HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 5,3363
  • 6,1166
  • 209.347
  • 93.616
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Dört yıldızlı duruşmada gerginlik! 'Sesinizi yükseltmeyin'

Cumhuriyet tarihinde ilk kez görevdeki bir orgeneral, dün sivil hakim karşısındaydı. İkinci ''Balyoz Planı' davası sanığı Balanlı, savunma yaparken izleyicilerin ıslık çalması mahkeme başkanını kızdırdı. Eylemcileri dışarı attıran Dikmen, Balanlı'yı da 'Sesinizi yükseltmeyin' diye uyardı

x

Gülden KILIÇ / İSTANBUL
İkinci 'Balyoz Darbe Planı' davasının ilk duruşması dün gerçekleştirildi. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, 21 tutuklu ve 5 tutuksuz sanık katıldı. Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada, 'T.C hükümetini cebren ıskat ve görevini yapmaktan men etmek'le suçlanan Orgeneral Bilgin Balanlı, aylık gelirinin 7 bin TL olduğunu belirterek, ekledi: 'Yüksek Askeri Şura üyesiyim. Hava Harp Okulu mezunuyum. Evliyim ve 2 çocuğum var. Sabıkam yok.' Yazılı dilekçesini de okuyan Orgeneral Balanlı, eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner'in istifasına atıfta bulundu.
DİLEKÇEDE KOŞANER VURGUSU
Orgeneral Balanlı, dört sayfalık dilekçesinde özetle şunları söyledi: 
- Benim de aralarında bulunduğum çok sayıda TSK personeli akla ve vicdana aykırı şekilde tutukludur. Bu dava planlı bir komplodur. TSK personeli üzerinden alçakça bir oyun oynanmaktadır. TSK'ya karşı gerçekleştirilen tasfiye başarıya ulaşmış görünüyor. Emekli Genelkurmay Başkanımız Işık Koşaner'in istifa dilekçesinde de bu davanın hukuksuzluğuna işaret ediliyor.
- 44 yıllık görev sürem içinde pilot olan 80 devre arkadaşımdan 23'ünün şahadetine tanık oldum. Şehit olan birçok arkadaşımın parçalarını araziden topladım. Maalesef sahte dijital verilere dayanmış belgelerle tutuklandık.
ISLIK ÇALIP ALKIŞ TUTTULAR
Balanlı dilekçesini okurken, izleyiciler ıslık çalıp alkış tutmaya başladı. Bunun üzerine mahkeme başkanı Ömer Diken, jandarmaya ikazda bulunarak ıslık çalanları salondan dışarıya attırdı. Bu sırada Orgeneral Balanlı, dilekçesini okumayı sürdürünce mahkeme başkanı, 'Bir dakika' diyerek araya girdi. 'Lafımı neden kesiyorsunuz' diye tepki gösteren Balanlı'ya, Diken 'Mahkemeyi ben yönetiyorum. Siz de sesinizi yükseltmeyin' uyarısında bulundu. Balanlı ise 'Ben sesimi yükseltmiyorum herkes duysun diye böyle okuyorum' karşılığını verdi. 
Mahkeme ara kararında, reddi hakim talepleri için dosyayı 11. Ağır Ceza'ya gönderip, tahliye istemini de reddederek duruşmayı 3 Ekim tarihine erteledi.

Savcı, 'Mevcut delil durumu' dedi
Balanlı'nın savunması ve taleplerin ardından mütaala veren Cumhuriyet Savcısı Savaş Kırbaş, mevcut delil durumu ve dosya kapsamı göz önüne alınarak sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi. Mahkeme ara kararında, reddi hakim talepleri için dosyayı 11. Ağır Ceza'ya gönderip, tahliye istemini de reddederek duruşmayı 3 Ekim'e erteledi. Bu arada İstanbul Cumhuriyet Başsacıvekili Fikret Seçen de Silivri'de duruşma salonlarıyla ilgili incelemelerde bulundu.

HAVELSAN Genel Müdürü 'Balyoz'dan tutuklandı
Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı'na bağlı olarak savunma sanayi alanında faaliyet gösteren HAVELSAN'ın Genel Müdürü Ömer Faruk Yarman tutuklandı. Balyoz soruşturması kapsamında geçen cuma 6 albay ve 2 astsubay ile birlikte bir sivil memur Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne getirilmişti. Sivil memurun HAVELSAN Genel Müdürü Yarman olduğu anlaşıldı. Yarman'ın, 'Darbeye teşebbüs' suçundan tutuklandığı belirtildi.

 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
Kocaeli´de halk otobüsü şoförü, durakta tekerlekli sandalyede bekleyen engelli çocuğu ve annesini ar

Kocaeli´de halk otobüsü şoförü engelli çocuk için güzergahını değiştirdi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Emekli ocak ayı zam oranı na kadar oldu? SGK SSK BAĞKUR emekli maaşı ocak zammı...

En Çok Okunanlar