Akciğer kanseri tedavisinde yeni yöntem: İmmüno-onkoloji!
Akciğer kanseri tedavisinde yeni yöntem: İmmüno-onkoloji!
Akciğer kanserine yakalanan hastalar için sağ kalım oranı 5. yıl için yüzde 3 iken yeni bulunan yöntem ile bu süre yüzde 13' e çıktı. İmmüno-onkoloji tedavisi ile akciğer kanserine yakalanan hastalar için yeni bir imkan doğdu. Dünya Akciğer Kanseri Kongresi'nde tedaviye yönelik yenilikçi yaklaşımlar konuşuldu.
İlk yardım tedavi değil müdahaledir!
İlk yardım tedavi değil müdahaledir!
Günümüzde ilk yardım eğitiminin önemi hayat kurtaracak seviyede önemlidir. Ancak ilk yardım deyince çoğu zaman aldığımız sorumluluklarda yanlışlıklar olabiliyor. İlk yardımın bir tedavi değil müdahale unsuru olduğu bilinmelidir. İlk yardım eğitimi toplumda her yetişkin bireyin alması elzem eğitimlerden biridir. İlk yardımla ilgili merak edilenleri haberimizin devamında bulabilirsiniz.
Egzama tedavisinde 13 doğal iyileşme yolu!
Egzama tedavisinde 13 doğal iyileşme yolu!
Egzama rahatsızlığı geçirenler tedavi olmak için doğal yöntemleri araştırıyor. Egzamanın alerji ve stres sonucunda deriyi kurutarak, kaşıntıya ve bazen de kabarcıklara sebep olan bir cilt rahatsızlığı olduğu biliniyor. Daha çok bebeklerde ve çocuklarda görülen egzamanın belirtileri el, diz ve dirseklerde ortaya çıkar. Ayrıca egzamanın daha çok kış aylarında görülmesinin sebepleri ısıtma sistemleri, kalın kıyafetler ve aşırı banyodur.
Her 4 saniyede bir kişi sepsis nedeniyle ölüyor!
Her 4 saniyede bir kişi sepsis nedeniyle ölüyor!
Doktor kontrolünde olmadan bilinçsizce kullanılan antibiyotikler sepsis tedavisinin gerçekleşmesini zor duruma sokuyor. Sepsiste erken ve doğru tedavi başarı yüzdesini arttırıyor. Dünyada her yıl 30 milyon kişide sepsis geliştiği, 8 milyon kişininde sepsis nedeniyle hayatını kaybettiği biliniyor.
Kakao yağı yara izlerini yok ediyor!
Kakao yağı yara izlerini yok ediyor!
Kakao yağının faydaları merak ediliyor. Kakao yağının kullanımı pasta pişirilirken bilinse de aslında birçok faydası bulunmaktadır. Kakao yağı sadece pastalarda yardımcı olarak kullanılmaz. Pek fazla bilinmese de farkında olmadan cildiniz için kakao yağı kullanmış olma ihtimaliniz çok fazla.
Böbrek taşı için hangi doktora gideceğinizi biliyor musunuz?
Böbrek taşı için hangi doktora gideceğinizi biliyor musunuz?
Genel tanımıyla kadın ve erkeklerin üriner sistemleri inceleyen tıbbi branştır. Üroloji bölümü hem yetişkin hem de çocuklarla ilgilenebilir. Ameliyat şekiller açık veya kapalı olabilir. Ürolojinin alt dalları arasında androloji, endoüroloji, kadın ürolojisi(ürojinekoloji), ürolojik onkoloji bulunmaktadır. Ürolojinin alt dalları bulunmaktadır. ‘Üroloji nedir? Alt dalları nelerdir?’ sorusunun yanıtı haberimizde…
Öğle uykusu kalp hastalıklarını önlüyor!
Öğle uykusu kalp hastalıklarını önlüyor!
Time dergisi kalp sağlığı ile ilgili bir makale yayınladı. Yapılan araştırmada öğle uykusunu az da olsa gerçekleştirenler kalp hastalıklarına yakalanmada kendilerini bir nebze de olsa koruyorlar. İsviçreli uzmanlar, 35-75 yaş aralığındaki 3 bin 500 kişinin uyku alışkanlıkları, genel sağlık durumları ve yaşam tarzlarını yaklaşık 8 yıl boyunca inceledi.
Bu rahatsızlığa dikkat!Hangi doktora gideceğinizi biliyor musunuz?
Bu rahatsızlığa dikkat!Hangi doktora gideceğinizi biliyor musunuz?
Meme ağrısı kadınların hayatları boyunca en az bir kere karşılaştıkları bir durumdur. Meme ağrıları iki gruba ayrılmaktadır. Bu gruplar âdete bağlı olarak oluşan ağrılar ve âdete bağlı olmayan ağrılar olarak ayrılır. ‘Meme ağrısı için hangi doktora gidilmeli?’ sorusunun yanıtı haberimizde…
Diyafram nefesi almanın en pratik yolu!
Diyafram nefesi almanın en pratik yolu!
Vücuttaki solunum sırasında akciğere yardımcı olan diyaframın nasıl kullanılacağı merak ediliyor. Yardımcı kas grubuna giren diyafram akciğerimizin altında karın boşluğu ve göğüs boşluğu sınırını belirler. Haberimizin devamında diyafram nefesi ile ilgili tüm detayları bulabilirsiniz.
Kan yoluyla bulaşıyor: Batı Nil virüsü
Kan yoluyla bulaşıyor: Batı Nil virüsü
Batı Nil virüsü sivrisineklerin ısırıklarıyla bulaşan hastalıklardan biridir. Sivrisinekler kuşlardan aldıkları virüsü insanlara taşır ve bu hastalık insanlara bulaşmış olur. Bu virüsü kapan insanların yüksek çoğunluğunda hiçbir belirti görülmezken, bazı kişilerde de ateş gözlemlenebilir. Ateşle beraber ishal, kusma, eklem ve baş ağrısı gibi sıkıntılar da meydana gelebilir. “Batı Nil Virüs Enfeksiyonu nedir? Nasıl bulaşır? Belirtileri Nelerdir?” sorularına sizin için yanıt aradık…
İçtiğiniz sulara dikkat! Bulaşıcı hastalık tehlikesi
İçtiğiniz sulara dikkat! Bulaşıcı hastalık tehlikesi
Amipli dizanteri olarak da bilinen bu hastalık, kanalizasyon gibi pis içeriğe sahip suların içme suyuna karışmasıyla insanda meydana gelir. Aynı zamanda kara sineklerin amip dizanteri bulaşmış dışkıya konduktan sonra yiyeceklerin üzerine konmasıyla da bu hastalık bulaşıcı hale gelebilir. Sinek ve hamam böcekleri insanların bu hastalığa yakalanmasına neden olan iki canlıdır. “Entamoeba Histolytica nedir? Nasıl bulaşır?” sorusunun yanıtı haberimizde…
Diyabet hastaları dikkat! Risk grubunda olabilirsiniz...
Diyabet hastaları dikkat! Risk grubunda olabilirsiniz...
Teşhisi zor olan pankreas kanseri en ölümcül kanser çeşitlerinin arasında yer almaktadır. Hızlı yayılım gösteren pankreas kanserinin sebebi net değildir. Tedavi edilemeyen pankreas kanseri diğer organlara sıçrayıp, kan damarlarına yayılabilir. Pankreas kanseri risk faktörleri arasında sigara içme, uzun süreli pankreas iltihabı gibi nedenler yer alıyor. Pankreas kanseri belirtileri ve tedavisi hakkındaki detayları sizin için derledik…
Salep 7 konuda iyileştiriyor!
Salep 7 konuda iyileştiriyor!
“Salebin faydaları nelerdir?” sorusunun yanıtı merak ediliyor. İklimin soğuk ve yağışlı olduğu dönemlerde akla gelen salep lezzetli tadının yanında tüketilince insan sağlığına büyük katkı sağlıyor. İçerisindeki zenginliklerle ve kokusuyla kendine aşık eden salep soğukların vazgeçilmezi... Verdiği lezzet kadar faydası da çok olan salep, sağlımız için çok önemli.
Yüksek tansiyonu düşürüyor: Alıç sirkesi!
Yüksek tansiyonu düşürüyor: Alıç sirkesi!
‘Alıç sirkesinin faydaları nelerdir?’ sorusu merak edilen konuların arasında yer alıyor. Alıç sirkesi, alıç meyvesinden elde edilen bir sirkedir. Alıç sirkesi oldukça faydalı bir gıdadır. Alıç sirkesinin faydaları da alıç meyvesinden gelmektedir. Alıç sirkesinin birçok faydası bulunmaktadır. Alıç, ülkemizde birçok bölgede yetişebilir. Özellikle dağlardaki çalı görünümlü, dikenli ağaçlardan toplanarak alıç elde edilebilir.
Astımı tetikleyen 20 faktör!
Astımı tetikleyen 20 faktör!
“Astım hastalığının belirtileri nelerdir?” sorusunun cevabı vatandaşlar tarafından oldukça merak edilmektedir. Astım hastalığı, hava yollarının daralmasıyla nefes almayı güçleştiren ve ne yazık ki yaşam boyu devam eden ancak atakları azaltılarak önüne geçilebilen bir hastalıktır. Astım hastalığı dünya üzerinde oldukça sık görülmekte ve insanların yaşam kalitesini düşürmektedir. Alerjik olarak da görülebilen astım, genellikle bahar aylarında polenlerden kaynaklı olarak nefes darlığı yaşatabilmektedir.
En az 5 kilo verdiren kabak diyeti tarifi
En az 5 kilo verdiren kabak diyeti tarifi
Kabak diyeti zayıflamak isteyenlerin merak ettiği diyetler arasında başa geliyor. Pratik ve kolay olan kabak diyeti sayesinde yaza zayıflayarak girebilir ve hayal ettiğiniz şeyleri çekinmeden giyebilirsiniz. Kabak diyeti nasıl yapılır? sorusuna sizin için yanıt aradık…
Hepatit E'den korunmanın en önemli koşulları!
Hepatit E'den korunmanın en önemli koşulları!
“Hepatit E nedir? Hepatit E tedavi yöntemleri nelerdir?” sorusunun cevabı vatandaşlar tarafından oldukça merak edilmektedir. Hepatit E virüsü, karaciğerin iltihaplanması sonucu gerçekleşen bir hastalıktır. Hepatit E virüsü dışkının bulaştığı yiyecek, içecekler tüketilirken ellerin kirli olmasıyla bulaşır. Genellikle kirli sularla bulaşır ancak pişmemiş ya da az pişmiş hayvan etleriyle de bulaşabilmektedir. Nadiren kan nakli yoluyla da bulaşma da söz konusu olabilmektedir.
Belirtileri benzer sonuçları ağır: Mide kanseri
Belirtileri benzer sonuçları ağır: Mide kanseri
Dünyada en sık görülen 4. kanser türü olan mide kanserini sizler için araştırdık. Erken dönemlerde belirtileri göstermemesi mide kanserinin en kötü yanıdır. Erken evredeki belirtileri sindirim sistemine bağlı diğer rahatsızlıkların belirtileri ile benzerlik göstermektedir. Mide kanseri, belirtileri ve tedavisi hakkında detaylı bilgi haberimizde…
KOAH tanısını kolaylaştıracak 4 yöntem
KOAH tanısını kolaylaştıracak 4 yöntem
KOAH bir akciğer hastalığıdır. KOAH yaşının günümüzde 30-40'lı yaşlara indiği görülmektedir. Bu hastalığa tanı koyulurken önemli olan birkaç konu vardır. Bunlar öykü ve şikâyetler, fiziki muayene, solunum fonksiyon testleri ve alevlenme dönemlerinde balgam muayenesidir. ‘KOAH tanısı nasıl konur?’ sorularının yanıtı haberimizde…
Okula gitmeden kahvaltı yapanlar daha başarılı oluyor!
Okula gitmeden kahvaltı yapanlar daha başarılı oluyor!
Milyonlarca öğrenci yeni eğitim öğretim dönemine bu sabah itibariyle başlamış oldu. Öğrencilerin okul zamanlarında beslenme ve uyku düzenleri başarılarını da doğrudan etkiliyor. Sabah kahvaltısı yaparak okula gitmenin öğrencinin performansını ve kabiliyetini arttırdığı söyleniyor. Okulda başarılı olmanın sırları arasında sabah kahvaltısının da önemli olduğu vurgulanıyor.
Kişisel temizliğe dikkat etmeyenler o hastalığa yakalanıyor!
Kişisel temizliğe dikkat etmeyenler o hastalığa yakalanıyor!
“Cryptosporidiozis nedir ve belirtileri nelerdir?” sorularının cevapları vatandaşlar tarafından oldukça merak edilmektedir. Parazitle bulaşan bir hastalık olan Cryptosporidiozis hastalığı insan dışında, birçok hayvan türünde de görülmektedir. Cryptosporidiozis memeliler, kuşlar, sürüngenler ve balıklar gibi birçok hayvana enfekte olabilmektedir. Crypto adıyla da bilinen bu hastalığın her türü insana bulaşmaz ancak insana bulaşabilen türleri de vardır.
  • ...
  • 18
  • 19
  • 20