• $ 5,7389
  • € 6,4978
  • 255.064
  • 95.788
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Ödüllü projeler TOKİ'de hayat buluyor

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, kurumun mimari fikir yarışmasında dereceye giren projelerin sosyal konutlarda değerlendirildiğini ve bu konutların inşasında ödüllü projelerin hayata geçirildiğini bildirdi.

TOKİ Başkanı Turan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Muğla'dan Gaziantep'e, Manisa'dan Adana'ya kadar birçok bölgedeki sosyal konutların yapımında ödüllü projelerin uygulandığını ifade etti.

Türkiye'nin yerel ve geleneksel mimari unsurlarından esinlenerek mimarlık dünyasında farklı fikir ve arayışların önünü açabilme hedefiyle 2014 yılında düzenlenen "7 İklim 7 Bölge Gelenekten Geleceğe Ulusal Mimari Proje Yarışması"nda birbirinden kıymetli projelerin ortaya çıktığını anımsatan Turan, yarışmanın geleneksel hale getirileceğini, yılın ikinci yarısında yeni bir mimari fikir yarışması düzenleneceğini bildirdi. 

Turan, "Projeleri kağıt üzerinde, rafta bırakılmış onlarca yarışmanın mimarlarımızda yarattığı emek ziyanı duygusunu yaşatmadık. Amacımız fikir, düşünce ve yaşama dair mimari ölçekte bir dayatma değil, bu topraklara ait yaşam tecrübesi, tarih ve kültür süzgecinden geçip günümüze ulaşmış birikimi, yeni arayışlar ve yorumlarla zenginleştirmektir" dedi.

5 bin konutluk projelendirme yapıldı

Turan, yarışmaya katılan projelerden ödül kazananların sosyal konutlarda hayata geçirildiğini belirtti.

Yarışmacı mimarlara, kendilerini gösterebilme, sonrasında ise büyük bir projede yer alabilme, bir toplu konut projesinde deneyim kazanabilme imkanı sunduklarını belirten Turan, "Çalışmaların büyüklükleri oldukça önemli. Mimarlara böylesine büyük proje çalışmalarını ancak TOKİ sağlayabilir. Ödüllü projelerin TOKİ tarafından hayata geçiriliyor olması ise mesleki kariyerleri açısından önemli bir değerdir" diye konuştu.

Ödül almış mimarların çalışmalarıyla ilk aşamada yaklaşık 5 bin konutluk projelendirme yapıldığını dile getiren Turan, "50 bin konutluk bir başka alanın çalışmaları devam ediyor. Bunlar ciddi rakamlar ve kuşku yok ki mimarlarımızın şahsi olarak gururla sunacakları, mesleki olarak hanelerine yazılmış büyük artıdır. Meslekte tecrübeli olsun, genç olsun mimarlarımızın önünü açmayı, arayışlarını samimiyetle desteklemeyi sürdüreceğiz” değerlendirmesinde bulundu. 

Nitelikli projeler ve yeni fikirlerin hem mimarların hem de Türkiye'nin kazancı olduğuna dikkati çeken Turan, "7 İklim 7 Bölge" adının büyük bir ölçeği, Türkiye'yi kapsadığını, bu nedenle her iklimden her bölgeden yerel katılımcılara da önemli bir fırsat sunduklarını vurguladı.

Turan, ayrıca mimari fikir yarışmalarında ödül almış ve sonrasında birer marka haline gelmiş isimlerin, dünya çapında ses getiren işler yaptığını ifade etti.

Yarışma projeleri uygulanıyor

TOKİ'nin toplu konut projelerinde değerlendirilmek üzere mimari fikir proje yarışmalarının ilki 2009'da "İstanbul Kayabaşı Bölgesi İçin Konut Tasarımı Mimari Fikir Yarışması" adıyla düzenledi. İkinci yarışma ise "7 İklim 7 Bölge Gelenekten Geleceğe Mimari Proje Yarışması" adı altında 2014'te yapıldı.  

Ege Bölgesi'nde birincilik ödülü alan projenin uygulanmasına Manisa’da başlandı, inşası devam ediyor. Akdeniz Bölgesi birincisi çalışmanın projelendirme aşaması tamamlanmak üzere ve gelecek ay Hatay Payas’ta ihalesi yapılarak inşaat aşamasına geçilecek. Aynı bölgede ikincilik ödülü alan proje ise geçen ay tamamlandı, yapım aşamasına geçildi.

İç Anadolu Bölgesi’nde birincilik ödülü alan proje, Muğla Emirbeyazıt'ta hayata geçiriliyor. Aynı bölgede ikincilik ödülü alan çalışmanın ise uygulama projeleri bitirilerek ihale edilecek. Üçüncülük ödülü alan projenin Konya Gödene’de 804 konutluk ihalesi yapıldı, uygulamaya geçildi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde birincilik ödülü alan proje, Gaziantep Şehitkamil'de 666 konut olarak başladı ve inşası sürüyor. Gaziantep'te 50 bin konutluk alanda yürütülen Kuzey Şehir Projesi de yine bölge birinciliği alan katılımcıların proje yorumuyla geliştiriliyor. (AA)

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Bizans döneminden kalma Tekfur Sarayı ve Anemas Zindanları’nın re

Cüneyt Arkın´lı Unutulmaz Yeşilçam Filmleri Burada Çekiliyordu... İşte Son Hali

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Enfest Sokak Lezzetleri Festivali başladı

Afrika Uluslar Kupası’nda tanıdık yüzler