• $17,3016
  • €17,5978
  • 968.176
  • 2425.56
2 Ekim 2021 Cumartesi 07:00 | Son Güncelleme:

Muhalefete yeni anayasa çağrısı: Teklifinizi getirin

Muhalefete yeni anayasa çağrısı: Teklifinizi getirin

TBMM'nin yeni yasama yılı açılışında konuşan Başkan Erdoğan, muhalefete çağrı yaptı, “Yeni anayasa mil- letimize en güzel 2023 hediyesi olacak” dedi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 27. Dönem 5. Yasama Yılı'nın başlaması dolayısıyla Meclis Genel Kurulu'na hitap etti. "TBMM'nin ışıkları yanıyorsa, bu ülkenin sırtı yere gelmez. Tıpkı geçtiğimiz bir asır gibi, önümüzdeki asrın şekillenmesinde de Millet Meclisimizin eşsiz bir rolü olacağına tüm kalbimle inanıyorum" diyen Başkan Erdoğan önemli mesajlar verdi: Teklifleri bekliyoruz

"Bir süre önce gündeme getirdiğimiz milli iradenin eliyle yeni bir anayasa kazandırma teklifini Meclisimiz tarafından başarıyla hayata geçirileceğini ümit ediyorum. Biz hazırlıklarımızı yapıyoruz, TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerin yeni anayasa tekliflerini de kamuoyuyla paylaşmalarını bekliyoruz. Meclisimizin, mümkün olursa tamamının uzlaşmasıyla hazırlanacak yeni anayasa, milletimize vereceğimiz en güzel 2023 hediyesi olacaktır."

BAŞKA TÜRKİYE YOK

"Herkese gönül kapımızı sonuna kadar açık tutacağız. Akdeniz'in karanlık sularında her yıl kaç bin kişinin umut yolculuğunda hayatını kaybettiğinin istatistiği tutulamıyor. Suriye'de de herkesin kendi ajandasını hayata geçirmeye çalıştığını biliyoruz. Türkiye işte bu fotoğraf içerisinde demokrasisini güçlendirerek dünyada hak ettiği yere gelmesini sağlayacak bir vizyon belirlemiştir. Artık siyasi olmaktan çıkıp milli hedefler haline dönüşen bu vizyonu TBMM'den başlayarak ülkemizin tüm fertleri ile hep birlikte sahiplenmeliyiz. Hiçbirimiz için başka Türkiye yok. Başka vatan, başka devlet, başka gelecek yok. Bölünerek büyüyemeyiz, parçalanarak güçlenemeyiz. Saplantılara sarılarak demokrasimizi ilerletemeyiz."

AÇILIŞTAN NOTLAR

PCR ŞARTI: Yeni yasama yılında Genel Kurul'u izlemek isteyenlerden, bir gün önce yaptırdıkları PCR testleri istenirken, izleyici localarına girişlerde de negatif sonuç kontrolü yapıldı.

LİDERLER HAZIR BULUNDU: Milletvekili olmayan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve bakanlar, locadan Erdoğan'ı dinledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve HDP Eş Başkanları Pervin Buldan ile Mithat Sancar, Genel Kurul salonunda hazır bulundu.

CHP ve HDP'DEN AYNI TUTUM: Başkan Erdoğan'ı TBMM'ye gelişinde, en yaşlı üye sıfatıyla Celal Adan karşıladı. Erdoğan, Genel Kurul Salonu'na girişte AK Parti, MHP ve İYİ Partili milletvekilleri tarafından ayakta karşılandı. Bu sırada CHP ve HDP'li vekillerin geçmiş dönemde olduğu gibi ayağa kalkmaması dikkat çekti.

KÜRT SORUNUNU BİZ ÇÖZDÜK

Başkan Erdoğan, "Terör örgütleri dahil her kesim tarafından istismar edilen, 'Kürt sorunu' denilen meseleyi, hak ve özgürlüklerden kalkınmaya kadar tüm boyutlarıyla çözdük. İstismar konusu yaptırmayız" dedi.

"Adına Kürt sorunu denen meseleyi biz çözdük' diyen Başkan Erdoğan, şöyle devam etti: "Ülkemize yaptığımız en büyük hizmetlerden biri de güvenlik stratejimizi değiştirmektir. Sınırlarımızın dibinde bir veya birkaç terör koridoru oluşturulmasının önüne geçtik. Adına Kürt sorunu denen meseleyi hak ve özgürlüklerden kalkınmaya kadar tüm boyutlarıyla biz çözdük."

DİYARBAKIR'A SELAM

"Diyarbakır'daki vatandaşlarımıza söz verdiğimiz şekilde ret, inkar politikalarını nasıl ortadan kaldırdıysak bu meseleyi hala istismar konusu yapmak isteyenlerin maskelerini de aynı şekilde düşüreceğiz. Diyarbakır Anneleri'nin şanlı direnişleri ile terör örgütünü tir tir titrettikleri bir dönemi başlattık."

DIŞ SALDIRILARIN ŞEKLİ VE YÖNTEMİ DEĞİŞTİ

Genel Kurul'un açılış konuşmasını yapan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, "İçinde bulunduğumuz süreç 1. Meclis'e benzer şartlar içeriyor. Dış saldırıların şekli değişmiştir, ne var ki sömürgeci zihniyetin emelleri değişmemiştir" diyerek şunları kaydetti: "Ülkemiz üzerine yapılan planlarda darbeden medet umanların kabul etmesi gereken gerçek; darbeler döneminin ülkemiz için artık tamamen kapanmış olduğudur. Bizler kimliğimizin önemli bir parçasını teşkil eden siyasi partilerin bir parçasıyız. Demokratik rekabetin içinde hareket etmeye ihtimam göstermek elzemdir."

"EKONOMİNİN SORUMLULUĞU BİZE AİTTİR"

Başkan Erdoğan, birilerinin sürekli 'nerede' diye sordukları Merkez Bankası rezervinin 122 milyar dolara ulaştığını belirterek şöyle dedi: "Ekonominin sorumluluğu bize aittir. Artı-eksi analizi yaptığımızda, artıların kıyas edilemeyecek kadar fazla olduğunun kabul edilmesini bekliyoruz. Bu salgının Türkiye'de çıkmadığı, ülkemizin dünyanın maruz kaldığı krizin etkilerine maruz kaldığını kabul etmemiz gerekiyor."

"ENFLASYONU TEK HANEYE DÜŞÜRECEĞİZ"

"Son 8 yılda yaşadığımız her sürecin ekonomiye yansımaları oldu" diyen Erdoğan şunları kaydetti: "2021'i de %9'luk büyüme öngörüyoruz. Ülkemize yatırım yapmamış küresel markaları kazandırmak için çalışıyoruz. Yeni sistemde öz sermaye ağırlıklı yatırımlara destek vereceğiz. Makroekonomik politikalardan yapısal reformlara kadar pek çok adımı atarak enflasyonu tek haneli rakamlara düşürmekte kararlıyız."

"FAHİŞ FİYATA GEÇİT VERMEYİZ"

"Gıdada gerek kuraklık, gerekse artan girdi maliyetlerinin etkisini azaltacak tedbirler alıyoruz. Fahiş fiyat artışları anında tespit edip müdahaleye imkan sağlayacak Erken Uyarı Sistemi'dir. Rekabeti bozan piyasadaki hakim durumunu kötüye kullanan ve fiyatları keyfi şekilde belirleyen firmaların üzerine kararlılıkla gideceğiz."

YEŞİL KALKINMA DEVRİMİ BAŞLIYOR

"Paris İklim Anlaşması'nı Meclis'in takdirine sunma kararımız, başlattığımız Yeşil Kalkınma Devrimi'nin ilk müjdesidir. Doğalgaz tedarikinde yatırımlarımız hızlanacak. Akkuyu nükleer santralin ilk etabını 2023'te hizmete alacağız. Meteorolojik hadiselere karşı erken uyarı sistemi kuracağız."

  • Başkan Erdoğan
  • ekonomik kalkınma
  • yeşil kalkınma devrimi
Otomobilde ÖTV düzenlemesi! 300 bin TL'ye kadar indirim
Otomobilde ÖTV düzenlemesi! 300 bin TL'ye kadar indirim

Otomobilde ÖTV düzenlemesi! 300 bin TL'ye kadar indirim

Tüm zamanların en yükseği... Sanayi grubundan 6 ayda rekor ihracat
Tüm zamanların en yükseği... Sanayi grubundan 6 ayda rekor ihracat

Tüm zamanların en yükseği... Sanayi grubundan 6 ayda rekor ihracat

Beklenen açıklama geldi... Yüz binlerce sözleşmeliye kadro yolu! Net tarih verildi
Beklenen açıklama geldi... Yüz binlerce sözleşmeliye kadro yolu! Net tarih verildi

Beklenen açıklama geldi... Yüz binlerce sözleşmeliye kadro yolu! Net tarih verildi