• $ 7,2296
  • € 8,6051
  • 478.5
  • 1034.4
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
02 Kasım 2016 Çarşamba 09:08 | Son Güncelleme:

Dar gelirlilere ucuz kiralık konut

‘Devlet baba’ dar gelirlileri ev sahibi yapmaya hazırlanıyor. Hükümet çalışmaları hızlandırdı. Ev fiyatı yüksek kentlerde dar gelirliye uzun vadeli taksitle satılan sosyal konutların ‘kiralık’ olanları da üretilecek. Kiralık sosyal konut desteğinde nüfus artışının hızlı ve konut fiyatlarının yüksek olduğu şehirlere öncelik verilecek.

Dar gelirli Vatandaşlara sağlanan “sosyal konut” desteğine yeni bir yaklaşım geliyor. Türkiye genelinde nüfus artışının hızlı, konut fiyatlarının da yüksek olduğu şehirlerde, dar gelirli vatandaşlar için “sosyal kiralık konut” yapımına geçilecek.

Hükümetin 2017 yılı programı kapsamında, artan konut ihtiyacını karşılamaya yönelik yeni tedbirler gündeme gelecek. Vatan'da yer alan habere göre, konut ihtiyacının gelecek yıl 817 bin olacağı öngörüsüyle, özellikle dar gelirli vatandaşların konut ihtiyacını gidermek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve TOKİ gibi ilgili kuruluşların iş birliğinde bir çalışma yürütülüyor. Bu çalışma kapsamında öncelikle konut açığının bulunduğu yerleşim yerlerinin tespit edilerek, dar gelirli vatandaşların ihtiyacının karşılanması ve konut piyasasında arz-talep dengesinin kurulması amaçlanıyor.

Özellikle, konut ihtiyacının ciddi şekilde ön plana çıktığı büyükşehirlerde, yoksul vatandaşlar için hali hazırda uygun, uzun vadeli taksitlerle satılan sosyal konutların “kiralık” olanları da üretilecek. Kiralık sosyal konut desteğinde, nüfus artışının hızlı ve konut fiyatlarının yüksek olduğu şehirlere öncelik verilecek. “Sosyal kiralık konut” olarak adlandırılan bu destekten de satılık sosyal konutlarda olduğu gibi dar gelirli vatandaşlar yararlanabilecek.

100'ÜNCÜ YILA 100 BİN KONUT

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın verilerine göre, “Sosyal Konut Projesi” kapsamında dar gelirli vatandaşlar için şimdiye kadar 29 bin 271 konut inşa edilirken, bu kapsamda ayrılan kaynak da 70 milyon liraya ulaştı. Hükümet, 2023 yılına kadar 100 bin sosyal konutun inşa edilerek, hak sahibi vatandaşlara teslim edilmesini hedefliyor.

Altındaki yükseliş devam edecek mi?

Altındaki yükseliş devam edecek mi?

Amasya'da ambulans helikopter 7 günlük bebek için havalandı

Amasya'da ambulans helikopter 7 günlük bebek için havalandı

Girmana Kanyonu doğaseverleri bekliyor

Girmana Kanyonu doğaseverleri bekliyor

Sadece Türklere özgü olan birbirinden komik davranışlar

Sadece Türklere özgü olan birbirinden komik davranışlar