• $7,4456
  • €9,0022
  • 438.41
  • 1524.49
04 Eylül 2019 Çarşamba 07:44 | Son Güncelleme:

Sertap Erener'in hastalığı kolitin belirtileri nelerdir? Kolit hastalığı nedir, nedenleri neler?

Sertap Erener'in hastalığı kolitin belirtileri nelerdir" Kolit hastalığı nedir, nedenleri neler"

Kolit hastalığı nedir? sorusu arama motorunda yoğun olarak araştırılıyor. Sertab Erener, seneler önce mücadele ettiği kolit hastalığıyla ilgili ilk kez Harbiye Açıkhava Sahnesi'nde konuştu. Erener'in açıklamaları ardından kolit Kolit hastalığı nedir? Kolit hastalığı belirtileri nelerdir? diye merak etmeye başladı. İşte yanıtı...

Kolit hastalığı nedir, belirtileri nelerdir? sorusu arama motorunda yoğun olarak aranıyor. Sertab Erener, uzun yıllar kolit hastalığı ile mücadele ettiğini ve kalın bağırsağının alındığını, ince bağırsağıyla yaşamını sürdürdüğünü söyledi. Erener'in açıklamaları ardından kolit hastalığı merak edildi. Kolit hastalığı nedir? Kolit hastalığı belirtileri nelerdir? diye araştıranlar için yanıtı haberimizde..

KOLİT HASTALIĞI NEDİR?

Kolit kalın bağırsak olarak bilinen kolonu etkileyen bir hastalıktır. İltihaplanma olarak adlandırılan kolit, kalın bağırsakta tahriş ve şişmeye neden olarak buradaki iç astarda ülser denen yaralara yol açar. Kolit yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen ve sürekli kontrol altında tutulması gereken bir hastalıktık.

KOLİT HASTALIĞI BELİRTİLERİ

Karın ağrısı veya kramp
Şişkinlik
Kansızlık
İştahsızlık ve kilo kaybı
İshal veya kabızlık
Dışkıda kan
Ateş ve titreme
Kusma
Makatta akıntı
Cilt döküntüleri
Karaciğer fonksiyonlarında bozukluk
Gözde kızarıklık ve yanma hissi
Eklem ağrıları ve eklemlerde şişme

KOLİT NEDENLERİ NELERDİR?

Kolitin birçok nedeni bulunmaktadır. Kolit çeşidine göre nedenleri de farklılık göstermektedir. Birçok kolit çeşidinin nedeni bağırsakların yani kolonun virüs, zararlı bakteri veya parazitler tarafından iltihaplanmasıdır. Campylobacter, Shigella, E. Coli, Yersinia, Salmonella kolite neden olan en yaygın bakterilerdir. Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi inflamatuar bağırsak hastalıkları da kolite neden olmaktadır. Kalın bağırsakta azalan kan akımı veya alerjik reaksiyonlar da kolite yol açabilir. Dünyada kolite neden olan en yaygın parazit enfeksiyonu Entamoeba Histolytica parazitidir. Enfekte su içmekle bulaşır ve kişiden kişiye rahatlıkla geçebilir.

Tüketilen besinler ve stres kolit rahatsızlığına neden olmaz ancak şikayetlerin alevlenmesini tetikleyebilir.

<p>Siyaset Bilimci-Sosyolog Doç. Dr. Oğuzhan Bilgin, Sosyal İşler'de Trump cephesinde yaşananları ve

'Küreselciler tarafından Trump'a karşı bir boğma hamlesi var'

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Sivas'taki Altınkale'de kar yağışının ardından güzel görüntüler oluştu

Haşladığınız yumurtalar grileşiyorsa dikkat!