• $ 5,7637
  • € 6,5302
  • 243.322
  • 99.835
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

İzmir'deki kilisede 92 yıl sonra ilk ayin

İZMİR'de Ortodoks Rum Kilisesi Aya Vukla'da (Aziz Vukolos), 92 yıl sonra ibadet yapıldı. Ayine, İzmir'de yaşayan Ortodokslar'ın yanı sıra Yunanistan, İngiltere ve Rusya'dan da katılan oldu. Kiliseyi restore ettirdiği için kendisine şükran plaketi verilen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 17 Ağustos depreminin 15'inci yıldönümüne denk gelen ayinde Yunanistan'ın deprem sonrası yaraları sarmak için nasıl koştuğunu hatırlatarak, kilisenin bu dostluk ve kardeşliği daha da geliştireceğini söyledi.

x

Basmane'de 128 yıl önce yapılan Aya Vukla Kilisesi'nde 1922 yılından bu yana ayin yapılmadı. Kilise, o yıl mübadele ile Rumlar'ın İzmir'den ayrılmasıyla boş kaldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi harabe halindeki kiliseyi restore etti. İzmir'deki tek Ortodoks Rum kilisesi olan Aya Vukla'da, yapılan restorasyon çalışmalarında dünyada uygulanan en son yöntemler kullanıldı. Duvar ve sütunlar ile tavan da orijinaline uygun  restoratörler tarafından yeniden boyayla çizildi. Rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mimarlık Fakültesi Mimari Restorasyon Bölümü tarafından hazırlandı. Tarihi kilisedeki çalışmalarda boya tabakalarının altında gizli kalmış Hazreti İsa figürü, altın ağızlı Aziz Yuhanna ile melekler Mikail ve Cebrail'i simgeleyen duvar resimleri ortaya çıktı. 

Bu kilisede Ortodokslar bugün 92 yıl aradan sonra ilk kez ayin yaptı. Meryem Ana'nın göğe alınması bayramını kutlayan Ortodokslar, kiliseyi doldurdu. Yunanistan'ın yanı sıra İngiltere ve Rusya'dan da gelenler oldu. Duaların okunduğu ayinde, sembolik olarak hazırlanan Meryem Ana'nın mezarı elde taşınarak, kilise etrafında dönüldü. Ayine İzmir Başpiskolosu Roceryo'nun yanı sıra CHP'li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da katıldı. Ortodoks papazı Kristos, Kocaoğlu'na kiliseyi restore ettirdiği için şükran plaketi sundu. Kristos, şöyle dedi:

"İnançlar insanları biraraya getirmeli. İzmir'deki Rumlar burada toplandık. Aramızda İlgiltere, Rusya ve Gürcistan'dan gelenler de var. Burada Meryem Ana Bayramı'nı kutluyoruz. Dünya çapına bir pazar yaşıyoruz. 92 yıl sonra ilk kez İzmir'de Hıristiyan Aziz Vukolas mezarının olduğu yerdeyiz."

"BURASI İZMİR, TÜRKİYE'NİN EN İLERİ VE AYDINLIK KENTİ" 

Aziz Kocaoğlu da konuşmasında binlerce kişinin yaşamını yitirdiği 17 Ağustos depreminin bugün 15'inci yıldönümü olduğunu hatırlatarak, Yunanistan'ın o dönem yaraları sarmak için gösterdiği insani çabaya ve desteğe dikkat çekti. Kocaoğlu, şöyle dedi:

"Bu kilise uzun zamandır harabe halindeydi. Çevresini de kamulaştırarak, düzenledik. Bugün 17 Ağustos'un yıldönümü. Yunanistan'ın büyük depremde bize verdiği desteği çok iyi biliyoruz. Orada pekişen ve giderek artan dostluğumuzun burada yapılan ayinle daha da güçleneceğine inanıyoruz. 6 Şubat'ta Patrik'in de gelecek olması barış ve kardeşlik yolunda önemli ve büyük bir adım. Burası İzmir, Türkiye'nin en ileri en aydınlık kenti. Bu kardeşliğin büyümesi için yerel yönetim olarak çaba gösteriyoruz. Yeniden hoşgeldiniz. Burada yaptığınız ayinin Allah katında kabul olmasını diliyorum."

Tören sonunda Konak Belediyesi Başkan Vekili Erol Öztürk ile Kocaoğlu'nun danışmanı Hasan Tahsin Kocabaş'a da plaket verildi.DHA

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, ABD Başkanı Donald Trump’ın Golan Tepeleri’ni İ

TBMM Başkanı Şentop´tan Trump´a sert tepki: Kendi yaptığı putu yiyor

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

2019'da üretimine son verilecek modeller

Edirne'de bulundu! Tam 4 bin yıllık

Maksat Yarışmak Olsun - 21 Mart 2019

Ataman ile Devr-i Alem - San Miguel - Meksika - 31 Aralık 2018

Diyet Günlüğü - Yaşlılarda beslenme - 27 Şubat 2019