• $ 6,7757
  • € 7,3736
  • 359.078
  • 92381.8
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Cezaevine ateş düştü 13 ölü

Şanlıurfada geceyarısı faciası. E tipi Kapalı Cezaevinde gece yarısı başlayan kavgada mahkumlar yatakları ateşe verdi. 13 kişi ölrü 5 yaralı var.

Cezaevinin C-15 koğuşunda dün gece saat 23.00 sıralarında yangın başladı. Bir anda alevlerin sarığı 18 kişilik koğuştan çıkamayan 13 mahkum yanarak can verdi. Yaralılar hastanede tedavi altına alındı. Başbakan Erdoğan, Adalet Bakanı Ergin'den koğuşun fiziki imkanlarının yeterli olmadığı iddialarının araştırılmasını istedi.

CEZAEVİ GÜVENLİK ÇEMBERİNDE
 
Mahkumların taleplerinin karşılanmaması nedeniyle isyan çıkardığı iddilarını yalanlandı. Başbakan Yardımcısı Atalay, AKŞAM'a isyan değil kendi aralarında kavga çıkmış dedi.

Şanlıurfa E Tipi Cezaevi'nde meydana gelen yangının ardından incelemelerde bulunduktan sonra gazetecilerin sorularını cevaplayan Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç:

Olayın cezaevinin adli tutuklularının bulunduğu koğuşta meydana geldiğini,  siyasi suçlularla ilgisinin olmadığını belirterek, ''Mahkumlar kendi aralarında yaptıkları kavga sonucunda yatakları yakıyorlar. Maalesef kapıların açılmasına kadar geçen sürede böyle bir olay yaşadık. Cezaevinde durum şu anda sakin. Savcı gerekli otopsi ve inceleme çalışmalarına başladı. 13 ölümüz var, 2 ayakta tedavi gören şu anda cezaevinde, 3 tanesinin de hayati tehlikesi yok ama hastanede tedavi görüyor.'' dedi. Yangın geç saatlerde kontrol altına alındı, cezaevi güvenlik çemberinde.

-Vali Celalettin Güvenç, hayatını kaybeden kişilerin yakınlarıyla görüştü
        
Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, E Tipi Cezaevi'nde çıkan yangında hayatını kaybeden kişilerin yakınlarıyla görüştü.
        
Olay yerinde incelemelerini sürdüren Güvenç, cezaevinin dışında bekleyen tutuklu yakınlarının yanına giderek olayda hayatını kaybettiği belirlenen bazı kişilerin isimlerini açıkladı. Güvenç, daha sonra 13 kişinin yakınıyla cezaevinde bir süre görüşme yaptı.
        
Vali Celalettin Güvenç, gazetecilerin sorusu üzerine olayda hayatını kaybedenlerin sayısının artmadığını belirtti.
        
Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Yalçın da cezaevinde her şeyin kontrol altında olduğunu ifade ederek, mahkumların bugünden itibaren yakınlarıyla görüşebileceğini söyledi.
        
KCK davasından tutuklu BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan'ın avukatı Bekir Benek de müvekkiliyle cezaevinde görüşme imkanı bulduğunu ve durumunun iyi olduğunu gördüğünü belirterek, ''Sayın Ayhan'ın morali yaşananlardan dolayı bozuk. Çok üzgün'' dedi.
        
Bu arada Cumhuriyet Savcısı'nın cezaevindeki incelemesi de sürüyor.
        
Öte yandan cezaevinin yakınında bekleyen tutuklu ve mahkumların yakınları da dağılmaya başladığı görüldü.

Başbakan Erdoğan: ''Bu konuyla ilgili asıl bilgiler yapılacak teftişin ardından ortaya çıkacak''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şanlıurfa E Tipi Cezaevi'ndeki olaya ilişkin asıl bilgilerin, yapılacak teftişin ardından ortaya çıkacağını belirterek, yangından sağ kurtulan bir kişinin, ''Arkadaşlar arasında kavga çıktı. Kavgayı müteakiben koğuşu ateşe verdiler'' dediğini bildirdi.
        
Meksika'ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Şanlıurfa E Tipi Cezaevi'nde çıkan yangınla ilgili soruya şu yanıtı verdi:
        
''Adalet Bakanımız, Şanlıurfa milletvekilimiz ve Valimizle görüştüm. Valimiz koğuşu gezmiş, incelemiş. Detay bilgiler aldım. Bu konuyla ilgili asıl bilgiler yapılacak teftişin ardından ortaya çıkacak. Sağ kalanlardan bir tanesiyle Valimizin yaptığı görüşmeye göre; 'Önce arkadaşlar arasında bir kavga çıktı, kavgayı müteakiben ateşe verdiler. Ben kendimi dışarı atarak kurtarabildim' diyor. 5 kişi hastanede ama durumlarının ağır olmadığı söyleniyor. Temennim odur ki o 5 kişide bir şey çıkmaz. Ama maalesef 13 kişi yangın neticesinde öldü. Koğuşun 18 kişilik kapasiteye uygun olmadığı yönünde Vali beyin söylediği bir şey var. Bunların hepsinin incelenmesini Adalet Bakanımızdan isteyeceğim.''
        

 

 

 


Maske satışları yasaklandı!

Maske satışları yasaklandı!

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

WhatsApp'tan corona virüs ile ilgili kritik hamle! Sınırlama getirildi...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı hastanenin yapımına başlandı