• $ 6,7581
  • € 7,5704
  • 371.413
  • 109572
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
27 Temmuz 2019 Cumartesi 08:00 | Son Güncelleme:

Arı zehrinden gelen şifa: Apiterapi

Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi, Medipol Esenler Hastanesi Apiterapi Uygulama Merkezi sorumlusu ve Uluslararası Apiterapi Federasyonu Başkanı Dr. Ali Timuçin Atayoğlu, arı ürünlerinin birçok hastalığa karşı koruyucu olduğunu söyledi.

Arı ürünlerinin sağlığı koruyucu ve bazı hastalıkların tedavisinde destek olduğuna ilişkin bilimsel çalışmalara işaret eden Atayoğlu “Şifa amaçlı kullanılacak arı ürünlerinin ‘hakiki ve doğal’ oluşu yanında gerek üretimi gerekse sonraki süreçte her açıdan ‘saf ve temiz’ olması, keza ‘taze’ olarak tüketilmesi oldukça önemli. Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Yönetmeliği, bal, polen, propolis ve arı sütünün özellikle ‘bağışıklık sistemini destekleyici’ olarak, arı zehrinin ise özellikle ‘kas-iskelet sistemi’ sorunlarına’ karşı kullanılabileceğine işaret eder” dedi. Atayoğlu, apiterapinin birçok sağlık sorununa karşı kullanılabildiğini vurgulayarak arı ürünlerinin faydasını şöyle anlattı: “Bal sindirim sistemi şikayetlerinden yara iyileşmesi sorunlarına kadar pek çok derde deva olabiliyor. Zengin protein, karbonhidrat, vitamin ve mineral içeriğine sahip olan arı poleni de çok güçlü bir gıda takviyesidir. Bal ve polen yanında zengin flavonoid içeriğiyle propolis müthiş bir antioksidan deposudur. İmmün modilatör özelliği ile propolis bağışıklık sistemi için çok etkili bir destekleyici ürün. Propolisin antikanser özelliğiyle ilgili pek çok bilimsel yayın bulunuyor. 

ROMATİZMA İÇİN ARI ZEHRİ

Arı sütünün hücre yenileyici etkisine işaret eden Atayoğlu “Bir işçi arının ömrü yaklaşık 6 hafta iken kraliçe arının ömrü sürekli arı sütü ile beslenerek 6 sene olabiliyor. Arı sütünün güçlü bir hücre yenileyici kapasitesi söz konusu. Arı zehri ise özellikle romatizmal hastalıklarda destek olarak kullanılıyor. Arı zehri kovana yerleştirilen özel bir düzenek ile toplanarak veya direkt canlı arı iğnesi kullanılarak uygulanabiliyor. Balarısı zehirinin doğru bir şekilde toplanması ve temiz olması gerekir. 

Floyd gösterileri Yunanistan'a sıçradı

Floyd gösterileri Yunanistan'a sıçradı

Zayıflamak için yatmadan önce 2 yemek kaşığı onu t&

Zayıflamak için yatmadan önce 2 yemek kaşığı onu tüketmek yetiyor...

Demet Şener hamile mi? Üçüncü bebek sürprizi...

Demet Şener hamile mi? Üçüncü bebek sürprizi...

Ajda Pekkan'dan 7 milyon TL'lik koronavirüs zammı!

Ajda Pekkan'dan 7 milyon TL'lik koronavirüs zammı!