• $7,6955
  • €8,9791
  • 458.925
  • 1102.65
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
17 Temmuz 2020 Cuma 09:21 | Son Güncelleme:

LGS Merkezi yerleştirme 2020 nasıl yapılacak?

LGS Merkezi yerleştirme 2020 nasıl yapılacak"

Milli Eğitim Bakanlığı bugün LGS sınav sonuçları ve tercih kılavuzunu yayımladı. Açıklanan kılavuzda yer alan merkezi yerleştirme işlemleri MEB'in resmi sayfası üzerinden yapılacak. Puan önceliğine göre yapılacak olan merkezi yerleştirmelerde sınav puanın eşitliği halinde ortaokula Yılsonu Başarı Puanlarına göre değerlendirilecek.

Bugün LGS sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih ve yerleştirme kılavuzu da belli oldu. Fen, Anadolu, sosyal bilimler liseleri gibi okulları merkezi yerleştirme işlemine göre öğrenci alımı yapacak. Merkezi yerleşme ile tercih yapamayan adaylar, yerel yerleştirmeler üzerinden okul tercihlerine başvurabilecek. Merkezi yerleştirmelerde LGS puanı göz önüne alınarak okul atamaları yapılacak.

MERKEZİ YERLEŞTİRME NEDİR?

MEB, LGS 2020 kılavuzunu bugün yayınladı. Kılavuzun içerisinden yerel ve merkezi yerleştirmeleri de açıkladı. Merkezi yerleştirmelerde;

a) Merkezî sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğüne göre tercihleri doğrultusunda yerleştirme yapılacaktır.

b) Sınavla öğrenci alan okullarda merkezî sınav puanının eşitliği hâlinde sırasıyla; Okul Başarı Puanı (OBP) üstünlüğüne, sırasıyla 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki Yılsonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne, 8’inci sınıfta özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına, terci önceliğine ve öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana bakılarak yerleştirme yapılır.

c) Öğrenciler, yerleştirme işlemleri sonucunda Merkezî Sınav Puanı ile Öğrenci Alan Okul tercihine yerleşmiş ise yerel yerleştirme ve pansiyonlu okul tercihleri dikkate alınmayacaktır.

YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?

2019-2020 eğitim ve öğretim yılında ortaokul veya imam hatip ortaokulu 8’inci sınıfını başarıyla tamamlamış veya geçici eğitim merkezlerinden ya da Açık Öğretim Ortaokulundan mezun durumda olan öğrenciler, sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğü ve tercihleri doğrultusunda; yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara ise okulların türü, kontenjanı ve konumuna göre il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince oluşturulan ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanları ve devam/devamsızlık kriterleri göz önünde bulundurularak yerleştirilecektir.

Yerleştirme yapılacak okullar http://www.meb.gov.tr veya https://e­okul.meb.gov.tr internet adresinde yayımlanacaktır. Yerleştirme sonuçları 10 Ağustos 2020 tarihinde ilan edilecektir.

LGS 2020 YERLEŞTİRME VE TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

<p>Editör:</p><p><a href='#0' >ayse.tunali@turkmedya.com.tr</a></p><p>Serenay Sarıkaya ile

Bir Dakikada Magazin

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Tarlada inşa ettikleri tekneler yurt dışından da ilgi görüyor

Suyu çekilen gölete balıkların yaşaması için su takviyesi yapıldı