YAZAR

Emre Öztürk

Ve NBA bütün heyecanıyla başladı... GSW şaşırtmadı, Lakers kayıplarda

Paylaş

Batı Konferansı'nda Lakers taraftarlarına kötü bir şaka yapılmışçasına NBA'in ilk hafta maçında şampiyon GSW ve geçtiğimiz yılın başarısızlığıyla şok eden takımı Lakers karşı karşıya geldi. Konferanstaki en büyük iki rakipten GSW, Lakers'in gözü önünde geleneksel açılış haftası şampiyonluk yüzük seremonisini gerçekleştirdi.

'Şef' S. Curry'nin 33 sayı ürettiği maçta Rockets efsanesi H. Olajuwon'in 'dream shake' hareketine yakın bir vücut hareketiyle attığı sayı Chase Center'da ayakta alkışlandı. Lakers'in, Curry'nin sıklıkla alt mahalleden attığı üçlükleri ve boyalı alana iç pas oyununa cevap verememesi sonucu GSW açılış haftasında 123-109 galibiyet elde etti.

GSW'nin galibiyetinde başrol 33 sayı ve 7 asist ile Curry'nin oldu. L. James maçta 31 sayı, 8 asist ile oynadı. Maçta dikkat çeken bir başka nokta ise huzursuz oyunuyla R. Westbrook'un bu yıl da sorunlu bir duruş sergilemesiydi.

Green'de olduğu gibi Westbrook için de takas edileceği iddiaları maçla birlikte yine konuşulmaya başlanacaktır.

Maçın ardından Lakers oyuncularının kendi istatistikleri için oynayan bencil oyuncular olduğu yorumları yükselirken, kesin olan bu takımın iyi olabilmesi için mevcut durumunun üstüne çok fazla şey eklemesi gerektiği...

MVP HAREKET

Celtics-76ers maçında J. Harden'in ünlü step back hareketi neticesinde kendisini savunmaya çalışan M. Smart'ın parkede son sürat virajı alamayan araba gibi sürüklenmesi. Harden'in bu hareketin ardından şimi dansı figürü yapıp üçlüğü sayıya çevirememeyi başarması!

Aynı maçta J. Embiid'in, sayıya yükselen D. White'i TD Garden'in yeşil boyalı alanına gömercesine sert şekilde bloklaması. L. James'in, S. Curry şampiyonluk yüzüğünü sergilerken objektiflere yakalanan öfke ve imrenme dolu bakışı.

BUNU DA GÖRDÜK

J. Embiid ile M. Smart arasındaki gerginliğin ardından Smart'ın "Onun kafasını kırabilirdim ama yapmadım" demesi. 'King' James'in, GSW mağlubiyeti sonrası "Açık konuşmak gerekirse iyi şut çekmek için oluşturulmuş bir takım değiliz" demesi.

Aynı maçta olayların adamı D.Green'in iki alımlı kadın izleyiciyle konuşurken yakalanması. Lakers'a biri komplo teorileri tutkunu K. Irving diğeri kirli oyun müptelası D. Green'in geleceği iddialarının bu yıl da hortlaması. (Mevcut Lakers ortamının yeterince dalga geçme konusu olduğu yetmezmiş gibi...)

TAKIM OYUNU ŞOVA GALİP GELDİ

Açılış haftasında Doğu'da ise şampiyonluğun bir diğer favorisi Celtics, bu yılki performansı merakla beklenen 76ers ile karşılaştı. Boston'daki maçta Celtics'in harika ikilisi J. Brown ve J. Tatum 35'er sayı ile takımlarını sırtlarken bu ikilinin ileride, gelmiş geçmiş en iyi ikililer arasında alacağı yönündeki yorumlar da yeniden canlandı.

76ers'da da takımın iki büyük yıldızı J.Harden ve J.Embiid kendilerinden bekleneni vererek toplamda 61 sayı ürettiler. Koç Udoka'nın sezon boyu ceza almasının ardından geçici olarak yerine geçen Joe Mazzulla önderliğindeki Celtics, maçı 126-117 kazanmayı bildi.

Açılış maçında gelenek bozulmadı ve her iki takımda da mevzulu olayların sicilli şüphelileri durumundaki M. Smart ile J. Embiid arasında maç içinde gerilim doğdu. Bu gerilime karşın Boston'in o köklü "kanının son damlasına kadar ve bir takım olarak..." mantığı bu sezonda da kendisini göstermiş oldu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

27 Ekim 2022 Perşembe

Jokic, GSW'e ‘dur' dedi!

21 Ekim 2022 Cuma

Ve NBA bütün heyecanıyla başladı... GSW şaşırtmadı, Lakers kayıplarda

14 Ekim 2022 Cuma

NBA'de sezondan beklentiler

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Mayıs Modu Açılınca

6.05.2024

Engin Verel

Şampiyonluğa bedel

20.05.2024

Alen Markaryan

FUTBOLSUZLUK BALOSU

21.05.2024

Kenan Karcı

İkisi de şampiyon

20.05.2024

Mustafa Sapmaz

Çocuklar gülüyor

20.05.2024

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Sinan Kaloğlu ile hasbihal

19.05.2024