• $33,0654
  • €36,0473
  • 2512.77
  • 10871.5
29 Nisan 2013 Pazartesi 11:54 | Son Güncelleme:

4 uyuşturucu baronunun ortak sonu

4 uyuşturucu baronunun ortak sonu

Örfi Çetinkaya, Cemal Nayir, Abdullan Baybaşin ve son olarak Cumhur Yakut. Uluslararası uyuşturucu ticaretiyle suçlanan dört baron. Birbirleri ile yeri geldi çatıştılar yeri geldi yakalanınca birbirlerini suçladılar. Dört baronun ortak kaderleri ise tekerlekli sandalyeleri oldu.

Devrim TOSUNOĞLU / İSTANBUL

3'ü tekerlekli sandalyeye mahkum, son baron Cumhur Yakut ise kaçarken iki ayağı kırıldı ve o da adliyeye sevk edilirken tekerlekli sandelye kullanmak zorunda kaldı.

Türkiye'nin bir dönem adının uyuşturucu köprüsü olarak dünyada tanınmasına yol açan baronların ortak kaderi.  Örfi çetinkaya, Abdullah Baybaşin, Cemal Nayir ve son olarak 13 yıldır kırmızı bültenle aranan Cumhur Yakut Türk polisini uzun yıllar peşlerinden koşturdu.

Yüzlerce kilo uyuşturucuları yakalandı. Bazen organizasyonun başında yakalandılar bazen ise firar ederek izlerini kaybettirdiler. Saklandıkları yerler ise ortak avrupa ülkeleri, Rusya ve Ortadoğu ülkeleri türk polisi yıllardır peşlerini bırakmadı. Saklanacak yerleri kalmayınca ülkelerine geri dönmek zorunda kaldılar. Ama kısa sürede yakalanarak cezaevine girdiler. 4 baronun ortak özelliği ise tekerlekli sandalye. Cemal Nayir ve Örfi Çetinkaya operasyon sırasında kaçarken polis tarafından vurularak tekerlekli sandalyeye mahkum oldular. Abdullah Baybaşin ise Hollanda da bir barda çıkan kavgada belinden vurularak tekerlekli sandalyeye mahkum oldu. Son baron Yakut ise polise yakalanmamak için evinin 5 metre yüksekliğindeki bahçe duvarından atladığı sırada iki ayağıda kırıldı. Gözaltına alınan Yakut cezaevine giderken tekerlekli sandalye kullanmak zorunda kaldı. İşte uyuşturucu baronların ortak kaderleri olan tekerlekli sandalye ye mahkum olma hikayeleri:ÖRFİ ÇETİNKAYA

4 Nisan 1977 tarihinde ilk olarak sigara kaçakçılığı suçlamasıyla yakalandı. 12 Eylül  askeri müdahalesinden arananlar listesinde yer alırken o 9 aralıkta  silah, mermi ve gümrük kaçakçılığı suçlarından 9 Aralıkta  yakalandı. Tahliye oldu bir yıl sonra bu kez adam yaralamaktan tutuklandı.  Çetinkaya,  18 Mayıs 1988’de İstanbul Etiler’de polisin “durî ihtarına rağmen kaçmaya çalışırken açılan ateşle belinden vuruldu. Piyasadan çekileceği düşünülürken o mahküm olduğu tekerlekli sandalyesi ile tekrardan piyasada adını duyurmaya başladı. Tekerlekli sandalyeye mahküm olmasına rağmen uyuşturucu kaçakçılığına devam eden Urfi Çetinkaya, yıllar içerisinde sayısız operasyonlar gördü. Altın hilal operasyonunda büyük darbe alan Çetinkaya 2000 yılında  İstanbul Bahçeşehir’deki şatosunda ‘Matador Operasyonu’yla yakalandı.  Tutuklanıp Kartal Cezaevi’ne konulan Çetinkaya, sağlık sorunları nedeniyle 25 Haziran’da 2003’te tahliye edildi. Cezaevinden çıktıktan sonra eski işine devam eden Çetinkaya "Son Tango" operasyonunun ardından tutuklanarak cezaevine gerdi. 2012 yılında yeniden sağlık sebepleri nedeni ile tahliye edildi.CEMAL NAYİR

İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından yürütülen Son Tango isimli operasyonla Urfi Çetinkaye ili berlikte yakalandı. Çetinkaya tutuklanırken kendisiyle birlikte gözaltına alınan ortağı Cemal Nayır ise serbest bırakıldı. Çetinkaya, çıktığı duruşmalarda serbest bırakılan ortağı Cemal Nayır’ı kendisini ispiyonlamakla suçladı. Cemal Nayır, havalimanı kavşağında bulunan kendisine ait benzin istasyonundan 34 AJT 34 plakalı zırhlı BMW marka aracıyla çıkıp bir yere giderken TEM Otoyolu Mahmutbey Mevkii’nde silahlı saldırıya uğradı. Zırh delici kurşunların kullanıldığı saldırıda yaralanan Nayır, kaldırıldığı hastanede tedavi altına alındı. Ancak Nayır’ın sonu da, tıpkı eski ortağı Urfi Çetinkaya gibi tekerlekli sandalyeye mahkûm olarak yaşamaya başladı. Ancak ortağı cezaevindeyken Cemal Nayır tekrardan uyuşturucu kaçakçılığına devam etti. Nayır bu seferde jandarmanın operasyonu ile 80 kilo eroinle yakalanıp cezaevine girdi.

ABDULLAH BAYBAŞİN

Uluslararası uyuşturucu kaçakçısı olarak nam salanlardan bire Abdullah Baybaşin bir çok operasyonda gözaltına alındı. Son olarak İngilterede 2011 yılında uyuşturucudan yargılandığı davada tahliye edilerek Türkiye'ye iade edildi. İstanbul’a gelen Abdullah Baybaşin ve oğlu Ç. Baybaşin Ataköy'deki villalarında yakalandı. Kokainin diğer sahibi oluduğu iddia edilen Mehmet Sait Özmen ile uyuşturucuyu Avrupa’ya götüreceği belirtilen İspanyol Ricardo Alarcon O, İngiliz Brian M, Bulgar Abdülbaki H ve Hollandalı Nematollah A’nın da aralarında bulunduğu 15 kişi gözaltına alındı. 1980’li yıllarda İngiltere’de bir barda vurulunca tekerlekli sandalyeye mahkum olan Abdullah Baybaşin (53), emniyete de tekerlekli sandalye ile getirilmiş ve sevkedildeği savılık tarafından tutuklanmıştı.CUMHUR YAKUT

2000 yılında İstanbul Narkotik Polisinin yaptığı çalışmalar neticesinde, Yunanistan’da ele geçirilen 520 kilo 410 gram eroin kaçakçılığının firarisi olarak aranıyordu. 2001 yılında İstanbul’da ele geçirilen 316 kilogram eroin yakalamasında, İnterpol tarafından ‘Kırmızı Bültenle’ aranmaya başlandı.2004 yılında Mersin’de ele geçirilen 64 kilo 334 gram eroin yakalamasının firari sanığı olarak aranması   2000 yılında Van’da ele geçirilen30 kilogram eroin ve 50 litre Asetik Anhidrit maddesi olayında firari olarak aranıyordu. ABD'nin 4 uyuşturucu baronu listesinde yer alan cumhur Yakut son operasyonla yakalandı. Yakanma anı ise diğer meslektaşları ile aynı kaderi yaşıyordu. Yakut polisten kaçarken 5 metrelik duvardan atlayınca iki bacağı da kırıldı. Yakut cezaevine tekerlekli sandalye ile gitti.

CHP liderliği bırakmadı... İşte en borçlu 5 belediye
CHP liderliği bırakmadı... İşte en borçlu 5 belediye

CHP liderliği bırakmadı... İşte en borçlu 5 belediye

Tabela değişti... Motorine indirim geldi (25 Temmuz 2024 akaryakıt fiyatları)
Tabela değişti... Motorine indirim geldi (25 Temmuz 2024 akaryakıt fiyatları)

Tabela değişti... Motorine indirim geldi (25 Temmuz 2024 akaryakıt fiyatları)

Mutabakat zaptı imzalandı... Meksika'dan Türkiye'ye övgü: Önemli bir aktör haline geldi
Mutabakat zaptı imzalandı... Meksika'dan Türkiye'ye övgü: Önemli bir aktör haline geldi

Mutabakat zaptı imzalandı... Meksika'dan Türkiye'ye övgü: Önemli bir aktör haline geldi