• $8,754
  • €10,3906
  • 495.67
  • 1391.06
09 Ocak 2011 Pazar 01:07 | Son Güncelleme:

Dedem Kemal burada yatıyor

Dedem Kemal burada yatıyor

Sarıkamış Harekatı'nın 96. yıldönümüne katılan Başbakan Erdoğan, 'Dedem Kemal Mutlu burada şehit düşerek Hakkın rahmetiyle kucaklaştı' dedi: Büyüklerim anlatır, 'tüfeğine sarılıp donarak şehit düştü'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Sarıkamış Şehitliği, Kafkas Cephesi Şehitliği, bizim tarihimizin, bizim medeniyetimizin, en önemlisi de bizim kardeşliğimizin sarsılmaz bir abidesidir'' dedi. Erdoğan, Kars'ın Sarıkamış ilçesinde bulunan kayak merkezindeki Toprak Otel'de düzenlenen 'Sarıkamış Şehitlerini Anma Töreni'nde Sarıkamış Harekatı'nın 96'ncı yıldönümünde burada bulunmaktan büyük heyecan duyduğunu ifade etti.

Erdoğan, şunları kaydetti: 'Bugün, başta Sarıkamış ve Kafkas Cephesi şehitlerimiz olmak üzere, tüm şehitlerimize, Mehmet Akif'in şu dizeleriyle seslenmek istiyorum: '(Gök kubbenin altında yatar, al kan içinde, ey yolcu, şu topraklar için can veren erler.
Hakk'ın bu veli kulları taş türbeye girmez; Gufrana bürünmüş, yalnız fatiha bekler.)
Evet, Millet için, vatan için, bayrak, inanç, namus ve şeref için canlarını ortaya koyan Mehmetler, bugün bizlerden dua bekliyor, bugün bizlerden bir fatiha bekliyor.''

DEDEM GÜNEYSULU  
Sarıkamış şehitlerinin de içinde bulunduğu, Kafkas Cephesi şehitlerinin isim ve memleket listesine hepinizin dikkatlerini çekmek istiyorum. Burada, Kars'ın, Erzurum'un, Tokat'ın, Sivas'ın, Ankara'nın, İstanbul'un, İzmir'in, Muğla'nın evlatları yatıyor. Ve büyük dedem, Rize Güneysulu Kemal Mutlu, burada şehit düşerek Hakkın rahmetiyle kucaklaştı. Büyüklerim anlatırdı, derlerdi ki: Tüfeğine sarılı olarak, donarak şehit olduğunu gördük ve adeta gözlerindeki soğuğun verdiği gözyaşları buz damlacıkları gibi, damlamış halde şehit olmuştu.'' Erdoğan, konuşmasını, ''Tüm şehit ve gazileri, Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere rahmetle, minnetle yad ediyorum'' sözleriyle bitirdi. Daha sonra resim sergisini gezen Erdoğan, '90 bin şehide 90 bin fidan'' kampanyası kapsamında satışa sunulan çam fidanını ücretini ödeyerek satın aldı.

ASKERİN KUMANYA ÇANTASI
Erdoğan'a, etkinliklerin ardından, Sanatçı Recep Ergül tarafından 1914 yılında Allahuekber Dağları'da, Sarıkamış Harekatı'na katılan 3. Ordu askerlerinin kullandığı azık torbasın temsilen hazırlanan ve içerisinde kavrulmuş buğday ve ekmek bulunan kumanya çantası takdim edildi. Sanatçı Ergül'ün kendi bağlamasını da hediye ettiği Erdoğan da kumanya çantasından çıkardığı ekmeği eşi Emine Erdoğan'a verdi.

KARDAN ŞEHİT HEYKELLERİ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sarıkamış şehitleri için yapılan kardan heykellerin açılışını yaptı. Erdoğan, Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki Toprak Otel'in önünde bulunan kardan şehit heykellerinin açılışını, eşi Emine Erdoğan ile birlikte gerçekleştirdi. Başbakan Erdoğan ve eşi, burada üzerinde Türk bayrağı bulunan heykellerin üstüne kırmızı beyaz karanfiller attılar. Şehitler için dua eden Erdoğan, heykelleri yapan öğrencilerle bir süre sohbet etti.

<p>Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Antalya Diplomasi Forumunun açılışında konuştu. Erdoğan, 'Vizyoner b

Başkan Erdoğan'dan dünyaya diplomasi mesajı

Haftanın Fotoğrafları (12 Mayıs - 18 Haziran 2021)

Onları hiç böyle görmediniz! İşte hayvanların birbirinden komik halleri

Bu balık 100 yıl yaşıyor, hamileliği 5 yıl sürüyor