• $8,7148
  • €10,3672
  • 498.529
  • 1396.07
29 Temmuz 2018 Pazar 01:06 | Son Güncelleme:

Türkiye de katılsın ‘BRICST’ olalım

Türkiye de katılsın ‘BRICST’ olalım

BRICS Zirvesi sonrası önemli açıklamalarda bulunan Başkan Erdoğan, “Görüşmelerimizi yaptık. Buraya bizi de dâhil ederseniz yeni bir isim bulmuş oluruz, o da BRICST olur dedik. Olumlu bakıyorlar” dedi. Erdoğan ayrıca, bu seyahatinde en çok üzerinde durduğu konunun milli ve yerli paralar olduğunu söyledi.

Murat KELKİTLİOĞLU

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Güney Afrika Cumhuriyeti’nde 10’uncu Brezilya-Rusya-Hindistan-Çin-Güney Afrika (BRICS) Zirvesi kapsamındaki temaslarının ardından Türk gazetecilerin sorularını yanıtladı. Toplantıda ekonomiye yönelik de önemli açıklamalarda bulunan Başkan Erdoğan, BRICS’e katılma ve ortak para birimi konularında önemli mesajlar verdi. Erdoğan, “Toplantılarımızı bitirdik. Görüşmeleri yaptık. BRICS, malumunuz Brezilya, Rusya, Hindistan, Güney Afrika’nın üyesi olduğu bir işbirliği platformu. Biz de kendilerine eğer buraya bizi de dâhil ederseniz size yeni bir isim bulmuş oluruz dedik. O da BRICST olur dedik. Olumlu bakıyorlar” dedi. 

ÖNEMLİ FIRSATLAR YAKALARIZ 

Başkan Erdoğan, “Özellikle Çin, ‘Ben genişlemeden yanayım’ diyor. Diğer ülkeleri de buraya katma gibi bir düşünceleri var. Kapalı değiller. Temenni ederiz böyle bir adım da atılırsa Türkiye olarak biz de burada yerimizi almış oluruz” diye konuştu. “Türkiye’nin BRICS bünyesinde gerçekten önemli fırsatları yakalayabileceğine inanıyorum” ifadelerini kullanan Erdoğan, “Bu tür oluşumlar içerisinde yer almak sizin dünyada bir defa her türlü oluşuma yapılacak atılımlara ortak olmanız anlamına gelir ki bunlar da size zarar değil fayda sağlar diye düşünüyorum” görüşünü paylaştı.

NÜKLEER ENERJİ GÖRÜŞÜLDÜ

Başkan Erdoğan, şöyle konuştu: “Zirve çerçevesinde önemli görüşmeler yaptık. Çin Devlet Başkanı Xi ile kapsamlı görüşmemiz oldu. Şu anda Çin ile üzerinde ısrarla durduğumuz konulardan biri malum nükleer enerji. Başbakanlığım döneminden itibaren yaptığımız görüşmelerde Kars-Edirne projesi üzerinde çok durduk. Şu anda Türkiye’deki altyapı, üstyapı buna benzer yatırımlara karşı ilgileri var. Enerjide nelere yapabiliriz, nükleerin dışında, bunları görüşme konuşma imkânımız oldu. Kuşak Yol Projesi kapsamında Çin’le işbirliğimizi güçlendiriyoruz.  Kanal İstanbul konusunu da ayrıca kendileriyle görüşme imkânımız oldu.”

F 35 mesajı: Vermezseniz uluslararası tahkime gideriz 

Başkan Erdoğan, şöyle konuştu: “Nükleer enerjide Rusya ile bir adım attık. İkincisini Japonlarla imzaladık, üçüncü ayak olarak Fransızlar da var. Fakat orada zayıf bir durum var. Üçüncü nükleer santralı Çinlilerle yapalım istedik. İnşallah ona da başlayacağız. Mesafe aldıktan sonra dördüncüye de onlarla başlamamız söz konusu. ABD müttefik olarak ittifakının gereğini maalesef yapmadı. Terör örgütlerine verdiği silahlar şu anda ortak piyasa satılıyor. 5 bin TIR silah terör örgütlerinin elinde geziyor. Ne olursa olsun, kararlı duracağız. İşte, S 400, S 400, S 400. Ne oldu? Biz, vaz mı geçtik? Bizim de daha farklı projelerimiz var. Bunun ABD farkındadır, değildir, bilemem. Ne imiş F 35’leri vermeyebilirlermiş. Kendilerine söyledik. “Vermezseniz, uluslararası tahkime gideriz” dedik. İş o noktaya gelirse, onun da alternatifleri vardır. Bazı şeyler sabır gerektirebilir. Biz sabırla devam ediyoruz. Ama artık alternatifsiz bir dünyada yaşamadığımız unutulmamalı.”

Ülkeler yerli ve milli parada mutabık  

Başkan Erdoğan, açıklamalarına şöyle devam etti: “Bu seyahatimde en çok üzerinde durduğum konu, milli ve yerli para konusu oldu. Her görüştüğüm ülkeyle bunun üzerinde durdum. Sayın Çin Devlet Başkanıyla, Sayın Putin’le zaten daha önce bu konularda mutabıktık. İnşallah bunun adımlarını atacağız. Aynı şekilde Güney Afrika başkanıyla da mutabık kaldık diyebilirim. Ve diğer ülkelere de bu konuyu açtığımızda olumsuz yaklaşan yok. Hindistan Başbakanı da buna çok olumlu baktı. Yani oralardan turistler diyelim Türkiye’ye geldiği zaman, o ortak parayı kullanmak suretiyle harcamalarını yapabilecek.”

Turist sayısında ciddi artış

Turizm konusunda da Erdoğan, “Bu sene Rus turist sayısı 6 milyonu bulacak. Hindistan’dan da ciddi bir artış var. Çin’den Türkiye’ye gelen turist sayısında da ciddi bir artış söz konusu. Tabii bizim vatandaşlarımızın oralara gidişiyle çok daha hareketlenecektir. Bizim de insanımızın bu ülkelere gidecek” dedi.

36 katlı ‘Türk Evi’ 2-3 yıla bitecek 

“Türk ve Güney Afrikalı İşadamlarına hitap ettim ve ekonomik potansiyelimizi hayata geçirmek için neler yapabileceğimizi konuştuk” diyen Başkan Erdoğan, “Türk firmalarının Güney Afrika ve Afrika pazarında saygın bir yer edinmesine önem veriyorum. Önümüzdeki yıllarda Afrika’nın bölgesel ve küresel konularda öncü bir rol oynayacağına inanıyorum. Aynen Güney Afrika’daki kendimize ait elçilik binalarımızla mülkleri ülkemize ait olan yerler de gücümüzü çok daha farklı bir şekilde ortaya koyacak. Bunu güçlendirerek devam ettirmek istiyoruz. Şu anda Amerika’da Birleşmiş Milletler binası karşısındaki eski Türk Evi’nin yerine, yerin altında 4 kat, üstünde 32 kat, orada inşallah Türk Evimizi yapıyoruz. 2-3 yıl sonra bitecek” diye konuştu.

Rusya’yla ticaret artacak 

Diğer projelere de ilişkin Erdoğan, şunları söyledi: “Sayın Xi, Türk malının Çin pazarına girmesinin teşvik ettiklerini de özellikle ifade etti. Sayın Xi’yi ülkemize tekrar davet ettim. Ayrıca Sayın Putin’le de verimli bir görüşme yaptık. Rusya’yla pürüzler aşıldı ve ticaret, yatırım, nükleer enerji, Türk Akımı, milli paralarla ticaret ve turizmde gelişmeler sürüyor.”

Ticarette yeni işbirliği istiyoruz

Erdoğan, ayrıca şöyle konuştu: “BRICS Artı oturumunda Türkiye ile BRICS ülkeleri arasındaki işbirliğini dile getirdim. Özellikle ekonomi, ticaret, yatırım ve kalkınmada beraber çalışmak istiyoruz. BRICS yeni kalkınma bankasıyla süren görüşmelerin olumlu sonuçlarını bekliyoruz.”

<p>Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Antalya Diplomasi Forumunun açılışında konuştu. Erdoğan, 'Vizyoner b

Başkan Erdoğan'dan dünyaya diplomasi mesajı

Kapıkule Sınır Kapısı'nda duygulandıran kare

Altyapı çalışmaları sırasında bulundu! Osmanlı dönemine ait

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (18 Haziran 2021)