İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.0969
  • 4.9897
  • 173.95
  • 107.266
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Başbakan belediye başkanlığını unutamamış

TBMM Başkanvekili ve CHP'nin İzmir 1'inci Bölge 1'inci sıra milletvekili adayı Güldal Mumcu, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı çılgın projeleri eleştirdi: 'Sanıyorum, belediye başkanlığı günlerini hala unutamamış. Bu bir genel seçim, yerel seçim değil. Başbakan, Türkiye ile ilgili projelerini açıklamalı'

x

Füsun ÇAĞLAR /İZMİR
TBMM Başkanvekili ve CHP'nin İzmir 1'inci Bölge 1'inci sıra milletvekili adayı Güldal Mumcu ile Kemeraltı Çarşısı'nda buluştuk. Adaylık çalışmalarının yanı sıra AKŞAM'ın gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Mumcu, baskı ve korku ortamı yaratıldığını belirtti ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne yapılan operasyonu da siyasi baskı olarak yorumladı. 

- Belediye operasyonunun seçim çalışmalarınıza etkisi nasıl oldu?
Operasyonun özellikle seçime üç kala yapılmış olmasını siyasi bir baskı olarak niteliyorum. Yolsuzluk şaibesi yüksek, hatta belgeleri bile olan Kayseri ve diğer birçok büyükşehirde değil sorgu sual açmak, böyle sabaha karşı operasyonlar yapmak bir yana, Cumhurbaşkanımız, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı'na kefil bile oldu. Bu YGS'de de aynı şekilde işledi. 'Tatmin oldum, kefil oldum' dediler. Bu baskıya karşı İzmir halkı direnmesini bilecektir. Genelde 'Yandaşsan, yanımdaysan, sana kefil de olurum, ikna da olurum, hakkında soruşturma açtırmaya da bilirim' anlayışı hakim. İzmir buna direniyor. İzmir bu anlayışı reddediyor.

-  AK Parti İzmir adayı Binali Yıldırım'ın ''İzmir CHP'nin kalesi' lafına gıcık oluyorum' sözünü nasıl yorumluyorsunuz?
Kendisine pastil almasını önerebilirim, belki gıcığı geçer. CHP İzmir'de neden birinci parti? Çünkü CHP sosyal demokrat bir parti, aydınlık bir yüzü var ve çağdaş bir parti; bu İzmir'in dokusuna ve yapısına uyuyor. Cumhuriyetin değerlerine sahip çıkıyor İzmir, CHP de öyle. Ayrıca kadın erkek eşitliğine önem veriyor. Her yerde kadın ve erkeği yan yana bir arada olmayı, dışarıda yaşamayı seviyor İzmirliler. Kadınların asla evde kalmasından yana değil. Ama AKP, kadınları sosyal hayattan eve iten bir yapıya sahip. İzmir'in özgürlükçü ve aydınlık, eşitlikçi yapısına CHP denk düştüğü için burada birinci parti. Bu, bu kadar net.

-  Başbakan İstanbul, Ankara ile ilgili çılgın projeleri açıkladı. İzmir projelerini de 2 Haziran'da açıklayacak...
Sanki genel seçim değil de yerel seçim yapılıyormuş gibi bir duygu uyanıyor içimde. Başbakan çıkıyor, sanki o şehirlerdeki büyükşehir belediye başkanlıklarına adaymış gibi ‘yollarını, konut bölgelerini şöyle yapacağım' diyor. İstanbul ve Ankara projelerini izleyince dedim ki; 'Herhalde Başbakanımız, Büyükşehir Belediye Başkanlığı'ndan geldiği için hala unutmamış.' Bu bir genel seçim, yerel seçim değil. Başbakan Türkiye ile ilgili vizyonlarını, projelerini açıklamalı. O zaman neden Kars'la, Eskişehir'le ilgili projeleri yok. Çünkü genel seçim için gerekli projeleri yok. Kendi büyükşehir belediye başkanlığı geçmişi onu bu tarz projelere itiyor. CHP'ninse halkın geleceğiyle ilgili çok fazla projesi var. 

-  Seçildikten sonra kentlerine uğramayan vekiller hep eleştiri konusu. Sizin ilginiz sürecek mi?
 İzmir'e sürekli gidip geliyorum. Halkın içinde olduğumda 'neden sizi görmüyoruz' denmiyor. Ankara'ya bir görevle gidiyoruz. Meclise gittiğimiz zaman konumumuz neyse onunla bağlantılı siyaset yapıyoruz. Ben Meclis Başkanvekilliği yaparak, İzmir'i de en iyi şekilde temsil ettiğim inancındayım. Ailem 36 yıldır İzmir'de oturuyor. Annem burada, babam iki yıl önce vefat etti. İzmir'de toprağa verdik. Halam, ablam hepsi İzmir'de. Ben de kentimden asla uzak olmayacağım.

AKP, 12 EYLÜL YAPISININ ÜRÜNÜ
-  Faili meçhullerin aydınlatılmasıyla ilgili çalışmalarınız yeni dönemde  sürecek mi?
Biz Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı olarak, bütün öldürülenlerin yakınlarıyla derinlemesine röportajlar yaptık. Uğur Mumcu suikastının 10'uncu yılından sonra hepsini bir araya topladık. Toplumsal bellek platformu oluşturuldu ve faili meçhul cinayetlerin araştırılması için CHP 5 - 6 kez önerge verdi ama hep AKP'nin oylarıyla ret edildi. Araştırılmasını istemiyorlar çünkü kendileri de 12 Eylül'ün ürünü.
 

Kemal Kılıçdaroğlu seçimin tarihini unuttu

Kılıçdaroğlu seçimin tarihini unuttu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Anzak Koyu'nda 'Şafak Ayini' yapıldı

En Çok Okunanlar