HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 5,3475
  • 6,1035
  • 209.803
  • 93.616
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Taliban'dan sarıklı tuzak

Afganistan'da Taliban'la barış görüşmelerinin yürütülmesi için oluşturulan Afganistan Yüksek Barış Konseyi'nin Başkanı Burhaneddin Rabbani, Kabil'de evinde görüştüğü Taliban militanı tarafından öldürüldü. Saldırıda Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin üst düzey danışmanı Masum Stanekzai de ağır yaralandı.

x

Aynı zamanda ülkenin ana muhalefet partisinin de liderliğini yapan eski Devlet Başkanı Rabbani, saldırıya uğradığı sırada evinde iki Taliban üyesiyle barış görüşmelerini yürütüyordu. Polisin açıklamasına göre, Taliban üyelerinden birisi sarığının altındaki bombayı patlatarak eski Devlet Başkanı Rabbani'yi öldürdü. Ülkede savaşın sona ermesi amacıyla siyasi çözüm aramak üzere kurulan Yüksek Barış Konseyi bir yıl önce kurulmasına rağmen az ilerleme sağlamıştı. Rabbani, Taliban hareketi Afganistan'da iktidarı ele geçirmeden önce devlet başkanlığı yapmıştı. Tacik olan Rabbani, 1996'da başkent Kabil'den çıkarıldıktan sonra Tacik ve Özbek azınlığın oluşturduğu Kuzey İttifakı'nın sembolik başkanı olmuştu. Burhaneddin Rabbani, geçtiğimiz günlerde İran'da katıldığı bir konferansta, İslam alimlerinin intihar eylemlerini açıkça lanetlemesi gerektiğini söylemişti. Şubat 2011'deki Türkiye ziyaretinde temaslarının ardından Mevlana Müzesini ziyaret etmişti.

KARZAİ ABD ZİYARETİNİ YARIDA KESTİ
Yüksek Barış Konseyi Başkanı Burhaneddin Rabbani'nin intihar saldırısında ölmesi nedeniyle Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, ABD ziyaretini yarıda keserek ülkesine döndü. Karzai öngörüldüğü gibi ABD Başkanı Barack Obama ile görüştükten sonra yola çıktı. Pakistan Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari ve Başbakan Yusuf Rıza Gilani,  ortak yaptıkları açıklamada, saldırıyı kınadıklarını belirtti.  Açıklamada, eski Devlet Başkanı Rabbani, 'Pakistan'la barış çabalarına  yakından destek veren dost' olarak nitelendirildi.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
Kocaeli´de halk otobüsü şoförü, durakta tekerlekli sandalyede bekleyen engelli çocuğu ve annesini ar

Kocaeli´de halk otobüsü şoförü engelli çocuk için güzergahını değiştirdi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Emekli ocak ayı zam oranı na kadar oldu? SGK SSK BAĞKUR emekli maaşı ocak zammı...

En Çok Okunanlar