• $17,9331
  • €18,4099
  • 1039.38
  • 2864.25
7 Eylül 2017 Perşembe 10:42 | Son Güncelleme:

TOKİ ev alma şartları nelerdir? TOKİ’den konut nasıl alınır?

TOKİ ev alma şartları nelerdir" TOKİ’den konut nasıl alınır"

TOKİ'den konut nasıl alınır? TOKİ'den ev almak istiyorum, nasıl alırım? TOKİ başvuru şartları ve başvuru için gerekli belgeler nelerdir? Toki başvuruları nereye yapılıyor? TOKİ'den ev almak hakkında detaylı bilgi haberimiz devamında yer almaktadır.

TOKİ; dar ve orta gelir düzeyine sahip olan kişilerin konut edinmesi amacıyla uygun fiyatlı evler tasarlayan kurumdur. TOKİ başvurusu yaparken, değerlendirilebilmeniz için bir takım belgelere ihtiyacınız vardır. Bu belgelerin incelenmesi ardından TOKİ sizi kuraya dahil eder ya da etmez. Nedenlerini kuruma yazdığınız bir dilekçe ile öğrenmeniz de mümkündür.

TOKİ’den konut nasıl alınır?

TOKİ; dar ve orta gelir düzeyine sahip olan kişilerin konut edinmesi amacıyla uygun fiyatlı evler tasarlayan kurumdur. TOKİ 81 ilde tam zamanlı olarak çalışmaktadır. TOKİ’nin amacı hızlı bir şekilde yükselmekte olan nüfus için gerekli konut ihtiyacını karşılamaya yöneliktir. TOKİ projesi; Türkiye genelinde hem uygun fiyatlı bir şekilde kişileri ev sahibi yapmayı hem de işsizlik sorununa hatırı sayılır rakamlarda etki etmeyi başarmıştır. Sizde tokiden ev almak istiyorum diyenlerdenseniz şartları bilmeniz gereklidir.

TOKİ’ye başvuru şartları nelerdir?

TC vatandaşı olmak,
Başvuru yapacağınız ilin ya da ilçenin içerisinde en az 1 senedir yaşıyor olmanız ve bu yerde nüfus kaydınızın bulunması,
Daha önce TOKİ aracılığı ile konut almamış ya da kredi kullanmamış olmanız,
Birinci derece aile yakınlarının bir konut sahibi olmaması,
Maksimum 2600 geliriniz olması şartları aranmaktadır.
Bir aileden sadece bir başvuru gerçekleşmesi gerekmektedir, TOKİ herhangi bir şekilde şans arttırmak için yapılan birden fazla başvuruyu kabul etmemektedir. Şehit ve Gazi yakınlarına, engellilere özel başvuru şartları olduğu ve bu kişilere öncelik tanındığı da bilinmelidir.

TOKİ başvurusu için gerekli belgeler nelerdir?

TOKİ başvurusu yaparken, değerlendirilebilmeniz için bir takım belgelere ihtiyacınız vardır. Bu belgelerin incelenmesi ardından TOKİ sizi kuraya dahil eder ya da etmez. Nedenlerini kuruma yazdığınız bir dilekçe ile öğrenmeniz de mümkündür.

Kimlik fotokopisi

Şehit yakınları için hak sahipliği belgesi,

Engelli bireyler için sağlık durumunu ortaya koyan heyet raporu,

Emekli vatandaşlar için de emekli kimlik belgesi gerekmektedir.

Bu belgeler ile TOKİ’ye gitmeniz halinde sizin için kayıt formu oluşturulur ve kuraya katılmaya hak kazanırsınız.

TOKİ Kurası Nasıl Çekilir?

Şehit aileleri için ayrıcalık tanınır ve bu kişiler direkt olarak konut alma hakkına sahiptir, sadece kura ile hangi konutta oturacakları belirlenir,

Engelli vatandaşlar için TOKİ projelerinden %5 konut ayrılmaktadır, bu konutlar üzerinde hak sahibi olacak kişiler için bir kura çekilişi yapılır. Kurada çıkmayan kişiler tekrardan diğer çekilişlere de katılır,

Emekli olan kişiler için TOKİ projesi dahilinde bulunan konut sayısının %25’i ayrılır ve kura çekilerek bu dilim üzerindeki hak sahibi olan kişiler belirlenir ve bu kurada seçilmeyen kişiler de bir sonraki kurada yeniden çekilişe dahil olur,

TOKİ kurasında size ev çıkması halinde; TOKİ idaresi tarafından size verilecek tarihlerde, kura sırasında belirlenen konut için gerekli olan ilk peşinat ödemesini yapmanız ve sözleşmeyi imzalamanız gereklidir. Bu gereklilikleri yerine getirmemeniz halinde TOKİ size verdiği evi iptal edecek ve yedek kura çekimlerinden birine evi devredecektir. Kurada evi almaya hak kazanan kişiler için TOKİ tarafından sadece bir kere satış sözleşmesi düzenlenmektedir. Bu sözleşmenin bir kere daha tekrarlanma ya da başka bir TOKİ projesinde size yeni bir proje açma durumu söz konusu değildir.

TOKİ kurasından ev alma hakkı kazanan kişiler peşinat olarak alacakları konutun %10’luk kısmını ödemek zorundadırlar. 240 ay taksitli olarak sabit bir şekilde bölünen ödemeler ile konut parası tahsil edilir. Peşinat verildikten sonraki ay ilk taksit tutarı alınır.

TOKİ’den konut almanız halinde borçlar bitene kadar devretmeniz mümkün değildir,

Konut içerisinde kuraya katılan kişinin oturması zorunludur, kişinin yakınlarından birinin oturduğu ya da evin kiralandığı öğrenilirse konut sözleşmesi iptal edilir,

Kişiler gerçek olmayan beyanlarda bulunur ve TOKİ projesinden konut alma hakkı elde ederlerse; sözleşmeler fes edilir ve kişinin ödediği para masraflar içerisinden çıkarılarak kişiye faiz uygulanmadan geri verilir.

Rota oluşturuldu! Gözler Abdülhamit Han'dan gelecek güzel haberlerde...
Rota oluşturuldu! Gözler Abdülhamit Han'dan gelecek güzel haberlerde...

Rota oluşturuldu! Gözler Abdülhamit Han'dan gelecek güzel haberlerde...

Karma sürü teknolojisi kanıtlandı! İHA'lar yer araçları ile entegre olacak
Karma sürü teknolojisi kanıtlandı! İHA'lar yer araçları ile entegre olacak

Karma sürü teknolojisi kanıtlandı! İHA'lar yer araçları ile entegre olacak

Bakan Karaismailoğlu: 'İstanbul Havalimanıyla Türkiye 117 milyar avro kazanç sağladı'
Bakan Karaismailoğlu: 'İstanbul Havalimanıyla Türkiye 117 milyar avro kazanç sağladı'

Bakan Karaismailoğlu: "İstanbul Havalimanıyla Türkiye 117 milyar avro kazanç sağladı"