• $8,3101
  • €10,0317
  • 476.894
  • 1345.15
03 Mart 2021 Çarşamba 01:35 | Son Güncelleme:

Aman rehavete kapılmayın! 2 haftada her şey değişebilir

Aman rehavete kapılmayın! 2 haftada her şey değişebilir

Karadeniz alarm veriyor! İlk 5 değişmedi, İstanbul korkuttu. Türkiye'nin korona karnesinde en iyi durumdaki iller, Şırnak, Hakkari, Batman oldu. Ordu, Giresun, Samsun yine rekora imza attı, İstanbul'daki yükseliş endişelendirdi.

Yerinde karar' dönemi dün başladı. Mavi ve sarı illerde normalleşmenin ilk adımları atılırken, turuncu ve kırmızı illerde temkinli bir telaş vardı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 81 kentin son vaka karnesini açıkladı, "Kademeli ve kontrollü normalleşeceğiz" diyerek uyardı. Bu haftaki vakalarda ilk sıralarda yine Karadeniz yer aldı. Birinci olan Ordu'daki tırmanış endişe verdi.

DOĞU VE UŞAK MAVİ

Vakaların bir önceki haftaya göre en çok arttığı ilk 5 il Sinop, Ordu, Samsun, Balıkesir ve Giresun oldu. Vaka sayısına göre en iyi durumdaki iller ise Şırnak, Hakkari, Batman, Mardin ve Van. Bu illere batıdan 18.40 ile Uşak da eklendi.

İSTANBUL EN RİSKLİ 11. İL

İstanbul'daki artış endişe verdi. Geçen hafta 68.23 olan vaka, 21.67'lik artışla 89.9'a yükseldi. Böylece İstanbul en çok vakanın olduğu 11. il oldu. İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, "Yüksek riskli gruptayız, salgın bitmedi. Kısıtlama duygusu ve farkındalığıyla hareket etmek zorundayız" dedi.

TRABZON TIKLIM TIKLIM

En çok vaka görülen iller arasında 1'inci sıradan 4'üncü sıraya gerileyen, ancak 'Çok riskli iller' arasında yer alan Trabzon'da, cadde ve sokaklardaki insan yoğunluğu dikkat çekti.

UŞAK BAYRAM YAPIYOR

Risk haritasındaki en dikkat çeken il mavi rengiyle nazar boncuğunu andıran Uşak oldu. Kentte yaklaşık bir iki ay önce vaka sayısının pik yapması Uşaklılara ders oldu. Bu süreç sonunda artırılan tedbirlerin yanında halkın bireysel duyarlılığı tablodaki başarıyı getirdi. Kentte bazı kısıtlamaların kaldırılmasının ardından vatandaşlar, cadde ve sokaklarda yürüyüş yaptı, restoran ve kafelere gitti.

ADIYAMAN'I TAZİYE KÜLTÜRÜ YAKTI

Doğu ve Güneydoğu şehirleri Covid-19 ile mücadelede başarılı bir tablo ortaya koyarken Adıyaman bölgede kırmızı ile işaretlenen tek il oldu. Adıyaman Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, halkın kurallara uyduğunu ama kentte taziye kültürünün çok güçlü olduğunu söyledi.

YOĞUN DENETİME GEÇİYORUZ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "İllerimizin risk düzeyine göre 'kontrollü normalleşme' döneminde yeni ve daha yoğun denetim modeline geçiyoruz" diyerek şu uyarıyı yaptı: "Milletimizin fedakarlığı ve kurallara uyma hassasiyetiyle, bu süreci inşallah birlikte atlatacağız. Temizlik, maske, mesafe ve tüm kurallara uyarak hep birlikte."

'BİZİ TAM KAPATIN'

Yüz bin nüfusta 301.76 oranıyla 81 il arasında yine ilk sırada yer alan Ordu'da vatandaşlar da kentte artan vaka sayıları nedeniyle tam kapanma talebinde bulundu.

ANKARA VE İSTANBUL'DA MESAİYE YENİ DÜZEN

Ankara'da mesai saatleri 08.00- 17.00, 08.30- 17.30, 09.00- 18.00, 10.00- 19.00 şeklinde dört farklı şekilde uygulanacak. İstanbul'da ise vardiya sistemi ile görev yapanlar 07.00, 08.00 ve 09.00'da işe başlayacak. Sağlıkçılar 08.30-16.30, diğerleri 09.00-17.00 olacak.

ECZANELER CUMARTESİ GÜNÜ AÇIK OLACAK

İstanbul'da 5 Aralık 2020'den bu yana cumartesi uygulanan eczane nöbet sistemi sona erdi. Pazar ve resmi tatilin dışında kalan günlerde tüm eczaneler 09.00-19.00 saatleri arasında hizmet verecek.

ÇOCUKLAR OKULU ÇOK ÖZLEMİŞ

81 kentte okul öncesi eğitim kurumları, ilkokullar, 8'inci ve 12'nci sınıflar dün seyreltilmiş mevcutlarla eğitim-öğretime başladı. Farklı risk grubunda yer alan illerin her birinde salgın kurallarına göre ders zili çaldı. Öğrencilerin koridorlardaki koşuşturması ve yüzlerindeki mutluluk görülmeye değerdi. Tedbirler ise çok sıkıydı. Okul girişinde ateş ölçer, dezenfektan ve uyarıcı broşürlerin olduğu görüldü. Veliler çocuklarının heyecandan uyuyamadığını söyledi. Öte yandan yüz yüze başlayan öğretmenlerin mart ayı içinde aşılamalarının tamamlanması öngörülüyor.

<p><strong>Süper Lig'in 36. haftasında Galatasaray, evinde Trabzonspor'u konuk etti. Zorlu 90 dakika

Galatasaray - Trabzonspor Maç Yorumu... Aslan'ın şampiyonluk şansı var mı?

82 saatlik kısıtlama öncesi trafik yoğunluğu

Endonezya kaybolan denizaltıyı aramak için bölgeye savaş gemileri konuşlandırdı

Doğadan topladığı dal ve kütükleri sanat eserine dönüştürüyor