• $ 6,768
  • € 7,3688
  • 359.444
  • 92643.9
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

CHP'den 4+4+4'e iptal davası

CHP, zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran ve kamuoyunda '4+4+4' olarak bilinen yasanın iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. Anayasa Mahkemesi'ne yapılan başvurunun ardından açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, 6287 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un ilk maddelerinden itibaren Anayasa'ya aykırılıklar taşıdığını öne sürdü.

ÇOCUK HAKKINA AYKIRI
Okula başlama yaşının okul öncesi eğitime başlama yaşı olan 5'e inmesinin, devletin çocukları koruma yükümlülüğüne ve BM Çocuk Hakları Sözleşmesi aracılığıyla Anayasa'nın 90. maddesine aykırı olduğunu savunan Tarhan, ''Özellikle küçüklerin el kasları dahi gelişmeden yazı öğrenmeleri, bedensel ve zihinsel gelişmelerini tamamlamadan okul öncesi eğitim hakkı ve sosyalleşmeden yoksun  kılınarak, okula başlamaları Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne aykırıdır'' dedi.
İSTİSMAR ARTABİLİR
Yasanın eğitimi kesintili hale getirdiğini anlatan Tarhan 'Yasa çocuk gelinler, yoksul erkek çocukların çıraklığa mahkum edilmesi gibi sonuca yol açabilir, çocuk istismarı tehlikesini artırır. Dünya uygulamasında mesleki eğitim yaşının 15-16  olması ve 18'e çekilmesi tartışılırken, bizde 9-10'a indirilmesi Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne aykırıdır'' diye konuştu.Tarhan, ilköğretim kurumlarının 4 yıllık ilkokul ve imam hatipleri de kapsayan 4 yıllık ortaokullardan oluşmasına, ortaokul ve liselerde Kuran-ı Kerim ve Hz. Muhammed'in hayatının isteğe bağlı seçmeli ders olmasına imkan veren 9. maddeyle, 9 ve 10 yaşlarındaki çocuklara dayatma uygulanmasının söz konusu olduğunu söyledi ve ekledi: 'Düzenlemenin bu yaş taki bir çocuk üzerinde ağır baskı yaratması, BM çocuk Hakları Sözleşmesi itibariyle Anayasa'nın 90. maddesine ve laik devlet ilkesine aykırıdır.'

 


Bakan Koca Açıkladı! Koronavirüsün Türkiye ve Avrupa'daki seyri...

Bakan Koca Açıkladı! Koronavirüsün Türkiye ve Avrupa'daki seyri...

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Mehmetçik devletin yardım elini en ücra köylere ulaştırıyor

Evde akciğeri güçlendirmek için yapabileceğiniz 4 egzersiz