• $8,3411
  • €10,0691
  • 478.842
  • 1345.15
01 Nisan 2021 Perşembe 22:49 | Son Güncelleme:

Ukrayna'da gerilim tırmanıyor... NATO devreye girecek mi?

Ukrayna'da gerilim tırmanıyor... NATO devreye girecek mi"
Aksam.com.tr

Ukrayna Cumhurbaşkanı Yardımcısı Roman Mashovets ve NATO Ukrayna Temsilciliği Başkanı Alexander Vinnikov bir araya geldi. Görüşmede, güvenlik konusu ve Ukrayna'nın NATO'ya entegrasyonu ele alındı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Yardımcısı Roman Mashovets, Rusya'nın, Ukrayna bölgesinde gerilimi tırmandırması, Ukrayna sınırında Rus birliklerinin konuşlanması meselelerini görüşmek üzere Ukrayna NATO Temsilciliği Başkanı Alexander Vinnikov ile görüştü.

Aksam.com.tr'nin Ukrayna Cumhurbaşkanlığı resmi sitesinden aktardığı habere göre, Mashovets, Ukrayna'nın NATO'ya entegrasyonu ve Kuzey Atlantik İttifakı'nın standartlarına yaklaştırma konusunda NATO'nun desteğinden dolayı teşekkür etti. Açıklamasının devamında, "Yakın gelecekte NATO Üyelik Eylem Planını da alacağımızı umuyoruz." Dedi.

Cumhurbaşkanı yardımcısı Mashovets, Vinnikov'a, Donbas'ta kötüleşen güvenlik durumu hakkında bilgi verdi. Mashovets, bu yılın başından beri Rus askerlerinin ateşkesi 570'den fazla kez ihlal ettiğini söyledi. Her hafta Doğu Ukrayna'daki askerleri arasında üzücü kayıp raporları aldıklarını dile getirdi.

Rusya-Ukrayna gerilimi neden tırmanıyor?

RUSYA DİYALOĞA YANAŞMIYOR

Rusya Federasyonu uluslararası anlaşmalara uymuyor diyen Mashovets, açıklamasının devamında, "Rusya diyalog kurarak sorunu çözüme kavuşturmaya yanaşmıyor, barış sürecini ve rejimimizi tamamen bozmaya çalışıyor." İfadelerini kullandı.

Ukrayna devlet sınırının yakınında yoğun bir Rus askeri var. Bu nedenle, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin NATO ordusu ile ortak tatbikatlarının düzenlenmesi, özellikle Ukrayna hava sahasında NATO ülkelerinin havacılığı ile ortak hava devriyeleri olasılığı, bölgedeki güvenlik durumunun istikrar kazanmasına yardımcı olacak.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Rusya'nın bu tür eylemlerine karşı NATO'nun siyasi tepkisinin önemli olduğunu vurguladı.

<p>Beşiktaş, Süper Lig'in 37.haftasında Kayserispor'u konuk edecek... Vodafone Park'taki mücadele ön

Beşiktaş - Kayserispor Maç Önü

TCG Göksu fırkateyni Marmaris Körfezi'ne geldi

Kuş cenneti Kuyucuk Gölü, ilkbaharda göçmen misafirleriyle şenlendi

Kaşkay Türklerinin asırlardır sürdürdükleri gelenek ''yaylaya göç'' başladı