• $ 6,7824
  • € 7,3786
  • 359.164
  • 93225.2
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

ABD büyükelçisi öldürüldü

İkiz Kuleler'in canlı yayında yerle bir olmasından 11 yıl sonra aynı gün, bütün dünya ABD'nin Libya Büyükelçisi'nin öldürülmesine tanık oldu. Libya devriminin merkezi Bingazi'deki saldırıdan saatler önceyse, Kahire Büyükelçiliği'ndeki ABD bayrağı yerine El Kaide'nin de kullandığı bayrak çekildi

ABD'de 11 Eylül 2001 saldırısı için anma törenlerinin gerçekleştiği esnada, Arap Baharı'nın en somut sonuçlarını verdiği topraklar, bütün taşları yerinden oynatacak beklenmedik olaylara sahne oldu. İsrailli bir ABD vatandaşının hazırladığı Hz. Muhammed'i aşağılayan belgesele yönelik patlak veren protestolarda, önce ABD'nin Kahire Büyükelçiliği işgal edildi ve Amerikan bayrağı yakıldı. Bir süre sonra da Libya'da Muammer Kaddafi'nin devrilmesiyle sonuçlanan isyanın merkezi Bingazi'de 'Ensaru'ş Şeria' adlı grup üyesi silahlı saldırganlar, ABD Büyükelçiliği'ne roketatarlarla saldırı düzenledi. ABD Büyükelçisi Chris Stevens ve 3 elçilik çalışanı dumandan zehirlenerek hayatını kaybetti. Kaddafi'nin yakalandığını gösteren fotoğrafları dünyaya ilk servis eden AFP ajansı, Amerikan elçisinin ağır yaralı halde elçilik binası içinde taşınırken çekilen fotoğraflarını yayınladı.
İSYANCILARI ORGANİZE ETMİŞTİ
Stevens, mayıs ayında Trablus Büyükelçiliği'ne atanmadan önce, Nisan 2011'de ayak bastığı Bingazi'de isyancıları aynı çatı altında toplamak için yoğun bir diplomasi trafiği izlemişti. Libya'dan ilk açıklama İçişleri Bakan Yardımcısı Vanis el Şerif'ten geldi. Şerif, saldırıdan Kaddafi yanlısı 'kanun kaçaklarını' sorumlu gösterdi. Libya Cumhurbaşkanı Muhammed Yusuf el Magarif de bu tarz bir saldırının İslam'a yakışmayacağını belirterek 'Amerikan halkından ve tüm dünyadan' özür diledi.

Özgürleştirdiğimiz bir ülkede bu nasıl olur
ABD Başkanı Barack Obama, Libya'daki saldırıyı 'Mümkün olan en sert ifadelerle' kınadı. Obama, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'la birlikte Beyaz Saray'da kameraların karşısına geçti ve 'Şiddet içeren eylemlerin hiçbir haklı gerekçesi olamayacağını' vurguladı. Clinton da, 'Bu nasıl olur? Özgürleşmesine yardım ettiğimiz bir ülkede, yıkımdan kurtulmasına yardım ettiğimiz bir kentte bu nasıl olur' dedi.
Bu arada saldırıya tüm dünyadan tepki yağdı. Cumhurbaşkanı Gül, Obama'ya gönderdiği mesajda duyduğu üzüntüyü dile getirdi. 

Gösteriler devam ediyor
Belgesele yönelik gösteriler devam ediyor. Kahire'deki eylemlere, Hıristiyan Kıpti nüfus da katıldı. Tunus'taki ABD Büyükelçiliği'nin önünde de gösteriler gerçekleşti.

Kahire 1979 Tahran'ı gibi
Libya'daki saldırıdan saatler önce, ABD'nin Ortadoğu'daki en büyük temsilciliklerinden Kahire Büyükelçiliği saldırıya uğradı. Yaklaşık 2 bin eylemciden onlarcası, koruma duvarını aşarak, elçiliğin içine girdi. Amerikan bayrağını indiren göstericiler, yerine El Kaide'nin de kullandığı siyah fon üzerine Kelime-i Tevhid yazılı bayrak çekti. Eylem, 1979 İran İslam Devrimi'nden kısa süre sonra 4 Kasım'da gerçekleşen ve 52 elçilik çalışanının 444 gün boyunca rehin tutulmasıyla sonuçlanan ABD'nin Tahran Büyükelçiliği'ne yönelik baskını hatırlattı. Kahire'deki göstericilerin nasıl kolayca elçiliğin içine girebildikleri güvenlik endişesi yarattı. Geçen hafta Suriye'nin Kahire Büyükelçiliği'ne yönelik bir saldırı güvenlik güçleri tarafından sert bir şekilde püskürtülmüştü. Olay, Mısır'ın ABD'yle ekonomik ilişkilerini artırdığı bir dönemde yaşandı. ABD yönetimi geçen hafta Mısır'la 1 milyar dolarlık kredi anlaşması imzalamıştı.


Türkiye'de ücretler kapıda ödenirken ABD'de uzun kuyruklar oluştu

Türkiye'de ücretler kapıda ödenirken ABD'de uzun kuyruklar oluştu

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Türkiye'nin ilk yerli sondaj gemisi ''Fatih'' Çanakkale Boğazı'ndan geçti

Yüksek tansiyon hastalarını koronavirüsten koruyan 6 öneri