenti Paris’in simge yapılarından birisi olan tarihi ve turistik yapı Notre Dame Katedrali hakkında merak edilenler araştırılıyor. Notre Dame Katedrali (Fransızca: Cathédrale Notre Dame de Paris) Paris, Fransa'da bulunan dünyaca ünlü bir katedraldir.

Paris’in simgelerinden birisi olan Notre Dame Katedrali yangının ardından Notre Dame ne demek Notre Dame kimdir gibi sorulara da yanıt aranmaya başlandı. Paris’in kalbinde yer alan ve simge yapılandan birisi olan Notre Dame Katedrali’nde büyük bir yangın çıktığı öğrenildi. Fransız gotik mimarisinin en güzide örneği olarak bilinen Notre Dame, ayrıca ilk gotik katedrallerden biridir ve gotik dönem boyunca inşası sürmüştür.


KATEDRAL NE DEMEK?

Katedral, bir piskoposluğun merkezi olan, başka bir deyişle kilise hiyerarşisi içinde idari bir organ olan, piskoposun devamlı olarak bulunduğu mekândır.

NOTRE DAME NE DEMEK?

Notre Dame söz öbeği Fransızca olup, Türkçede bizim hanımımız veya hanımefendimiz gibi anlamlara gelir. Anlatılmak istenen kişi Meryem Ana'dır. "Notre Dame" söz öbeğinin kullanıldığı yerler çok çeşitlidir.

Notre Dame Katedrali (Fransızca: Cathédrale Notre Dame de Paris) Paris, Fransa'da bulunan dünyaca ünlü bir katedraldir. Meryem Ana'ya ithafen isimlendirilmiştir. Gotik yapı Île de la Cité'in doğu kısmında, Paris'in diğer tüm önemli yapıları gibi Seine Nehri'nin kıyısında bulunur. Girişi batıya bakar.

Fransız gotik mimarisinin en güzide örneği olarak bilinen Notre Dame, ayrıca ilk gotik katedrallerden biridir ve gotik dönem boyunca inşası sürmüştür. Heykellerin ve işlemeli camların ortaçağ Roma mimari üslubundan sonra pek görülmemiş bir dünyevilik içermesi, natüralizm akımının eserlerdeki ağır etkisi sebebiyledir.

Turistler açısından popüler bir yer olmasının yanı sıra, halen bir Roma Katolik katedrali olarak kullanılır ve Paris başpiskoposluğuna ev sahipliği yapar. (15 Şubat 2005'ten beri görevi André Vingt-Trois yürütmektedir.)

Metro-M.svgParis m 4 jms.svg Cité ile Metro-M.svgParis m 4 jms.svg Saint-Michel metro duraklarıyla Notre Dame Katedralı'na ulaşılabilir.

ABD'de yağmacılar, emekli polisi öldürdü

ABD'de yağmacılar, emekli polisi öldürdü

ABD ordusu harekete geçti! Başkente yığınak yapılıy

ABD ordusu harekete geçti! Başkente yığınak yapılıyor

Fransa sokakları alev alev

Fransa sokakları alev alev

Komşunun evine girince dehşeti yaşadı

Komşunun evine girince dehşeti yaşadı