İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 3.7638
  • 4.6652
  • 162.35
  • 115.881
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Sevgilinizde aradığınız 10 özellik nedir?

SİBEL ATEŞ YENGİN
sibel.ates@aksam.com.tr

Sevdiğiniz insanın nasıl olmasını isterdiniz? İyi yürekli mi, cömert mi, çok güzel ya da zengin olması mı sizin için önemli? Günümüz kadın-erkek ilişkilerini konu edinen “Aşk Listesi” oyunu iki erkek arkadaşın, aradıkları ideal kadının özelliklerini listelemesiyle ilişkileri mercek altına alıyor ve bu soruların cevabını arıyor. Pamela Spence, Onur Şenay ve Ümit İlban ve “Aşk Listesi”ni anlattı.

Pamela, konservatuvar eğitimi aldın. Tiyatro mezunusun ve çok sayıda oyunda oynadın. “Aşk Listesi”ne seni çeken ne oldu?

Pamela Spence: “Aşk Listesi’ni ilk okuduğumda çok hoşuma gitti. Oynamak için heyecan duydum. Ekipteki herkesi çok eskiden tanıyorum, hepsi arkadaşım. Birlikte böyle bir oyuna hayat vermek hoşuma gitti. ‘Rüya’ adında erkeklerin idealindeki bir kadını canlandırıyorum.Onur Bey, Tiyatro Şenay olarak Kats Sahne’deki ilk oyununuz, uğuru bol olsun.

“Aşk Listesi”ne nasıl karar verdiniz?

Onur Şenay: Teşekkür ediyorum. “Aşk Listesi” Norm Foster’ın etkileyici bir eseri, yurtdışında kapalı gişe oynanıyor. Tiyatro Şenay olarak iki yıldır oynamayı planlıyorduk, KATS Sahne’nin açılması gündemimizi değiştirdi. Oyun sıcak ve enerji dolu. Ayrıca hepimizin hayatından önemli bir kesiti de barındırıyor. 

EĞLENEREK OYNUYORUZ

Farklı bir kültüre ait kadın ve erkek ilişkilerini anlatan oyunu nasıl uyarladınız?

Onur Ş: Oyun evrensel bir konuyu anlatıyor. Bu topraklar ve kendi insanımız için uyarladık. Bu uyarlama, oyunu sergilerken işimizi kolaylaştırdı. Buraya ait çeşniler koyduk. Yani yönetmenimiz Özdemir Çiftçioğlu oyunu buralı yaptı. Kendi görüşlerimizi çalışma esnasında kattık. Onun istediği gibi ama kendi yorumlarımızı da kattığımız bir oyun olduk.
Ümit İlban: Yönetmenimiz Özdemir Çiftçioğlu, bireyin yalnızlığı, biricikliği üzerine bir kurguyla oyunu çıkarmamızı istedi. Her yönüyle oyunu kendi kültürümüze ait yaptık. Eğlenerek oynadığımız bir oyun oldu. 

Oyunun konusunu anlatsanıza okurlarımıza?

Onur Ş: Birbirine çok yakın iki erkek arkadaş hayallerindeki kadının özelliklerini listeliyorlar. Beklentilerini 10 maddede yazmaya çalışırken, “İlişkinde hayallerin ne?”, “Ne kadar öteye gidebilirsin?” gibi sonu çok açık sorulara ve beklentilere gidiyorlar. Oyun insanın kendini ne zaman durdurup ne zaman durduramayacağını anlatıyor. Hayatın içinden çok gerçekçi bir oyun. İlişkilerimizde karşı cinsin ilk önce etkilenip çok beğendiğimiz ama sonra değiştirmek istediğimiz özelliklerini anlatıyoruz.

İLİŞKİ FORMÜLLE YÜRÜMÜYOR

Pamela S: Gerçek hayatta olduğu gibi oyunda da herkes birbirini değiştirmeye çalışıyor. Ancak bir yandan da insan biri için ne kadar değişmeye çalışsa da değişmiyor, bunu anlatıyoruz. Değişmeye çalıştıkça ilişkide sıkıntılar başlıyor.

Bu seçilen özellikler sizce daha iyi bir ilişkinin anahtarı olabilir mi?

Onur Ş: Bence olamaz. Öyle olsa formüller üzerinden ilerlerdik ve hepimiz çok mutlu olurduk.Pamela S: Erkekler kadınlara göre daha farklı. Onların beklentileriyle kadınların beklentileri birbirini tutmayabilir. Oyunda “Ben seni değiştirmeye çalışmıyorum, olduğun gibi seviyorum” dediğim bir bölüm var. Aslında öyle bir şey yok. Bazen beklentin karşılansa bile “Ama o da çok iyi” diyebiliyorsun. İyilik bile insanı boğabiliyor.

İSTEKLERİN SONU YOK

Ümit İ: Bu kısım oyunumuzun düşündüren kısmı aslında. İnsanın sürekli istemesi ve buna karşın hiç tatmin olamayışı. Bu durum, yalnızca Kanada ya da Türkiye’de böyle değil. İnsan ailesinde bile birbirini değiştirmeye çalışıyor. 
Sonu yok isteklerimizin.

Sizin bir aşk listeniz var mı?

Pamela S: Aslında herkes kafasında böyle bir liste taşıyor. Herkesin böyle bir özellikler listesi var. Sevgilisinden ayrılan biri, “Bir daha böyle kıskanç biriyle olmak istemiyorum” ya da “Biraz cömert olsun” gibi herkesin bir beklentisi oluyor.

Karşı cinste olmazsa olmaz dediğiniz özellikler nedir?

Pamela S: Benim listemdeki ilk özellik, “zekâ”. Bir insandan hoşlanabilmem için bu şart. Daha önce de söylediğim gibi dünyadaki en seksi şeylerden biri zekâdır. Aynı şeylerle eğlenebilmek önemlidir. Yani yaşantıyı ve zevkleri 
paylaşabilmek özel bir durum. 

Oyunda ilginç yerler var… Anlatır mısınız?

Onur Ş: İzleyiciye “Sevgilinizde aradığınız 10 özellik nedir?” diye bir kâğıt doldurtacağız. Cevapları hepimiz çok merak ediyoruz. Yanıtları 10 özelliğe sığdırmayı başarabilirsek oyunda kullanmayı da düşünüyoruz.

Hendek operasyonları sırasında teröristlerin olduğu bir binaya giren Mehmetçiğin kask kamerası taraf

Kahraman Mehmetçiğin çatışma anı kask kamerasında

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Dünyanın en ilgnç trafik kazaları

Hangi şehrin nesi meşhur?