• $8,5411
  • €10,1537
  • 497.185
  • 1415.68
23 Haziran 2011 Perşembe 12:20 | Son Güncelleme:

İslam karşıtı Wilders'e beraat kararı

İslam karşıtı Wilders'e beraat kararı

Hollanda’da ırkçı nefret ve Müslümanlara karşı ayrımcılığa teşvik suçlamalarıyla yargılanan aşırı sağcı lider Geert Wilders beraat etti.

Amsterdam’da görülen mahkemede, İslam ve yabancı karşıtı görüşleriyle bilinen aşırı sağcı Geert Wilders’in serbest bırakılmasına karar verildi.

Avukatlar, Wilders’in çektiği "Fitne" adlı kısa filmin Amerikan internet sunucuları üzerinden yayımlandığını söylemişlerdi.

Geert Wilders, bir yıla kadar hapis ya da 7600 avro para cezası istemiyle yargılanıyordu.

-AVUKATLAR, AİHM'E GİTMEYE HAZIRLANIYOR
        
Hollanda'da aşırı sağcı lider Geert Wilders'ın, ırkçı nefret ve Müslümanlara karşı ayrımcılığa teşvik suçlamalarıyla yargılandığı davada beraat etmesi üzerine, davacı avukatlar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) gitmeye hazırlanıyor.       

Wilders'e karşı açılan davada yer alan avukatlardan Gerard Spong, bugünkü duruşmada verilen beraat kararının kendisini hayal kırıklığına uğrattığını söyledi. Spong, ayrıca AİHM'e gitmeyi planladıklarını açıkladı.
        
Geert Wilders de yaptığı açıklamada, mahkeme kararından dolayı mutlu olduğunu belirterek, "Üzerimden büyük bir yük kalktı" dedi. Yaklaşık 2 yıldır devam eden yargılamanın zaman zaman kendisini heyecanlandırdığını ifade eden Wilders, "Bu sonucu bekliyordum. Sadece benim için değil, düşünce özgürlüğü için büyük bir kazanç" diye konuştu.
        
Amsterdam'da görülen mahkemede, İslam ve yabancı karşıtı görüşleriyle bilinen aşırı sağcı Geert Wilders'in serbest bırakılmasına karar verilmişti.
        
Mahkeme heyeti, Wilders'ın yargılamaya konu olan kimi açıklamaları ile çektiği "Fitne" adlı kısa filmi siyasi tartışma bağlamında değerlendirerek, suç unsuru taşımadığına karar verdi. Wilders'ın bazı ifadelerinin "kaba" ve "aşağılayıcı" olduğu, ancak "kışkırtıcı olmadığı"na hükmedildi.
        
Avukatlar, Wilders'in "Fitne" filminin Amerikan internet sunucuları üzerinden yayımlandığını söylemişlerdi.
        
Wilders'ın çektiği film ve açıklamalarından rahatsız olan bir grup, 2006 yılında suç duyurusunda bulunmuştu. Savcılık 2008'de, Wilders hakkında yargılama yapılamayacağını kararlaştırmıştı. Bu karardan sonra bir üst mahkemeye gidilmiş ve Amsterdam Yüksek Mahkemesi 2009'da verdiği son kararla Wilders'ın yargılanabileceğini açıklamıştı.
        
Geert Wilders, bir yıla kadar hapis ya da 7600 avro para cezası istemiyle yargılanıyordu.

-BAZI KURULUŞLAR BM İNSAN HAKLARI KOMİTESİNE BAŞVURACAK
        
Hollanda'da aşırı sağcı lider Geert Wilders'ın ırkçı nefret ve Müslümanlara karşı ayrımcılığa teşvik suçlamalarıyla yargılandığı davada beraat etmesine tepki gösteren bazı kuruluşlar, konuyu uluslararası yargıya taşımaya hazırlanıyor.
        
Wilders hakkında 2006 yılında dava açan kuruluşlar arasında yer alan Hollanda Türkiyeli İşçiler Birliğinin (HTİB) başkanı Mustafa Ayrancı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kendileriyle birlikte bazı kuruluşların BM İnsan Hakları Komitesine Hollanda devleti hakkında şikayette bulunacağını söyledi.
        
Tartışılacak yönleri olmasına rağmen mahkemenin aldığı kararı saygıyla karşıladığını belirten Ayrancı, şöyle konuştu:
       
"Devletin azınlıkların haklarını koruması lazım. Ama mahkeme kararına bakıldığında korumadığı anlaşılıyor. O yüzden doğrudan devleti muhatap alacağız. Eğer devlet benim haklarımı savunmuyorsa, elbette hukuki anlamda mücadele edeceğim."
        
İnsanlara hakaret etme ve onları tehdit etmenin demokrasiyle çeliştiğini kaydeden Ayrancı, demokrasilerin en önemli yanlarından birinin azınlıkların haklarını korumak olduğuna dikkati çekti.

AA

<p class='MsoNormal'>CZN lakaplı Burak Özdemir de Antalya'ya giden isimlerden  oldu. Uyarılarına rağ

CZN Burak Özdemir yangına müdahale ederken şov yapmakla suçlandı

Siirt'te sağlık ekiplerini köyde gören vatandaşlar aşı olmak için kuyruk oluşturdu

İHA'ların tespit ettiği orman yangınları, helikopter ve uçakların müdahalesiyle kontrol altına alındı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (05 Ağustos 2021)