• $7,9993
  • €9,509
  • 464.756
  • 1320.98
24 Ekim 2018 Çarşamba 13:24 | Son Güncelleme:

Çeliğin ağırlığını azaltacak malzeme üretti

Çeliğin ağırlığını azaltacak malzeme üretti

Uşak Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Dr. İdris Kaynak, çeliğin ağırlığını yüzde 50 azaltacak, 'nano takviyeli polimer çelik' malzeme üretti. Kaynak, üretilen ürünün özellikle havacılık ve denizcilik sektöründe önemli rol oynayacağını belirterek, bu sayade üretim maliyetlerinde önemli düşüşler yaşanacağını söyledi.

Uşak Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Dr. İdris Kaynak, havacılık ve denizcilik sektöründe fayda sağlayacak 'nano takviyeli polimer çelik' malzeme hakkında bilgiler verdi.

Uçaklarda alüminyum malzemelerin yerine nano takviyeli polimer çelik malzeme kullanımı halinde ağırlığı yüzde 50 azaltacağını söyleyen Kaynak, bu yerli üretimle ayrıca ülkenin çelik ve alüminyum ithalatında azalma olacağını da belirtti. Kaynak, "Havacılık sektöründe uçakların içinde kullanılan alüminyum malzemelerden yapılan konteynerler var. Polimer çelik malzemenin özgül ağırlığı 1.4. Alüminyum malzemenin özgül ağırlığı ise 2.8 olduğu için doğrudan, özgül ağırlığı bakımından var olan ağırlık 10 kilogram ise biz bunu polimer çelik malzememizle, doğrudan 5 kilograma düşürüyoruz. Havacılık sektöründe 1 kilo ağırlık hafifletmek demek, en son yaptığımız hesaplara göre yıllık 3 bin doların üzerinde gelir demek. Uçaklarda buna, koltuklardan ve konteynerlerden başlayabilirsiniz" dedi.

Kaynak'ın ürettiği nano takviyeli polimer çelik malzemesi, 27-29 Eylül'de Türk Patent ve Marka Kurumu'nun ev sahipliğinde düzenlenen 3. İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı'nda (ISIF'18) altın madalyaya layık görüldü.

(DHA)

<p>Kovid-19 aşısı için gönüllü olan Sağlık Bilimleri  Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemal

Aşı salgını bitirmeye yeterli olacak mı?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Yedikçe kilo verdiren 10 besin

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda sunum yaptı