FOTO GALERİ

Altından daha değerli ikonik bir koku: Orris

Vincent van Gogh tarafından üne kavuşturulmuş “Iris florentina” bitkisinin köklerinin insana sağladığı mucizevi katkılarını, Namık Kemal Üniversitesi biyoloji bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Evren Cabi ile konuştuk. Orris kokusunun altından daha değerli ikonik bir koku olduğunu belirten Cabi, peruk hazırlanmasında, saçların yenilenmesinde ve cildin nemlendirilmesinde bu kokunun kullanıldığını söyledi.
17 Eylül 2019 Salı 11:03
1 / 15

Aksam.com.tr

Orris ilk olarak Eski Yunanlılar ve Romalılar tarafından uçucu yağolarak şişelenmiştir. Günümüzde, birçok farklı alanda Orris yağı kullanılmaktadır: tentürlerde, medikal şuruplarda ve baharat karışımlarında kozmetiklerde temel not olarak; parfümlerde ikonik bir koku olarak. Orris günümüzde altından daha değerli tereyağı kıvamında bir madde olarak karşımıza çıkmaktadır.

İris (Süsen) bitkisinin rizomlarından damıtılan bu nadir kokuda ahududu, menekşe ve karabiber tonları bulunmaktadır. Her süsenden Orris elde edilemez. Orris’in elde edildiği süsen türlerinin başında Vincent van Gogh tarafından üne kavuşturulmuş olan sakallı süsen (Iris x florentina L.) gelmektedir. Bu çiçekler İtalya Toscana’da kültür bitkisi olarak geniş alanlarda yetiştirilir. Iris x florentina’nın yanı sıra Iris pallida L. ve Iris x germanica’nın rizomlarından da Orris elde edilmektedir. Iris pallida Fransa’da geniş üretim alanına sahipken, Iris x germanica Fas’ta yetiştirilmektedir.