• $ 6,1436
  • € 6,8589
  • 251.661
  • 84.295
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

İşte İspanya'daki tren kazası! (video)

İspanya'da meydana gelen tren kazasının güvenlik kamera görüntüleri ortaya çıktı.

 İspanya’daki tren kazasında ölü sayısı en az 80’e çıktı. Makinistin 80 km’lik sınıra rağmen viraja 190’la girdiği, sinyalizasyonun bozuk olduğu ortaya çıktı. Makinist hakkında soruşturma açıldı.

Korkunç kazanın gerçekleştiği anın güvenlik kameraları tarafından kaydedilen görüntüleri de ortaya çıktı. Video facianın boyutunu da gözler önüne seriyor.

190'LA VİRAJA GİRMİŞ

Kazayla ilgili soruşturmayı yürüten görevlilerin İspanyol basınına verdikleri bilgilerde, makinistle kontrol merkezi arasında geçen konuşmada, makinistin virajı saatte 190 kilometre hızla aldığını söylediği belirtildi. Kazanın meydana geldiği yerin, tehlikeli ve zor bir viraj olarak tanındığı vurgulanırken, burada saatte 80 kilometre hızın üzerine çıkılmasına izin verilmediği vurgulandı.

İspanya en az 80 kişinin hayatını kaybettiği tren kazasının şokunu atlatmaya çalışırken, gözler makiniste ve teknik sorunlara çevrildi. İspanyol basını telsiz konuşmalarına dayanarak, trenin keskin viraja 80 kilometrelik hız sınırını iki kattan fazla aşarak 190 kilometreyle girdiğini yazdı. Kayıtlarda, kabinde sıkışan makinist Jose Garzon’un 190 kilometre hızdan söz ettiği ve “Umarım kimse ölmemiştir. Vicdanım kaldırmaz” dediği duyuluyor. Kamera görüntülerinde de, trenin viraja çok hızlı girip duvara çarparak sekiz vagonun sekizinin de raydan çıkışı görülüyor. 
Öte yandan, trendeki kontrol mekanizmasının da eski olduğu belirtiliyor. Zira kazanın yaşandığı noktada, AB ülkelerinde kullanılan güncel ERTMS sistemi yerine eski ASFA sistemi kullanılıyordu. ASFA, ERTMS’nin aksine sınır geçildiğinde treni yavaşlatmıyor. 

RAYLAR YENİLENDİ SİNYAl DEĞİŞMEDİ

Galiçya gazetesi La Voz de Galicia da, rayların hızlı trene uygun olarak yenilendiğini ama sinyalizasyon sisteminin güncellenmediğini yazdı. 218 yolcusuyla Madrid-Ferrol seferini yapan trende, ölü sayısı da 80’e çıktı. Futbol takımı Real Madrid’in eski basın danışmanı da olan gazeteci Enrique Berotas’ın da ölenler arasında bulunduğu açıklandı. Yaralı sayısıysa, 20’si ağır 141 kişi olarak veriliyor. Kaza, İspanyollara El Kaide’nin 2004’te Madrid’de düzenlediği ve 191 kişinin ölümüne neden olan tren saldırıları hatırlattı.  

HIZLI TRENDE İLK KAZA

İspanya'da 1992 yılından bu yana hizmet veren hızlı trenlerde ilk defa ölümcül kaza meydana gelirken, kazanın olduğu "Alvia" adlı hızlı tren saatte en fazla 250 kilometre hız yapabilen, ikinci kategorideki en hızlı tren olarak biliniyor.

HAC YOLUNDA ÖLDÜLER 

Kaza, Katoliklerin kutsal mekânlarından Santiago de Compostela’nın girişinde meydana geldi. Ortaçağ’da hac yolunun sona erdiği Santiago de Compostela Katedrali’ne, her yıl onbinlerce kişi yürüyor. Kaza da, kentte yapılacak dini bir festivalin öncesinde yaşandı.

3 GÜN ULUSAL YAS İLAN EDİLECEK 

İktidardaki Halk Partisi’nde patlak veren rüşvet skandalı yüzünden son dönemde istifa baskısı altında olan başbakan Mariano Rajoy, kaza sonrasında memleketi Santiago de Compostela’ya gitti. Kaza yerini inceledikten sonra yaralıları ziyaret eden Rajoy, “Bir Santiagolu olarak bugün en üzücü gün. 3 gün ulusal yas ilan edilecektir” dedi.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Diriliş Ertuğrul 150. final bölümü fragmanı yayınlandı. Diriliş Ertuğrul´un son bölümünde neler olac

Diriliş Ertuğrul Final Tanıtımı İzle

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

İngilterenin en büyük ikinci çelik üreticisi British Steel iflasa hazırlanıyor

558 yıllık Tarihi Kapalıçarşı'nın çatısı ve alt yapısı tamamlandı