İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 3,4950
  • 4,1763
  • 145,67
  • 104.123
Reklamı Kapat

Yeni albümüyle 'Fark Atıyor'

Sinan Akçıl, 'Karnaval' isimli albümünü çıkardı. Adından bolca söz ettireceği şarkılarla dolu albümüyle kimseye değil kendine fark attığını söyleyen Akçıl'ı henüz gösterime girmeyen 'Fark Atıyor' klibinde kızlar kovalıyor.

Serhat Tekin
Serhattekinc@gmail.com

Sinan Akçıl; besteci, söz yazarı, aranjör... Yaptığı şarkılar, dinleyenleri tam 12'den vuruyor. Adından söz ettiriyor, tartışılıyor, seviliyor, eleştiriliyor.
Birçok şarkıcının albümünde imzası olan Akçıl'ın 'slogan şarkı' yazma ustalığı tartışılmaz. Geçen yaz 'Atma' şarkısını örnek gösterirsek, atmadığımızı görmüş oluruz. Önceleri işin mutfağında olan Akçıl, önlüğünü çıkardı ve şarkıcı olarak çıktı karşımıza. İlk albümünde, birçok farklı şarkıcıyla yaptığı düetlere yer veren Akçıl, yeni albümü 'Karnaval'da solo şarkılarıyla karşımızda.
Sinan Akçıl'la yeni albümü 'Karnaval'ı, müzik ve özel hayatını konuştuk

- Yeni albümünüzden 'Fark Atıyor' isimli şarkınız şu sıralar radyolarda en sık çalınan şarkılardan biri. Peki, siz bu albümle kime fark atıyorsunuz?
Bir önceki albümüme fark atıyorum. İlk albümde besteci         Sinan Akçıl, şarkıcı Sinan Akçıl'ı pataklıyordu. Şimdi şarkıcı Sinan Akçıl, besteciyi pataklıyor. Bu maçın sonu ne olacak merak ediyorum. Keyifliyim şu andaki rüzgardan.

- Albümde farklı türde şarkılar var. Bu yüzden mi ismi 'Karnaval'?
Sesimin rengine uygun şarkılar yaptım. Üç ay önce bu şarkıların hiç biri yoktu. 'Her tarzı söylerim' düşüncesiyle yapmadım ama bittikten sonra baktım ki bir karnaval olmuş. O sıralarda Twitter'da 'Çok az kaldı, karnaval vaadim var' diye bir cümle yazmıştım. Aslında böyle bir şarkı yok albümde; isminin hikayesi bu. 

- Bir düet projesinden sonra solo albüm yapmak sizi korkuttu mu?
Korkuttu tabii; şarkıları albüm çıkmadan önce 'Neler olacak acaba?' diye dinliyordum. Gergindim. Albümün çıktığı ilk gün 'Ne oldu?' diyerek etrafıma bakınmaya başladım. Şimdi keyiften bakıyorum.

- Bir ara dünyaca ünlü şarkıcılara kendi şarkılarınızı söyleteceğiniz bir albümden bahsediyordunuz. Ne oldu?
Böyle bir projem vardı ama ben bu kadar çok kağıdı bir arada görmedim. O kadar çok bürokratik işlemi var ki. O proje hala devam ediyor. Biraz daha rahatlayınca, tekrar harekete geçmeyi planlıyorum.

- Siz de 'Ben popçu değilim' diyenlerdensiniz. Neden?
Bir popçunun ömrü 5-10 yıldır belki ama ben ömürlük müzik yapmak istiyorum. Kendime bu konuda süre biçmeyecek kadar güçlü bir eğitim aldığımı düşünüyorum. 'Popçu', kötü bir laf değil. Ama 'popüler müzisyenlik' lafı bence daha doğru. Veya 'ölümsüz müzisyenlik'. İnşallah bir gün o sıfatı hak ederim.

- Müzisyen bir aileden geliyorsunuz ve çok iyi bir eğitim almışsınız. Ama yaptığınız şarkılar pop. Ciddiye alınmama hali oldu mu?
Problem değil bunlar. Sonuçta ben de 'Fark Atıyor' veya 'Atma' şarkılarını yaparken, kendimi bir klasik müzik konser salonunda görmüyorum. Ama bir klasik müzik konser salonuna girdiğimde de babamı utandırmayacak kadar piyano çalacak durumda olduğum için, ikisinin tadını da ayrı ayrı çıkarıyorum. Klasik müziğin gelenekleri bana biraz yorucu geliyor. Ailemden gelen soyadı lekelemeyecek pop şarkıları yapmayı seviyorum.

- İlk albümden sonra yapılan eleştirilerden, bu yeni albüm için dikkate aldıklarınız oldu mu?
'Bir kulağımdan girdi, diğerinden çıktı' dediğim eleştirilerden bazıları, bir kulağıma girmiştir... İki, üç müzik eleştirmeni dışında, ciddiye aldığım eleştirmen yok ama ciddiye aldıklarımdan bazı noktaları uyguladım. Kendime göre şarkılar söylemem ve bu sevgiyi pozitife çevirmem gerektiğini gördüm. 

- Şarkı söylemenize yönelik eleştiriler azaldı mı?
Yeni, her zaman dikkat çeker ve konuşulur. Henüz gencim ve 'yeni' kalmaya devam ettikçe bu konuşmalar olacak. Olumlu ve olumsuz her şeye açığım. Bu yeni albümde 'Düm Tek Tek' zamanı Eurovision'da yaşadığım duyguyu hissediyorum. Şu an mutluyum ama bu demek değildir ki beni yarın eleştirmeyecekler. 

- Şan dersleri almışsınız...
Aldım ama bunun şarkı söylemekle ilgisi yok. Ajda Pekkan da hala şan dersleri alıyor. Nefes alıp verebilmek, sahnede kaldığım süreyi iki-üç katına çıkarabilmek için alıyorum bu dersleri. 

- Sizi ya çok seviyorlar ya da hiç...
Ben bu iki grubu ortada buluşturmayı düşünüyorum. Çok şükür ben, beni hiç sevmeyen kişi veya bir toplulukla hiç karşılaşmadım. Ama sosyal medyada böyle şeyler görülebiliyor. Her müzik dinleyicisi, bir gün bir şarkıma değecektir.
n Henüz daha gösterilmeyen 'Fark Atıyor' klibinizi anlatır mısınız?
Murad Küçük çekti. 120 kız beni kovalıyor, fakat benim kalbim bir kıza ait ve ben ona söylüyorum şarkıyı. Fakat hikayeyi duyan dinleyicilerim buna karşı çıktı. Onların istekleri doğrultusunda beni kovalayan kız sayısını 15'e düşürdük (gülüyor). 10 Mayıs'ta yayınlanacak. 

- Herkesle çalıştınız ama Hande Yener ile olan projeler bir başka yankı uyandırıyor. Neden sizce?
Şarkılar doğru sesleri bulduğu zaman o enerji oturuyor. Hande ile gerçekten çok kafa patlatıyoruz. Hande bütün albümü benimle yapmayı sevdiği için, büyük bir sorumluluk biniyor üstüme. Ses aralığını, ses tellerinin en ince noktalarına kadar ezbere bildiğim için, ona göre dikiyorum şarkıları. 

- Dostunuzu düşmanınızı               tanıyor musunuz?
Anlarım ama belli etmem (gülüyor). Artık insanlardan hesap sorma dönemini geçtim. Ruh halim kariyerim ilerledikçe sakinliğe doğru gidiyor. Çok şey gördüm, çok şey yaşadım. Şimdi her şeye yukardan bakıp, analiz edebiliyorum. Eskiden beni öfkelendiren olaylar, şimdi yüzümde sadece bir tebessüme neden oluyor.

- 'Çalışmak istediğim başka isim kalmadı' demişsiniz. Sezen Aksu ile bir çalışmanız oldu mu?
Ortak bir şarkımız var. Kimse bilmez. İzel'in albümünde yer alan 'Git Buradan' adlı şarkıyı çok sevmiş, sözlerin ilk bölümünü o yazmıştı.

BAĞIMLILIK YAPARIM
- İlişkilerinizde en çok hangi özelliğinize güveniyorsunuz?
Enerji veririm, karşımdakini pozitif tutabilirim. Eğer bir insanla beş-altı saatimi geçirdiysem, o insanın o günkü muhabbeti unutması çok zor olur. İyi bir analizciyim. Eğer modumdaysam karşımdakini kendi enerjime çekmek için hiç üşenmem, uğraşırım. Bağımlılık yapabilme özelliğime güveniyorum. Ama bu benim isteğime bağlı (gülüyor).

- Geçtiğimiz senelerde magazin hayatınız da 'Karnaval' gibiydi. Şimdi o fırtına dindi gibi...
Biraz kendimi çektim. Şu anda da arkadaşlarım çok sıkı takipteler biliyorum. Ama şarkılarımın, ülkenin sosyal yapısına uygun ve hizmet eden şarkılar olması; insanların hayatlarına zaman zaman yön vermesi; aşk hayatımdan daha çok ilgi çekmesi; beni çok daha mutlu ediyor.

'KÜFÜR'DE KÜFREDEN HANDE YENER
- Bu yeni albümünüzde         Hande Yener'in çok kıskandığı bir şarkı varmış...
Evet. 'Küfür' şarkısını çok istiyordu. Sonunda pes etti. Sonra Hande'ye 'Bu şarkıyı sana vermedim diye ne hissediyorsan gir içeri stüdyoda söyle' dedim. O da girdi içeri ve saydırdı. Şarkıda kesik kesik gelen küfürler Hande Yener'e ait. 

- Kesik kesik duyulan küfürlerin şifresini çözen oldu mu?
Bakalım ilk kim çözecek? Şarkıyı her duyduğumda anlıyorum ben... Sabırsızlıkla bekliyorum çözebilecek kişiyi.

- Siz, küfür eder misiniz?
Bazen hemcinslerime ederim. Ama kadınlarla olan ilişkimde kullanmam. Terk edilirken küfür yediğim olmuştur. Sadece kafamı eğip, sessizce gitmişimdir.

Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK), Habur Sınır Kapısı yakınlarında başlatılan tatbikat 5’inci gününde

Irak sınırında tatbikat 5’inci gününde

Haşlanmış yumurtanın suyunu sakın dökmeyin!

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

iPhone 8 çılgınlığı başladı

En Çok Okunanlar